Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut –11.01.2018

Czwartkowa sesja bez wątpienia nie należy do udanych na rynku kryptowalut. Zaledwie 17 spośród 100 największych coinów zyskuje na wartości. Ostatnia deprecjacja sprawiła, że kapitalizacja całego rynku zmalała z 835 mld USD w niedzielę do 695,5 mld USD obecnie. Fakt ten sprawił również, że Ripple, które jeszcze do niedawna było drugą największą spośród walut cyfrowych spadło na miejsce trzecie. W tym konkretnym przypadku kapitalizacja skurczyła się o niemal 50% z 149 mld USD do 78,5 mld USD.

Jak co czwartek zapraszam na techniczne spojrzenie na rynki, które sami zaproponowaliście. Zaczynamy!

XVG/USD – Verge

Verge od 28 grudnia ub.r. porusza się w trendzie horyzontalnym. Spoglądając na interwał 60-minutowy warto jednak zwrócić uwagę, że na skutek trwających od wtorku spadków kurs pokonał linię tendencji wzrostowej. Obecnie re-testujemy ten poziom od dołu (jako opór) i jeżeli tylko strefa ta zostanie odrzucone, spodziewać moglibyśmy się dalszych spadków.

Jeżeli tak się stanie, reakcji popytowych spodziewać moglibyśmy się kolejno w okolicy poziomu 0.13, 0.1130, bądź dalej dopiero przy 0.0760 USD.

Byśmy mogli mówić o jakichkolwiek technicznych przesłankach wskazujących na możliwy powrót do wzrostów, kurs musiałby najpierw ponownie znaleźć się powyżej pokonanej dziś linii tendencji wzrostowej.

Wykres Verge

XRP/USD – Ripple

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, Ripple, które jeszcze nie tak dawno było jedną z największych gwiazd estrady nagle silnie się osłabiło. Nie spodziewałem się wówczas jednak, że deprecjacja ta przekroczy 52%. Na skutek tych spadków kurs pokonał nawet linię trendu wzrostowego jednak wybicie to szybko zostało zanegowane. Spadki dotarły bowiem w okolice technicznego wsparcia (1.60 USD), gdzie pojawiła się reakcja popytowa.

Jeżeli wzrosty będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się re-testu okolice poziomu 2.40 USD. Nie oznacza to jednak, że obecna sytuacja wygląda pro-wzrostowo. Wręcz przeciwnie…

Jeżeli w najbliższym czasie dojdzie do re-testu wspomnianej strefy a tam pojawi się reakcja podażowa, mogłoby dojść do powstania prawego ramienia pro-spadkowej formacji głowy z ramionami (RGR).

Co prawda by formacja ta mogła się zrealizować niezbędne byłoby jeszcze pokonanie linii szyi a więc wsparcia w okolicy poziomu 1.60 USD (dzisiejsze minima)…

O ironio! Choć to mało optymistyczne pocieszenie, okazuje się, że nawet jeżeli formacja RGR zostanie potwierdzona, jej techniczny zasięg nie zostanie zrealizowany. Z technicznego punktu widzenia zasięg formacji głowy z ramionami to przedłużenie zasięgu mierzonego od głowy do szyi. Oznacza to, że aby w tym przypadku zasięg ten mógł się zrealizować wartość ripple musiałby spaść aż do -0.16 USD a to niemożliwe.

Wykres Ripple

SUB/BTC – Substratum

Jeden z czytelników poprosił pod moim ostatnim artykułem o analizę Substratum. Niestety platforma TradivngView, z której korzystam nie posiada notowań tej kryptowaluty w USD. Dlatego też zmuszony jestem wykonać ją w stosunku do BTC ale przecież chyba lepsza taka niż żadna 🙂

W ostatnich dniach obserwowaliśmy silną aprecjację. Wzrosty te były również zauważalne na wykresie SUB/USD, gdzie wartość Substratum przekroczyła we wtorek 3 USD. Tamteż pojawiła się reakcja podażowa, na skutek której kurs dotarł w okolice lokalnego wsparcia, gdzie obecnie się znajdujemy. Trwałe odrzucenie bądź pokonanie tej strefy mogłoby określić przyszły kierunek ruchu.

Wykres Substratum

LSK/USD – Lisk

Niemal miesiąc temu, gdy Lisk wyceniany był na 10 USD napisałem, że jeżeli testowany wówczas opór w okolicy poziomu 10.60 zostanie pokonany, spodziewać moglibyśmy się dalszej aprecjacji, dla której nie ma już technicznego oporu. W minioną niedzielę kurs przekroczył 40 USD…Kto zarobił?

Tam jednak pojawiła się reakcja podażowa i obecnie lisk wyceniany jest na nieco ponad 26 USD. Oznacza to, że na skutek trwających od niedzieli spadków kurs osunął się o ponad 35% (choć ekstremum było na -46%) pokonując tym samym techniczne wsparcie w okolicy 27 USD. Obecnie rynek znajduje się pomiędzy tą strefą a linią tendencji wzrostowej. Jest to niezwykle niekomfortowa sytuacja gdyż, z jednej strony odrzucenie linii trendu mogłoby otworzyć drogę do ponownych wzrostów. Dopóki jednak kurs nie znajdzie się powyżej 27 USD, istnieje spora szansa na pogłębienie spadków.

Trochę patowa sytuacja dlatego osobiście wstrzymałbym się z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych do czasu wybicia w którąkolwiek ze stron. Na poniższym screenie zaznaczyłem techniczne poziomy wsparcia, w okolicy których spodziewać moglibyśmy się pojawienia reakcji popytowej na wypadek ewentualnego pokonania linii trendu i kontynuacji spadków.

Wykres Lisk

BCN/USD – Bytecoin

Bytecoin to kolejna z walut cyfrowych, która od początku roku notowała dynamiczne wzrosty. W tym przypadku przekroczyły one 210% w efekcie czego kurs przekroczył 0.0188 USD. Tam jednak pojawiła się reakcja podażowa i aż do dziś obserwowaliśmy spadki. W ten sposób rynek dotarł w okolice technicznego wsparcia 0.0090 USD, gdzie pojawiła się już pierwsza reakcja popytowa. Jeżeli strefa ta zostanie odrzucona, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów.

Wykres Bytecoin

ADA/BTC – Cardano

Zgodnie z moją grudniową projekcją, pokonanie testowanego wówczas oporu otworzyło drogę do dalszych wzrostów. Biorąc pod uwagę zasięg od ostatniego dołka, aprecjacja przekroczyła 1540% i to w ciagu zaledwie 27 dni. Mimo to, od tygodnia obserwujemy spadki.

W ciągu tych kilku dni kurs dotarł w okolice lokalnego wsparcia zbiegającego się z linią tendencji wzrostowej, gdzie dziś nad ranem pojawiła się reakcja popytowa. Trwałe odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do ponownych wzrostów.

Wykres Cardano

Spoglądając na interwał 60-minutowy zauważymy, że by wzrosty mogły być kontynuowane, kurs musiałby najpierw pokonać lokalny opór w okolicy którego obecnie się znajdujemy. Jeżeli tak się stanie, moglibyśmy uznać, że wsparcie i linia trendu z wykresu H4 zostały trwale odrzucone. Dopóki to się jednak nie stanie, obowiązuje tendencja spadkowa i ostrożny byłbym z jakimikolwiek zakupami.

Wykres Cardano

IOT/USD – IOTA

IOTA od ponad miesiąca porusza się w trendzie horyzontalnym wewnątrz którego powstała mniejsza konsolidacja. Dopiero wybicie w którąkolwiek ze stron mogłoby określić przyszły kierunek ruchu. Biorąc jednak pod uwagę, że z technicznego punktu widzenia rynek częściej wybija z konsolidacji w kierunku zgodnym z wcześniejszym trendem, należałoby się zabezpieczyć na wypadek ewentualnego wybicia dołem. Jeżeli tak by się stało, spodziewać moglibyśmy się osunięcia kursu nawet w okolice 1.50 USD.

Jeżeli natomiast wybicie nastąpi górą, aprecjacja mogłaby dotrzeć w okolice dotychczasowych maksimów (5.60 USD). Dopiero trwałe pokonanie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do dalszych, dynamicznych wzrostów.

Wykres IOTA

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na [email protected] a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“Powiem Ci jak stać się bogatym. Zamknij drzwi. Bądź przerażony gdy pozostali są chciwi. Bądź chciwy gdy inni są przerażeni.” – Warren Buffet

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
12 komentarzy
  1. Robson napisał

    Witam serdecznie, czy istnieją szanse na analizę techniczną tokena TRON (TRX)?

  2. jarazz napisał

    Dziękuję serdecznie za analizę.pozdrawiam

  3. Konpiradlo napisał

    Dziękuję bardzo za analizy, bardzo przydatne ponieważ interesuję się większością omawianych w artykule walut. Poproszę o analizę pary ICX/BTC.

  4. Robson napisał

    Witam serdecznie, czy istnieją szanse na analizę techniczną tokena TRON (TRX)?

  5. kuba560x napisał

    Cześć, ciekawe byłoby gdybyście do analizy technicznej danej kryptowaluty zamieszczali skrócone informacje odnośnie tego co działo się w zespole deweloperów pracujących nad nią.

    1. Szymon M napisał

      Cześć. Trafna uwaga, o ile to możliwe.
      Poproszę o analizę GameCredits i Civic.

      Dzięki i pozdrawiam

  6. jarazz napisał

    Dziękuję serdecznie za analizę.pozdrawiam

  7. Konpiradlo napisał

    Dziękuję bardzo za analizy, bardzo przydatne ponieważ interesuję się większością omawianych w artykule walut. Poproszę o analizę pary ICX/BTC.

  8. kuba560x napisał

    Cześć, ciekawe byłoby gdybyście do analizy technicznej danej kryptowaluty zamieszczali skrócone informacje odnośnie tego co działo się w zespole deweloperów pracujących nad nią.

    1. Szymon M napisał

      Cześć. Trafna uwaga, o ile to możliwe.
      Poproszę o analizę GameCredits i Civic.

      Dzięki i pozdrawiam

  9. Karol napisał

    Dzięki za świetne analizy. Proszę o analizę OmiseGO. Z góry dziękuje.

  10. Karol napisał

    Dzięki za świetne analizy. Proszę o analizę OmiseGO. Z góry dziękuje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.