Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 11.12.2017

Dobrym poniedziałkowym zwyczajem zapraszamy na analizę 5 najpopularniejszych kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash oraz Nem.

BTC/USD – Bitcoin

Co to był za tydzień na notowaniach BTC. Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, na skutek odrzucenia testowanego wówczas wsparcia w okolicy 11 ty.s USD, obserwowaliśmy bardzo dynamiczne wzrosty, które sprawiły, że już w czwartek najpopularniejsza z walut cyfrowych wyceniana była na 16 600 USD co stanowiło ponad 50% w ciągu zaledwie trzech dni.

Jak to zwykle bywa, po wzrostach przyszły również spadki i przecena poniżej 13 tys. USD. Wraz z wprowadzeniem w dniu wczorajszym kontraktów futures na BTC, ponownie pojawił się jednak popyt i obecnie Bitcoin znów wyceniany jest na ponad 16 tys. USD.

Co ciekawe zainteresowanie kontraktami na BTC było tak spore, że już w ciągu 4 pierwszych godzin handlu aż dwukrotnie wstrzymywano notowania. Pierwszy raz na ok dwie minuty, gdy cena wzrosła o 10% i drugi raz na ok 5 min. gdy cena wzrosła o 20%.

Jak poinformował dziś Bloomberg, według dealerów handlujących kontraktami, ich wolumen obrotu przekroczył oczekiwania. Tylko w ciągu pierwszych 20 minut notowań, wartości obrotu kontraktami na bitcoina przekroczyła bowiem 400 tys. dolarów.

Korzystając z okazji, już dziś zdradzę, że na specjalną prośbę jednego z czytelników przygotowuję tekst dot. kontraktów futures, w którym wyjaśniam czy tak na prawdę są kontrakty terminowe oraz jaki mogą mieć one wpływ na przyszłe notowania BTC. Publikację przewiduję na środowy wieczór dlatego śledźcie uważnie bithub.pl.

Co do najbliższej przyszłości Bitcoina, to uważam, że kluczową rolę mogą tu odegrać najbliższe dni a może i godziny. Kurs oscyluje w okolicy historycznych maksimów i jeżeli tylko opór ten zostanie pokonany, spodziewać moglibyśmy się dalszej aprecjacji i kto wie, być może nawet osiągnięcia poziomu 20 tys. USD.

Za scenariuszem tym przemawiać może niewielka dynamika trwającej od kilku godzin korekty. Warto również pamiętać, że już za tydzień, 18 grudnia 2017 r. (poniedziałek) operator największej światowej giełdy instrumentów pochodnych, CME Group wdroży kontrakty na Bitcoina.

No i warto również pamiętać o zaplanowanych na przestrzeni najbliższych dwóch tygodni aż czterech hard forkach BTC:

  • Około 12 grudnia możemy spodziewać się Bitcoin Platinum hard fork. Blok 498533
  • Około 17 grudnia możemy spodziewać się Super Bitcoin hard fork. Blok 498888
  • Około 23 grudnia możemy spodziewać się Lightning Bitcoin hard fork. Blok 49999
  • Około 25 grudnia możemy spodziewać się Bitcoin God hard fork. Blok 501225

Wykres Bitcoin

BTC/JPY – Bitcoin

Tak jak tydzień temu sytuacja na parach z USD i JPY wyglądały niemal identycznie, tak dziś zauważyć możemy dość znaczne rozbieżności. W przypadku BTC/JPY kurs przekroczył 2,3 mln JPY. Warto również zwrócić uwagę, że tu kurs nie odrobił jeszcze całych, trwających od piątku spadków.

Wykres Bitcoin

Spoglądając jednak na interwał H1 zauważymy, że sytuacja nie jest wcale jeszcze aż tak beznadziejna. Obecnie kurs oscyluje w okolicy lokalnej linii tendencji wzrostowej. Nawet jeżeli wsparcie to zostanie pokonane, to już w okolicy poziomu 1,81 mln JPY i mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego spodziewać moglibyśmy się pojawienia reakcja popytowej. Za scenariuszem tym przemawia również niewielka dynamika obecnych spadków, która świadczyć może o tym, że z dużym prawdopodobieństwem jest to jedynie ruch korekcyjny.

Wykres Bitcoin

ETH/USD – Ethereum

Ethereum od ponad dwóch tygodni porusza się w trendzie horyzontalnym. Biorąc pod uwagę, że z technicznego punktu widzenia konsolidacja jest formą korekty, prędzej czy później spodziewać moglibyśmy się wybicie i kontynuacji wzrostów. Za scenariuszem tym przemawiać może również fakt, iż dolne ograniczenie tego boxu znajduje się w okolicy mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego. Ciężko jednak jednoznacznie określić horyzont czasowy, w którym spodziewać moglibyśmy się tego potencjalnego wybicia.

Wykres Ethereum

ETH/BTC – Ethereum

Spoglądając na zestawienie z BTC zauważymy, że zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją rynek kontynuował rajd na południe. W tym przypadku spadki przekroczyły nawet zakładany przeze mnie wówczas poziom 0.0390 i dotarły aż w okolice poziomu 0.0240 a więc wsparcia ustanowionego na podstawie szczytów z września 2016 r.

Z technicznego punktu widzenia w dalszym ciagu panuje tutaj trend spadkowy i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana i kurs pokona ubiegłotygodniowe minima, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice 0.0140 bądź dalej 0.0073.

Dopiero pokonanie oporu 0.0350 mogłoby dać jakiekolwiek techniczne podstawy, by móc rozważać zmianę trendu i próbę przejęcia kontroli nad rynkiem przez kupujących.

Wykres Ethereum

LTC/USD – Litecoin

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, uformowanie pro-wzrostowej świecy pin-bar przyczyniło się do odrzucenia re-testowanego wówczas poziomu 95 USD i kontynuacji wzrostów. W najśmielszych projekcjach nie spodziewałbym się jednak, że zakładane przeze mnie wzrosty mogą przekroczyć 100% i dotrzeć aż w okolice 200 USD.

Wykres Litecoin

Biorąc pod uwagę, że poziom 200 USD może stanowić istotną, psychologiczna barierę, należy spodziewać się pojawienia w jego okolicy reakcji podażowej i ewentualnej korekty spadkowej. Pokonanie tego poziomu oczywiście mogłoby otworzyć drogę do dalszych wzrostów. Jeżeli tak się jednak nie stanie, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć w okolice poziomu 175 USD zbiegającego się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego.

Wykres Litecoin

LTC/BTC – Litecoin

Spoglądając na zestawienie z BTC zauważymy, że w tym przypadku moja ubiegłotygodniowa projekcja również się sprawdziła. Pokonanie poziomu 0.0084 otworzyło drogę do dalszych spadków. Mimo ich sporego zasięgu, tendencja ta nie trwała zbyt długo i już w piątek pojawiła się reakcja popytowa, na skutek której kurs pokonał już bardzo ważny opór w okolicy poziomu 0.01 oraz linię tendencji spadkowej. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja podażowa, która mogłaby zanegować dzisiejsze wzrosty, spodziewałbym się kontynuacji tej tendencji.

Wykres Litecoin

DASH/USD – DASH

Tak jak lubiłem Dasha i moje analizy regularnie się tu sprawdzały, tak w minionym tygodniu sytuacja zmieniła się diametralnie. Wystarczy zerknąć na wykres dzienny (którego nie będę tu pokazywał) by przeżyć prawdziwy zawrót głowy. Kurs waha się bowiem w ostatnich dniach w przedziale 45-85% tworząc 5 potężnych szpulek pod rząd. Widząc taką sytuacje zdecydowanie lepiej trzymać się z boku i nie ryzykować niepotrzebnie swoich pieniędzy.

Obecnie kurs oscyluje w okolicy poziomu 740 USD. Myślę, że sytuacja stanie się bardziej techniczna dopiero w chwili pokonania poziomu 600 USD bądź 800 USD. W tych 200-dolarowych widełkach spodziewam się nawet niespodziewanego.

Wykres DASH

DASH/BTC – DASH

Podobnie ma się również sytuacja na parze DASH/BTC, gdzie (o ile mnie pamięć nie myli) już od dwóch tygodni sugeruję pozostanie w pozycji gotówkowej. Obecnie kurs oscyluje w okolicy bardzo ważnego, technicznego poziomu. Biorąc jednak pod uwagę dynamikę ostatnich spadków, coraz bardziej prawdopodobna wydaje mi się ich kontynuacja, która mogłaby doprowadzić do zepchnięcia notować aż w okolice poziomu 0.0255.

Wykres DASH

XEM/USD – NEM

Spoglądając na wykres dzienny zauważymy, że zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją kurs poszybował dość znacznie na północ. Osobom handlującym na rynku lewarowanym mogła dać popalić wcześniejsza korekta spadkowa. W miniony piątek kurs wzrósł jednak o ponad 260% (a licząc od czwartkowych minimów o ponad 590%) ustanawiając nowe ATH powyżej 0.76 USD.

Na skutek późniejszych spadków doszło do re-testu poziomu 0.35 USD, gdzie pojawiła się już pierwsza reakcja popytowa. Trwałe odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do ponownych wzrostów. Za scenariuszem tym przemawiać może również fakt, iż wsparcie to zbiega się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego.

Wykres NEM

XEM/BTC – NEM

Zdecydowanie mniej interesująco wygląda natomiast sytuacja na parze XEM/BTC, gdzie zauważymy, że kurs znajduje się obecnie niejako w powietrzu, pomiędzy wsparciem a oporem. Dopóki jedna z tych stref nie zostanie pokonana, ciężko nawet określić w którym kierunku moglibyśmy spodziewać się potencjalnego wybicia.

Wykres NEM

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na [email protected] a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“Inwestowanie jest jak poker. Należy grać tylko wtedy gdy ma się dobre karty i wychodzić z gry gdy są one słabe, tracąc swoją stawkę.” – Gary Biefeld

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!