Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 18.12.2017

Dobrym poniedziałkowym zwyczajem zapraszamy na analizę 5 najpopularniejszych kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash oraz Nem.

BTC/USD – Bitcoin

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, na skutek pokonania testowanego wówczas oporu, obserwowaliśmy dalszą aprecjację najpopularniejszej z walut cyfrowych. Co ciekawe kurs dotarł w okolice zakładanego przeze mnie poziomu 20 tys. USD. Na niektórych giełdach, w tym również według benchmarku serwisu Coinmarketcap.com, podającego uśrednioną cenę z szeregu giełd poziom ten został pokonany, na luksemburskiej giełdzie Bitstamp, która dla świata zachodniego jest jednym z głównych wyznaczników zmian notowań Bitcoina zabrakło natomiast 34 USD.

Spoglądając na interwał 60-minutowy zauważymy, że wykres w dalszym ciagu tworzy pro-wzrostową sekwencję coraz wyższych wierzchołków i dołków. Dopóki tendencja ta nie zostanie przerwana, spodziewać moglibyśmy się dalszych wzrostów choć warto mieć na uwadze, że:

  • poziom 20 tys. USD to dość poważna, psychologiczna bariera, której pokonanie może nie być takie proste,
  • od dłuższego czasu kurs porusza się na północ jak natchniony a prędzej czy później musi…tzn. powinna pojawić się korekta.

Dopóki jednak poziom 17 300 USD pozostaje niepokonany, obowiązuje trend wzrostowy. Jeżeli bariera 20 tys. USD zostanie pokonana, osobiście spodziewałbym się rajdu nawet w okolice 50 tys. bądź nawet 100 tys. USD w przyszłym roku. Biorąc pod uwagę tempo ostatnich wzrostów, taki zasięg wydaje się jak najbardziej realny do zrealizowania. Za dalszymi wzrostami przemawiać może również wprowadzenie kontraktów futures na BTC. Niepodobno, żeby inwestorzy od razu chcieli przebić bańkę…przecież najpierw muszą na niej zarobić.

Z tego miejsca zachęcam Cię również do zapoznania się z moim artykułem, w którym wyjaśniam czym tak na prawdę są kontrakty futures na BTC oraz jak mogą one wpłynąć na notowania największej z walut cyfrowych.

Wykres Bitcoin

BTC/JPY – Bitcoin

Spoglądając na zestawienie z JPY zauważymy, że w tym przypadku moja ubiegłotygodniowa projekcja dot. wzrostów również się sprawdziła. W tym przypadku kurs nie ustanowił jednak nowego ATH a jedynie zbliżył się w okolice dotychczasowego. W najbliższym czasie kluczowe może okazać się zatem to, czy kurs pokona najbliższy opór czy może jednak wsparcie.

Wykres Bitcoin

ETH/USD – Ethereum

Na realizację mojej ubiegłotygodniowej projekcji dotyczącej Ethereum nie musieliśmy długo czekać. Już po kilku godzinach kurs wybił bowiem górą z konsolidacji. Obecnie oscylujemy w okolicy ubiegłotygodniowych szczytów. Pokonanie tego oporu mogłoby otworzyć drogę do dalszych wzrostów. Biorąc jednak, że rynek w dalszym ciągu nie przetestował od góry (jako wsparcie) okolic poziomu 500 USD, należałoby przygotować się na ewentualną korektę spadkową.

Wykres Ethereum

By taka korekta mogła się jednak pojawić, kurs musiałby najpierw pokonać linię lokalnej tendencji wzrostowej oraz techniczne wsparcie w okolicy 630 USD.

Wykres Ethereum

ETH/BTC – Ethereum

W ubiegłym tygodniu napisałem: „dopiero pokonanie oporu 0.0350 mogłoby dać jakiekolwiek techniczne podstawy, by móc rozważać zmianę trendu i próbę przejęcia kontroli nad rynkiem przez kupujących.”

Spoglądając na poniższy screen zauważymy, że poziom ten został pokonany a w weekend doszło również do jego re-testu. Tamteż wczoraj pojawiła się reakcja popytowa.

Wykres Ethereum

Spoglądając na interwał 60-minutowy dostrzec możemy dwie rzeczy. Po pierwsze, aby wzrosty mogły być kontynuowane, rynek musiałby pokonać lokalny opór w okolicy którego się obecnie znajdujemy. Po drugie, to może nie być takie proste. Poziom ten zbiega się bowiem bardzo precyzyjnie z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego. Za potencjalnym odrzuceniem tej strefy przemawiać może stosunkowo niewielka dynamika trwających od soboty wzrostów.

Wykres Ethereum

LTC/USD – Litecoin

Od czasu mojej ubiegłotygodniowej projekcji Litecoin podrożał o 100% i dotarł w okolice 400 USD, gdzie pojawiła się reakcja podażowa. Jak się okazało, dopiero ten poziom był wystarczająco silny by zatrzymać kupujących. Od ubiegłego wtorku obserwujemy spokojną korektę. Jeżeli spadki byłyby kontynuowane, spodziewać moglibyśmy się nawet re-testu okolic 200 USD choć by scenariusz ten mógł się zrealizować, kurs musiałby pokonać najpierw linię tendencji wzrostowej oraz techniczne wsparcie w okolicy 260 USD.

Wykres Litecoin

LTC/BTC – Litecoin

W przypadku zestawienia z BTC zauważymy, że zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, na skutek pokonania linii tendencji spadkowej oraz poziomu 0.01 obserwowaliśmy silną aprecjację LTC, na skutek której kurs dotarł w okolice poprzednich szczytów. Tamteż pojawiła się reakcja podażowa, która zatrzymała kupujących.

Wykres Litecoin

Spoglądając na interwał 60-minutowy zauważymy, że spadki te zatrzymały się w okolicy poziomu 0.0144. Nawet jeżeli wsparcie to zostanie pokonane, reakcji popytowej moglibyśmy spodziewać się już w okolicy 0.0110. Jeżeli natomiast opór 0.0215 zostanie pokonany, spodziewać moglibyśmy się dalszych wzrostów nawet w nieco szerszym horyzoncie czasowym.

Wykres Litecoin

DASH/USD – DASH

Mimo, że z punktu widzenia interwału dziennego obecna sytuacja na Dashu wygląda nieciekawie, to na wykresie 4-godzinowym dostrzec możemy bardzo techniczne układy. W trakcie trwania ostatnich wzrostów kurs regularnie pokonuje a następnie re-testuje wszystkie techniczne poziomy. W związku z powyższym, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się pogłębienia obecnej korekty w okolice poziomu 980 USD, który podobnie jak poprzednie zbiega się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z ostatniego impulsu wzrostowego.

Wykres DASH

DASH/BTC – DASH

W zestawieniu z BTC sytuacja nie wygląda już tak optymistycznie. W tym przypadku kurs znajduje się obecnie w okolicy technicznego oporu i mierzenia 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków. Ponadto, trwające od 8 grudnia br. wzrosty są zdecydowanie mniej dynamiczne co może wskazywać, iż są one jedynie korektą. Biorąc powyższe pod uwagę, ostrożny byłbym z jakimikolwiek zakupami.

Wykres DASH

XEM/USD – NEM

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, na skutek odrzucenia poziomu 0.35 USD, przez niemal cały tydzień obserwowaliśmy dynamiczne wzrosty. Fakt ten sprawił, że dziś ustanowione zostało nowe ATH.

Wykres NEM

Spoglądając na wykres 60-minutowy zauważymy, że rynek przetestował już od góry ostatnio pokonany opór (teraz wsparcie) w okolicy poziomu 0.72 USD. Biorąc pod uwagę, że w okolicy tej strefy pojawiła się reakcja popytowa, spodziewać moglibyśmy się kontynuacji wzrostów. Ich potencjalny zasięg nie jest jednak już tak prosty do określenia. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewałbym się, że w okolicy psychologicznego poziomu 1 USD mogłaby pojawić się reakcja podażowa.

Wykres NEM

XEM/BTC – NEM

Za scenariuszem pro-wzrostowym przemawia również obecna sytuacja na parze XEM/BTC, gdzie kurs po raz kolejny próbuje dziś pokonać lokalny opór. Jeżeli tym razem strefa ta zostanie trwale pokonana, spodziewać moglibyśmy się przetestowania okolic poziomu 0.00005.

Wykres NEM

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na [email protected] a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“Zawsze definiuje moje ryzyko i nie muszę się o to martwić.” – Tony Saliba

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!