Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 15.01.2018
Dobrym poniedziałkowym zwyczajem zapraszamy na analizę 5 najpopularniejszych kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash oraz Nem.
BTC/USD – Bitcoin
Spoglądając na notowania cyfrowego złota zauważymy, że kurs od ponad trzech tygodni porusza się w trendzie horyzontalnym. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że dolne ograniczenie tej konsolidacji bardzo precyzyjnie zbiega się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszego impulsu wzrostowego.
Mimo, że całość wygląda jak większa korekta i odreagowanie po wcześniejszych wzrostach, to przez wzgląd na niedawne pokonanie linii tendencji wzrostowej ostrożny byłbym z jakimikolwiek zakupami w najbliższym czasie. Dopóki jednak wsparcie w okolicy 12 600 USD nie zostanie trwale pokonane, sentyment w dalszym ciągu wygląda pro-wzrostowo.
BTC/JPY – Bitcoin
Na notowaniach przedstawionych w JPY sytuacja wygląda niemal identycznie. Biorąc pod uwagę niedawne pokonanie linii tendencji wzrostowej, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet pogłębienia trwających od 6 stycznia br. spadków nawet w okolice poziomu 1,5 mln JPY.
ETH/USD – Ethereum
Na skutek ostatnich wzrostów w minioną sobotę Ethereum ustanowiło nowe ATH powyżej 1400 USD. Obecnie druga największa waluta cyfrowa wyceniana jest na 1310 USD i mimo, że z technicznego punktu widzenia spodziewać moglibyśmy się znaczącego pogłębienia spadków nawet w okolice poziomu 850 USD to jednak okazuje się, że jest pewne wsparcie, które w dalszym ciągu pilnuje tendencji wzrostowej.
Spoglądając na interwał 60-minutowy zauważymy, że by mogła pojawić się większa korekta spadkowa, kurs musiałby najpierw pokonać lokalne wsparcie w okolicy 1270 USD i znajdująca się tam linię tendencji wzrostowej. Nawet jeżeli strefa ta zostałaby pokonana, na drodze do wspomnianego już poziomu 850 USD znajdują się jeszcze dwa techniczne wsparcia kolejno w okolicy 1115 USD i 1015 USD.
ETH/BTC – Ethereum
W przypadku zestawienia z BTC zauważymy, że zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją kurs dotarł i pokonał opór w okolicy 0.0880 BTC. Dalsza aprecjacja nie wystarczyła już na osiągnięcie drugiego poziomu, o którym wówczas pisałem (0.1050 BTC).
Spoglądając na interwał H1 możemy sobie doprecyzować te poziomy. Zauważymy wówczas, że jeżeli dzisiejsze spadki będą kontynuowane, ewentualna korekta spadkowa mogłaby dotrzeć w okolice 0.0835 BTC.
LTC/USD – Litecoin
W przypadku notowań Litecoina zauważymy, że tu sytuacja nie zmieniła się od ubiegłego tygodnia. Kurs w dalszym ciągu porusza się w trendzie horyzontalnym. Z technicznego punktu widzenia, dopiero wybicie górą z tej konsolidacji mogłoby otworzyć drogę do ponownych wzrostów.
LTC/BTC – Litecoin
W przypadku wyceny w BTC, kurs również porusza się w konsolidacji. W tym przypadku jej górne ograniczenie to opór, który jeszcze nigdy w przeszłości nie został trwale pokonany. By opór ten mógł zostać jednak po raz kolejny zaatakowany, musielibyśmy najpierw pokonać lokalny opór w okolicy 0.0183. Tam jednak w dniu wczorajszym ponownie pojawiła się reakcja podażowa i (przynajmniej z technicznego punktu widzenia) w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków.
DASH/USD – DASH
Spoglądając na notowania Dasha zauważymy, że tu również kurs od dłuższego czasu porusza się w trendzie horyzontalnym. Warto zauważyć, że dolne ograniczenie tej konsolidacji (gdzie obecnie się znajdujemy) znajduje się w okolicy złotej proporcji czyli mierzenia 61.8% korekty Fibonacciego z wcześniejszego ruchu wzrostowego. Jeżeli strefa ta okaże się wystarczająca, by powstrzymać spadki, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów ale…
…by wzrosty te mogły być kontynuowane w nieco szerszym horyzoncie czasowym i zasięgu większym niż jedynie zasięg boxu, kurs musiałby pokonać opór w okolicy poziomu 1225 USD będącego górnym ograniczeniem obecnej konsolidacji.
Jak wspominałem już ostatnio, należy jednak pamiętać, że z technicznego punktu widzenia konsolidacja jest formą korekty czasu, z której częściej rynek wybija jednak w kierunku wcześniej panującej tendencji. W tym przypadku konsolidacja jest korektą po spadkach. Oznacza to, że nim kurs nie wybije górą i nie na jasnego sygnału do wzrostów lepiej uważać, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie dojdzie do dalszej przeceny nawet w okolice 800 USD.
DASH/BTC – DASH
W przypadku zestawienia z BTC, Dash już od marca 2017 roku porusza się w trendzie horyzontalnym. Wielkość tej konsolidacji jest jednak tak spora, że osoby, które kupiły na dołku, w okolicy jej górnego ograniczenia mogą cieszyć się ponad 170% stopą zwrotu. Jeżeli trwające od wczoraj spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania tegorocznych minimów. Pokonanie tego wsparcia mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków nawet w okolice poziomu 0.0350 a jego odrzucenie do ruchu w przeciwny kierunku.
XEM/USD – NEM
Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, na skutek ostatnich spadków kurs dotarł w okolice poziomu 1.09 USD, gdzie pojawiła się reakcja popytowa. Odrzucenie tego wsparcia sprawiło, że obecnie rynek oscyluje w okolicy lokalnego oporu 1.48 zbiegającego się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego. Dopiero pokonanie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do dalszych wzrostów. Biorąc jednak pod uwagę reakcję podażową, która się tu pojawiła, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych spadków.
XEM/BTC – NEM
Tydzień temu napisałem, iż niewykluczone, że po tak dynamicznych, trwających miesiąc wzrostach czeka nas dłuższa korekta np. w formie konsolidacji. Jak się okazało, przez ostatni tydzień kurs oscylował w okolicy wspomnianego przeze mnie wówczas wsparcia i mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego. W najbliższym czasie nie spodziewałbym się jeszcze jakiegoś dynamicznego wybicia. Kontynuacja trendu horyzontalnego może bowiem potrwać nieco dłużej (np. jak w przypadku BTC).
Za scenariuszem tym przemawiać może również fakt, iż w dniu wczorajszym kurs pokonał linię tendencji wzrostowej. Biorąc jednak pod uwagę, że pokonanie to nastąpiło na skutek ruchu bocznego a nie silnego impulsu spadkowego, nie musi ono oznaczać ogólnej zmiany nastawienia rynku. Dopóki najbliższe wsparcie pozostaje niepokonane, obowiązuje trend wzrostowy.
Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na [email protected] a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.
“Na giełdzie pełno jest ludzi, którzy znają cenę wszystkiego, lecz nie znają wartości niczego.” – Philip Fisher
Witam
Co dzieje sie z Tron
Czy tak duze spadki to czysta spekukacja czy moze koniec projektu
Pozdrawiam
Andrzej
Zbyt szybko napompowana cena. Duże spadki są związane z dużą podażą, z którymi byki sobie nie radzą. Tron jest ofiarą spekulantów, którzy chcieli bardzo szybko się dorobić i jak cena przestała rosnąć, zrobili swoje zrzuty .Możliwe są dalsze spadki. Mimo wszystko jest to projekt wart uwagi.
Witam
Co dzieje sie z Tron
Czy tak duze spadki to czysta spekukacja czy moze koniec projektu
Pozdrawiam
Andrzej
Zbyt szybko napompowana cena. Duże spadki są związane z dużą podażą, z którymi byki sobie nie radzą. Tron jest ofiarą spekulantów, którzy chcieli bardzo szybko się dorobić i jak cena przestała rosnąć, zrobili swoje zrzuty .Możliwe są dalsze spadki. Mimo wszystko jest to projekt wart uwagi.
Mamy 11 500 USD za BTC, czy przebije 11 000 ?
Mamy 11 500 USD za BTC, czy przebije 11 000 ?