Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 30.11.2017

O wczorajszych zawirowaniach związanych z przekroczeniem przez Bitcoina poziomu 10 a nawet i 11 tys. USD zapewne słyszeli już wszyscy. Fakt ten sprawił, że BTC stał się tematem nr 1 nawet w mediach, które do tej pory trzymały się z daleka od kryptowalut. Niestety, spadki, które miały miejsce w godzinach wieczornych nie oszczędziły również altcoinów. Dzięki temu ilość walut, o analizę których poprosiliście przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Jest mi niezmierni miło, gdyż każda taka prośba oznacza, że czytacie to co piszę i liczycie się z moją opinią. Dziś po raz pierwszy w historii przeanalizuję zatem aż 9 coinów. Fakt ten sprawił, że analiza pojawia się z kilkuminutowym opóźnieniem, za które najmocniej przepraszam. Mam nadzieję, że się nie gniewacie bo przecież robiłem to w dobrej wierze i nikogo nie chciałem pominąć. Bez zbędnego gadania, zaczynajmy!

NXT/USD – NXT

Spoglądając na notowania NXT zauważymy, że kurs przez dłuższy okres czasu oscylował w okolicy poziomu 0.055 USD, gdzie dopiero w połowie listopada br. pojawiła się silna reakcja popytowa. Na skutek późniejszych, bardzo dynamicznych wzrostów rynek ustanowił nowe ATH. Jak się jednak okazało, poziom 0.20 USD wyznaczony na podstawie poprzednich szczytów okazał się zbyt trudny do pokonania w efekcie czego, w jego okolicy pojawiła się silna reakcja podażowa. Warto jednak zauważyć, że reakcja ta pojawiła się już we wtorek a więc nie miała ona zbyt wiele wspólnego z wczorajszą deprecjacją całego rynku. Wczorajsze wydarzenia dołożyły swoje trzy grosze i uznać moglibyśmy, że opór ten został już odrzucony. W takim razie co dalej?

Wykres NXT

Spoglądając na interwał 1-godzinowy zauważymy, że spadki te dotarły w okolice technicznego poziomu wsparcia (0.148 USD) oraz linii tendencji wzrostowej, gdzie pojawiła się reakcja popytowa. Warto również zwrócić uwagę, że poziom ten zbiega się ze złotą proporcją a więc z mierzeniem 61.8% korekty Fibonacciego. Z technicznego punktu widzenia istnieje zatem szansa, że strefa ta zostanie odrzucona. Jeżeli tak by się stało, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów. Jeżeli jednak wsparcie to zostanie przełamane, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 0.1035.

Wykres NXT

NXT/BTC – NXT

Nieco mniej optymistycznie wygląda sytuacja w zestawieniu z BTC. W tym przypadku linia trendu wzrostowego została już pokonana a cały ruch spadkowy mieści się w obrębie kanału. Dopiero wybicie górą z tej formacji mogłoby zmienić nastawienie rynku i otworzyć drogę do ponownych wzrostów.

Wykres NXT

ZEC/USD – Zcash

Mimo, że w ubiegłym tygodniu rynek pokonał techniczny opór w okolicy 310 USD i wiele wskazywało, że wzrosty dotrą do kolejnego oporu znajdującego się 100 USD wyżej to jednak na skutek wczorajszych, dynamicznych spadków wszystko się zmieniło i scenariusz ten został zanegowany.

Wykres Zcash

Podobnie ja kw przypadku NXT, spadki dotarły w okolice linii tendencji wzrostowej, gdzie pojawiła się już pierwsza reakcja popytowa. W tym przypadku spadki te były jednak zdecydowanie bardziej dynamiczne co przemawia na niekorzyść wzrostów. Rzadko dzieje się bowiem tak, że po jednym, silnym impulsie spadkowym pojawia się równie silny impuls wzrostowy.

Wykres Zcash

Nie oznacza to jednak, że to nie koniec spadków. Być może tak lecz nie nastawiałbym się, że nagle rynek wybije nowe szczyty. Byśmy mogli jednak mówić o jakimkolwiek technicznym wskazaniu do wzrostów, kurs musiałby znaleźć się powyżej poziomu 282 USD, który obecnie testuje.

Wykres Zcash

ZEC/BTC – Zcash

W zestawieniu z BTC sytuacja wygląda o wiele bardziej technicznie. W tym przypadku pro-spadkowo wyglądało to od dawna więc i wczorajsza deprecjacja nie powinna nikogo dziwić. Zgodnie z moją ostatnią projekcją, na skutek odrzucenia ostatniego oporu kurs porusza się na południe i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 0.0240. By tak się jednak mogło stać, musielibyśmy najpierw pokonać lokalne wsparcie 0.30, w okolicy którego obecnie się znajdujemy.

Wykres Zcash

EMC2/USD – Einsteinium

Mimo, że cykl analiz prowadzę na łamach portalu BitHub już od dłuższego czasu, to sytuację na Einsteinium analizuję dopiero po raz pierwszy. Co najgorsze, nie mogę zbyt wiele powiedzieć na temat tej kryptowaluty. Nowe ATH w ubiegłą niedzielę dość mocno wywindowało kurs do góry. Mimo, że zasięg trwających od połowy listopada br. wzrostów przekroczył 1200%, to w trakcie ich trwania nie pojawiła się żadna korekta a co za tym idzie nie powstał żaden techniczny poziom wsparcia, który mógłby teraz zatrzymać spadki. Najbliższa taka bariera znajduje się zatem dopiero w okolicy poziomu 0.15 USD.

Wykres Einsteinium

Nie oznacza to jednak, że spadki dotrą aż tak daleko. Bardzo pozytywnym sygnałem jest to, że kurs wybija właśnie górą z trwającego od niedzieli kanału spadkowego. Byśmy mogli jednak mówić o powrocie do trendu wzrostowego, rynek musiałby utworzyć pro-wzrostową sekwencję coraz wyższych wierzchołków i dołków a to oznacza, że kurs musiałby pokonać najpierw techniczny opór w okolicy 0.4855 USD.

Wykres Einsteinium

EMC2/BTC – Einsteinium

W zestawieniu z BTC sytuacja wygląda bardzo podobnie z tą tylko różnicą, że w tym przypadku wzrosty nie oddaliły się aż tak bardzo od ostatniego oporu (teraz wsparcia), w efekcie czego dziś doszło do re-testu tego poziomu a w jego okolicy pojawiła się reakcja popytowa.

Wykres Einsteinium

Spoglądając na interwał 4-godzinowy zauważymy również, że wsparcie to stosunkowo precyzyjnie zbiega się z mierzeniem 61.8% korekty Fibonacciego z całego ostatniego ruchu wzrostowego.

Wykres Einsteinium

SC/USD – Siacoin

Na skutek ostatnich wzrostów Siacoin pokonał linię trendu spadkowego oraz lokalny opór 0.0055 USD i dotarł w okolice poziomu 0.0067 USD. Na skutek wczorajszych spadków opór ten został odrzucony a kurs spadł poniżej poziomu 0.0055. Dopóki ponownie nie znajdziemy się powyżej tej strefy ostrożny byłbym z jakimikolwiek zakupami.

Wykres Siacoin

SC/BTC – Siacoin

W przypadku zestawienia z BTC, rynek od dłuższego czasu tworzy formacje trójkąta równoramiennego. Obecnie znajdujemy się w okolice dolnego ograniczenia tej formacji i jeżeli tylko wsparcie to zostanie odrzucone, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów. Jeżeli jednak strefa ta zostałaby pokonana, potencjalne spadki mogłyby być kontynuowane nawet w nieco szerszym horyzoncie czasowym.

Wykres Siacoin

DCR/USD – Decred

Zgodnie z moją październikową projekcją, kurs pogłębił ówczesne spadki i dotarł w okolice poziomu 23 USD, gdzie pojawiła się reakcja popytowa. Na skutek późniejszych wzrostów rynek wybił górą z trwającej od dłuższego czasu formacji trójkąta równoramiennego a następnie pokonał opór 47.50 USD ustanawiając tym samym nowe ATH. Obecnie obserwujemy re-test tej strefy i jeżeli tylko wsparcie to zostałoby odrzucone, spodziewać moglibyśmy się powrotu do wzrostów.

Wykres Decred

DCR/BTC – Decred

Spoglądając na notowania pary DCR/BTC zauważymy, że kurs od kilku dni oscyluje w okolicy lokalnego oporu 0.0065, którego odrzucenie (a wiele na to wskazuje) mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków, dla których potencjalnym zasięgiem mogłyby okazać się nawet okolice poziomu 00.32.

Wykres Decred

MCO/USD – Monaco

Monaco to kolejna kryptowaluta, którą w dniu dzisiejszym analizujemy po raz pierwszy. A to wszystko za sprawą Szymona, który o taką analizę poprosił. Jak widzimy na poniższym screenie, kurs od dłuższego czasu porusza się w konsolidacji, której górne ograniczenie precyzyjnie zbiega się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego. Obecnie znajdujemy się jednak w okolicy dolnego ograniczenia tej formacji i jeżeli tylko wsparcie to zostanie odrzucone, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów.

Wykres Monaco

MCO/BTC – Monaco

W przypadku zestawienia z BTC, kurs od dłuższego czasu porusza się na południe. Na skutek ostatnich spadków rynek pokonał również ostatnie, techniczne wsparcie i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie czeka nas kontynuacja spadków.

Wykres Monaco

Byśmy mogli mówić o jakikolwiek technicznych podstawach przemawiających za potencjalnymi wzrostami, kurs musiałby znaleźć się powyżej ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) a najlepiej powyżej górnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji. Póki co, niewiele jednak na to wskazuje.

Wykres Monaco

LSK/USD – Lisk

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją Lisek dotarł w okolice poziomu 6.75 USD, gdzie pojawiła się już pierwsza reakcja popytowa. Mimo to, osobiście nie do końca jestem przekonany, czy to już koniec spadków. Jeżeli strefa ta zostałaby pokonana, kolejnym targetem okazują się okolice poziomu 5.30 USD.

Scenariusz pro-wzrostowy rozważałbym natomiast dopiero po pokonaniu poziomu 8.15 USD.

Wykres Lisk

LSK/BTC – Lisk

Na nieszczęście osób będących w posiadaniu Lisków, tu również moja ubiegłotygodniowa projekcja się sprawdziła. Co prawda kurs nie dotarł jeszcze w okolice zakładanego przeze mnie wówczas poziomu 0.00055, to jednak póki co nic nie wskazuje abyśmy w najbliższym czasie mieli być świadkami dynamicznych wzrostów. W związku z powyższym, dalej podtrzymuje swój, pro-spadkowy scenariusz.

Wykres Lisk

GAME/USD – GameCredits

Kurs GameCredits od połowy sierpnia br. porusza się w trendzie horyzontalnym. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że mimo, iż poziom 2,60 USD będący górnym ograniczeniem tej konsolidacji był testowany wielokrotnie, to późniejsze spadki zazwyczaj nie docierały do jej przeciwległego ograniczenia (1.10 USD). W zamian tego reakcje popytowe pojawiają się zazwyczaj w okolicy 1,50 USD. Dopóki kurs nie wybije w którąkolwiek ze stron ostrożny byłbym z otwieraniem jakichkolwiek pozycji.

Tak jak pisałem już poprzednio, dopiero pokonanie poziomu 2.60 USD mogłoby otworzyć drogę do ewentualnych wzrostów.

Wykres GameCredits

GAME/BTC – GameCredits

W przypadku zestawienia z BTC zauważymy, że kurs od drugiej połowy czerwca porusza się dynamicznie na południe. Warto zwrócić uwagę jak dokładnie rynek re-testował większość pokonanych poziomów wsparcia: najpierw 0.0010 a następnie 0.0006. Zgodnie z moją poprzednią projekcją, również poziom 0.000355 został pokonany i mimo, że zakładany przeze mnie target (0.00015) nie został jeszcze zrealizowany, to w dalszym ciągu podtrzymuję swoje zdanie co do dalszych spadków na tej parze.

Wykres GameCredits

Za scenariuszem tym przemawia również obecna sytuacja na interwale 4-godzinowym, gdzie zauważymy, że na skutek dzisiejszych wzrostów rynek dotarł w okolice lini tendencji spadkowej oraz lokalnego oporu zbiegającego się z mierzeniem 61.8% korekty Fibonacciego, gdzie pojawiła się reakcja podażowa.

Wykres GameCredits

QWARK/USD – Qwark

Qwark to kolejny coin, który w dniu dzisiejszym analizujemy po raz pierwszy. Spoglądając na interwał 4-godzinowy zauważymy, że kurs oscyluje obecnie w okolicy linii tendencji wzrostowej, której odrzucenie mogłoby otworzyć drogę do ponownych wzrostów. Póki co nie pojawiła się jednak żadna formacja świecowa, która przemawiałaby jednoznacznie za realizacją tego scenariusza.

Wykres Qwark

QWARK/USD – Qwark

W zestawieniu z BTC, kurs oscyluje w okolicy lokalnego wsparcia. Biorąc jednak pod uwagę, że wcześniej byliśmy świadkami dynamicznych spadków, nie podejmowałbym pochopnych decyzji inwestycyjnych na podstawie pojawienia się reakcji popytowej w okolicy tego poziomu lecz poczekałbym na pokonanie najbliższego, technicznego oporu.

Wykres Qwark

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na [email protected] a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“Nie tracę dużo w transakcjach ponieważ czekam na odpowiedni moment.” – Mark Weinstein

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!