Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 27.11.2017

Dobrym poniedziałkowym zwyczajem zapraszamy na analizę 5 najpopularniejszych kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash oraz Nem.

BTC/USD – Bitcoin

Za nami kolejny hard fork BTC, na skutek którego powstał Bitcoin Diamond. Jak widać na poniższym screenie, kolejny widelec wpłynął bardzo dobrze na notowania najpopularniejszej z walut cyfrowych a jej kurs od kilku dni porusza się dynamicznie na północ. Nowe ATH ustanowione na skutek tych wzrostów ustanowione zostało na poziomie 9721,70 USD a więc już niedaleko psychologicznej bariery 10 000 USD, której przetestowania spodziewałbym się w najbliższym czasie.

Biorąc pod jak istotny opór stanowi ta strefa (głównie z psychologicznego punktu widzenia) spodziewałbym się pojawienia silnej reakcji podażowej w jej okolicy. Nie oznacza to jednak, że bańka od razu pęknie. Późniejsze pokonanie tej bariery mogłoby bowiem całkowicie zmienić tempo dalszych wzrostów. Biorąc pod uwagę okres potrzeby do osiągnięcia poziomu $1 tys., następnie $3 tys., $5 tys., $8 tys., itd. zauważymy, że każda kolejna psychologiczna bariera zostawała pokonywana w znacznie krótszym czasie. Oznacza to, że pokonanie poziomu 10 tys. USD może nie tylko otworzyć drogę do 11, 12, 13…tys. USD, ale przede wszystkim w okolice „pełnych poziomów” tj. 15, 20, 25…tys. USD.

Wykres Bitcoin

BTC/JPY – Bitcoin

Spoglądając na notowania Bitcoina na giełdzie Bitflyer zauważymy, że w tym przypadku, psychologiczna bariera została pokonana już wczoraj. Mowa tu oczywiście o poziomie 1 mln. JPY. Jak widać, poziom ten został pokonany bez większego problemu a w dniu dzisiejszym kurs kontynuuje rajd na północ. Czyżby zatem światowe rynki bardziej zwracały uwagę na notowania w USD niż JPY i by psychologiczne poziomy wyrażane w tych pierwszych były ważniejsze? Myślę, że to wszystko rozstrzygnie reakcja (albo jej brak) na poziom 10 000 USD.

Wykres Bitcoin

ETH/USD – Ethereum

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, kurs Ethereum kontynuował wzrosty i dotarł w okolice poziomu 395 USD. Jak się później okazało, poziom ten bez większego problemu został pokonany a następnie przetestowany i odrzucony od góry (jako wsparcie). Na skutek późniejszych wzrostów ustanowione zostało nowe ATH, które w chwili obecnej wynosi 491,89 USD. Podobnie jak BTC, tak i ETH zbliża się zatem w okolice psychologicznego oporu. W tym przypadku jest to poziom 500 USD.

Wykres Ethereum

Spoglądając na interwał dzienny zauważymy jednak, że pomimo, iż poziom 395 został już przetestowany od góry, to re-test ten był jedynie symboliczny. Jeżeli zatem w najbliższym czasie pojawi się reakcja podażowa, na skutek której powstanie korekta spadkowa, niewykluczone, że potencjalne spadki dotrą właśnie w okolice tej strefy. Licząc od obecnego kursu, korekta ta wyniosłaby nieco ponad 16% a wiec nie aż tak strasznie dużo.

Wykres Ethereum

ETH/BTC – Ethereum

Spoglądając na poniższy screen zauważymy, że w przypadku zestawienia z BTC, moja ubiegłotygodniowa analiza nie sprawdziła się. Co prawda nie zakładałem wówczas żadnego konkretnego targetu, ale pisałem, że „z technicznej strony, bardziej prawdopodobne wydają się dalsze spadki.” Nie zamierzam udawać, że jestem niczym wróżbita Maciej i mam magiczną kulę, która zdradza mi przyszłość.

Od ubiegłego tygodnia sytuacja dość znacznie się zmieniła. Na skutek bardzo dynamicznych wzrostów kurs pokonał (przynajmniej chwilowo) lokalny opór 0.0545 i ustanowił nowy wierzchołek. Doprecyzowując dzisiejszą analizę na interwale H1 zauważyć możemy, ża para ETH.BTC od pewnego czasu porusza się w kanale wzrostowym. Jeżeli zatem trwające od soboty spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic poziomu 0.0470 oraz linii tendencji wzrostowej będącej jednocześnie dolnym ograniczeniem kanału. Odrzucenie tej konfluencji wsparć mogłoby natomiast otworzyć drogę do ponownych wzrostów.

Wykres Ethereum

LTC/USD – Litecoin

Zdecydowanie lepiej sprawdzają się natomiast moje ostatnie projekcje na notowaniach Litecoina. W tym przypadku, zgodnie z ubiegłotygodniową analizą kurs dotarł w okolice poziomu 82 USD. Ostatecznie strefa ta została pokonana i w dniu dzisiejszym testujemy okolice poziomu 90 USD a więc poprzednie szczyty. Jak widać, w okolicy tego oporu pojawiła się już pierwsza reakcja podażowa i jeżeli strefa ta zostałaby odrzucona, spodziewać moglibyśmy się pojawienia przynajmniej korekty spadkowej. Ponieważ nie powinno się analizować świec, które jeszcze się nie zamknęły, istotnym może okazać się to, czy dzisiejsza świeca na wykresie dziennym zamknie się powyżej czy poniżej tego poziomu.

Wykres Litecoin

LTC/BTC – Litecoin

Spoglądając na zestawienie z BTC zauważymy, że kurs od pewnego czasu oscyluje w okolicy poziomu 0.01. Fakt ten sprawił, że na wykresie dziennym powstała formacja trójkąta zwyżkującego i dopiero wybicie w którąkolwiek ze stron mogłoby określić przyszły kierunek ruchu.

Wykres Litecoin

DASH/USD – DASH

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją Dash również poszybował dynamicznie na północ. Spoglądając na interwał 4-godzinowy zauważymy, że kurs od pewnego czasu porusza się w kanale wzrostowym. By tendencja ta mogła być kontynuowana, kluczowe może okazać się odrzucenie obecnie testowanego wsparcia w okolicy poziomu 600 USD. Jeżeli tak się stanie, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania górnego ograniczenia formacji. Jeżeli jednak poziom ten zostanie pokonany, potencjalnej reakcji popytowej spodziewać moglibyśmy się w okolicy dolnego ograniczenia kanału. Biorąc jednak pod uwagę ogólną sytuację na Dashu, więcej przemawia za wzrostami aniżeli za spadkami.

Wykres Dash

DASH/BTC – DASH

Spoglądając na notowania pary Dash/BTC zauważymy, że rynek najpierw pokonał niezwykle istotne wsparcie (0.0450) lecz późniejsze spadki nie dotarły w okolice kolejnego technicznego poziomu (0.0255). Reakcja popytowa, która zanegowała to wybicie również była zbyt słaba, by kurs dotarł w okolice poziomu 0.0955. Okazuje się więc, że jest to strasznie mało techniczny rynek i bardzo ciężko wykonać analizę, która mogłaby dać nam jakiekolwiek prawdopodobieństwo sukcesu. Osobiście wstrzymałbym się od podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych w oparciu o tą parę. Kurs znajduje się niejako „w powietrzu”, pomiędzy wsparciem a oporem i ciężko jednoznacznie stwierdzić, przetestowanie którego wydaje się bardziej prawdopodobne.

Wykres Dash

XEM/USD – NEM

To już kolejny tydzień, kiedy na notowaniach 12. największej (pod względem kapitalizacji) z walut cyfrowych nie dzieje się nic ciekawego. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że ten wykres jest nudny jak flaki z olejem (bez urazy dla sympatyków flaków i oleju). Jedyne co możemy tym razem zaobserwować, to faki, iż trwające od pewnego czasu, spokojne wzrosty regularnie respektują linię tendencji wzrostowej. Biorąc pod uwagę ich niewielką dynamikę, spodziewać moglibyśmy się wkrótce pojawienia reakcji podażowej, na skutek której mogłoby dojść do ponownych spadków. Pozostaje tylko kwestia gdzie ta reakcja się pojawi. Na wykresie 4-godzinowym jesteśmy w stanie wyznaczyć dwa takie potencjalne poziomy. Pierwszy z nich znajduje się w okolicy 0.23 USD a drugi 0.25 USD. Scenariusz pro-spadkowy mógłby zostać zanegowany dopiero w chwili, kiedy oba te opory zostaną trwale pokonane. To mogłoby być jednocześnie sygnałem dla dalszych wzrostów, dla których potencjalnym zasięgiem mogłyby okazać się nawet okolice poziomu 0.3550 USD.

Wykres Nem

XEM/BTC – NEM

Pro-spadkowo wygląda również obecna sytuacja na parze XEM/BTC, gdzie zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją kurs dotarł i pokonał lokalne wsparcie stanowiące linię szyi formacji głowy z ramionami (RGR). Dobrą okazją na dołączenie do spadków mógłby okazać się re-test i odrzucenie tego poziomu od dołu (jako oporu). Jak widać na poniższym screenie, strefa ta bardzo precyzyjnie zbiega się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z ostatniego impulsu spadkowego co może wspierać pojawienie się w jej okolicy reakcji podażowej.

Wykres Nem

Warto również zwrócić uwagę, że wszystkie z wymienionych w dniu dzisiejszym księgują wzrosty. Silne wzrosty są również zauważalne na innych altcoinach. Fakt ten sprawił, że wzrosła również ogólna kapitalizacja całego rynku kryptowalut. Ta po raz pierwszy w historii przekroczyła 300 mld USD.

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na [email protected] a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“Jeśli dywersyfikujesz, kontrolujesz ryzyko i grasz z trendem, to po prostu musi działać.” – Larry Hite

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!