Altcoiny o mikro kapitalizacji – Stokarz Czyta Rynek #74
Październikowe oraz listopadowe wzrosty Bitcoina nie były dla większości altcoinów zachęcającym wydarzeniem. Świetnie zachowywały się kursy projektów DeFi, a także wybranych mikrocapów (altcoinów o niskiej kapitaliazacji). Znaczące odbicia mogliśmy również zaobserwować na kryptowalutach, takich jak Ripple (XRP), czy silnie skorelowany z nim Stellar Lumen (XLM).
Nawet topowe kryptowaluty sprawdzające się fenomenalnie w letnim cyklu wzrostów – DOT, LINK, BNB – zaliczały nowe dołki na parach ALT/BTC, z wynikami gorszymi niż szeroki rynek.
Dlatego dzisiejszą uwagę poświęcimy kilku interesującym projektom z kategorii mikrocapów, które mam ostatnio na oku. Jeden z nich należy do ekosystemu Polkadot/Substrate, dwa obejmują przestrzeń tokenów NFT, następny z nich skupia się na arbitrażu on-chain w sieci Ethereum, a także wykonywaniu strategii związanych z MakerDAO i innymi protokołami lendingowymi DeFi. Finalnie, ostatni z nich pragnie zaoferować użytkownikom Ethereum lepsze doświadczenie w handlu instrumentami pochodnymi on-chain, również na ETH.
Zainteresowani? Zapraszam zatem do przeczytania dzisiejszej analizy!
Analiza techniczna Bitcoina i Ethereum
Wpierw skupimy się na dwóch najważniejszych indeksach świata kryptowalut. Bitcoin i Ethereum historycznie definiowały fazę cyklu, w jakiej się obecnie znajdujemy.
Zatem ich relacja kursowa będzie dla nas ważna w określeniu, czy warto lewarować swoje portfolio poprzez zawieranie transakcji w altcoinach, trzymać BTC w antycypacji na ustanowienie nowego ATH, a może wyjść do stablecoinów, bezpiecznie trzymając swoje oszczędności w USD? Spójrzmy na wykresy!
Perspektywa długoterminowa BTC i ETH
Dwie ważne kwestie na początek. BTC zaliczył niedawno nowe ATH na sporej ilości ważnych giełd (Kraken, Bitstamp, Binance). Jednocześnie, za każdym razem, gdy dobijaliśmy do poziomów wysokich $19k funding na wszystkich giełdach kontraktów terminowych był niesamowicie na korzyść shortów.
Po stosunkowo niewielkich spadkach, Open Interest (ilość otwartych pozycji na danej giełdzie instrumentów pochodnych) spadał niezwykle gwałtownie. Oznacza to jedno -> wielu niezbyt doświadczonych traderów drastycznie lewarowało swój kapitał w nadziei na przebicie ATH i dalsze price discovery.
Jednocześnie nadal jesteśmy bardzo blisko ATH, więc bycie niedźwiedzim i nastawianie się na spadki jest, moim zdaniem, nietrafione. Nawet w przypadku korekt do $15-16k na kursie BTC, cała struktura rynku pozostawałaby bycza. Więcej przeczytacie w artykule: Kontynuacja hossy na rynku kryptowalut.
W tym momencie skupiam się na spekulacji krótkoterminowej, jeśli chodzi o Bitcoina, a moje przemyślenia możecie przeczytać niemalże codziennie na publicznym kanale BitHuba: LINK. Długoterminowo, ważne będzie dla mnie ponowne przebicie poziomu $19,300 na wykresie tygodniowym. Do tego czasu, korekta do $15-16k (środek zakresu horyzontalnego) wydaje mi się tak samo możliwa, jak nowe ATH. To właśnie na 15k sugerowałbym dokonać zakupu BTC jeżeli ktoś z Was nieustannie myśli o tym, obserwując kurs.
Co jeśli pójdziemy na 25k-30k od aktualnego poziomu kursowego? Mówi się trudno 😛 Zawsze znajdzie się okazja, żeby zarobić na altcoinach. Po prostu kupowanie BTC po 18.5-19k USD nie wydaje mi się dobrą transakcją. Czy jest natomiast dobrą inwestycją? Czas pokaże.
Mam podobne przemyślenia jeśli mowa o Ethereum (ETH). Doszliśmy do ważnego tygodniowego oporu, z którego nastąpiła silna reakcja. Moim zdaniem ruch powyżej $600 był FOMO związanym ze startem ETH 2.0. Kolejny fundamentalnie pozytywnym katalizatorem kursowym dla drugiej największej kryptowaluty, będzie EIP-1559. Aktualizacja zmieniać będzie system opłat w sieci Ethereum.
Jej szczegółową analizę możecie przeczytać tutaj:
Dlatego uważam, że warto jest akumulować Ethereum w przedziale $450-$490, z myślą o sprzedaży w Q1 lub Q2 2021 roku, powyżej $700+.
Ethereum w stosunku do Bitcoina, czyli kiedy prawdziwy altsezon?
Krótko mówiąc, myślę że silnym sygnałem do rotacji kapitału BTC -> ALT i wzrostów na parach ALT/BTC będzie przebicie przez ETH/BTC poziomu oporu 0.034 i utrzymanie/zamienienie go we wsparcie. Nie zamierzam ślepo strzelać, niemniej biorąc pod uwagę fakt, że wiele par ALT/BTC znajduje się na swoich historycznych minimach, i o ile BTC nie przebije ATH na nowo, powinniśmy móc doświadczyć 20-40% odbić jeszcze przed końcem roku.
Kącik Microcapów, czyli interesujące Altcoiny na grudzień-styczeń
Szukanie interesujących projektów kryptowalutowych o niskiej kapitalizacji, jest trochę jak uczęszczanie na wystawy garażowe w Dolinie Krzemowej. Od czasu do czasu znajdziesz perełkę.
Rynek kryptowalut rozwija się jak zawsze w zawrotnym tempie. Włączając krypto o niewielkiej kapitalizacji do swojego portfolio, możemy w interesujący sposób wystawić się na wykładnicze wzrosty, akceptując znacznie większe ryzyko. Dlatego nie zalecam nikomu posiadanie więcej niż 15-20% wartości USD swoich krypto w mikrocapach.
Jednak do rzeczy. Oto kilka świątecznych wyborów ode mnie:
Aavegotchi (GHST)
Zanim zdecydujesz się spojrzeć na Aavegotchi – projekt gry NFT związanej z AAVE, przeczytaj ten długi i, uprzedzam, trudny artykuł, poświęcony mechanice, tzw. „bonding curves”. Bez tego ani rusz!
Bonding Curves – Wyjaśnienie Mechanizmów Działania
Tokeny GHST można stakować i to właśnie jest główny sposób na zarabianie poprzez ten projekt.
Stakując GHST na stronie: https://www.aavegotchi.com/stake ; generujesz FRENS, które następnie wymieniasz na nagrody w loteriach -> tymi nagrodami są właśnie unikatowe tokeny NFT, możliwe następnie do sprzedania na marketplace OpeanSea.
Oczywiście wartość samych tokenów również wzrasta. Gra Aavegotchi startuje 4 stycznia 2021 roku. Wtedy też ruszy pierwsza sprzedaż unikatowych portali, z których „stworzyć” możemy nasze Gotchi (stworki ala CryptoKitties). Czytając ostatni raport tygodniowy oceniam szanse na GHST > 1$ do 4 stycznia na wysokie. Raport wskazuje również na wyjście pewnego rodzaju „Revenue Sharing” z posiadaczami tokenów GHST, co również wydaje się być ciekawym argumentem do wzrostu wartości tokena.
Axie Infinity
Moja hipoteza fundamentalna kryjąca się za transakcją LONG na Axie Infinity (AXS) – najbardziej popularną grą krypto, wykorzystującą tokeny NFT, jest prosta. Axie udało się zebrać największy market share ze wszystkich gier krypto. W dodatku na grze można zarabiać poprzez tokeny SLP, a sprzedaż NFT związanych z ASX jest na rekordowych poziomach -> widzimy zatem realne zainteresowanie rynku grą.
Dodatkowo sam wykres dzienny prezentuje się imponująco od strony analizy technicznej. Przebicie strefy podaży i dojście do nowego ATH, podwójny szczyt, a następnie retest oporu, zamienionego we wsparcie. Stawiam swoje pieniądze na kontynuację trendu wzrostowego, lokując w AXS ok. ~2% swojego portfolio.
Jeżeli więc interesuje Was inwestowanie w przestrzeń NFT – GHST i AXS będą idealnym wyborem.
Polkastarter (POLS)
Projekt celuje w bycie czymś na kształt Balancer’a + Uniswap’a, ale w ekosystemie Polkadot. Najbliższe 2-3 miesiące okażą się kluczowe dla tego projektu, wraz z rozpoczęciem aukcji parachainów. Ostatnie odblokowanie części coinów z przedsprzedaży zakończyło się dumpem i momentalnym wykupieniem nadmiernej podaży, za którym podążył ponad 100% wzrost kursu.
Jednak POLS nadal pozostaje kryptowalutą z kategorii mikrocapów, posiadając kapitalizację rynkową 20 milionów USD.
Stawiając na rozwój ekosystemu Polkadot, oprócz inwestycji w DOT i KSM, POLS jest fundamentalnie jednym z najlepszych wyborów.
KeeperDAO (ROOK)
KeeperDAO to inicjatywa łącząca traderów starających się ekstraktować MEV (Miner Extractable Value). Szczegółowy opis tej koncepcji znajdziecie w artykułach:
MEV Auction: Auctioning transaction ordering rights as a solution to Miner Extractable Value
W skrócie, interesuje Was ta grafika, obrazująca dotychczasowy zysk protokołu:
Tokeny ROOK są obecne do zdobycia w programie yield-farmingowym, zatem nie musicie ich kupować na Uniswapie (aczkolwiek może się to okazać szybsze i wydajniejsze). APY wynosi 15-20%, więc jeśli macie wolne stablecoiny albo natywnie trzymacie BTC (musicie zamienić je na renBTC), możecie generować dodatkowy zysk poprzez: https://app.keeperdao.com/.
DerivaDEX (DDX)
O DerivaDEX mogliście przeczytać już kilka miesięcy temu, w jednym z moich artykułów: DerivaDEX i mStable – Inwestując w DeFi
Program Insurance-Farming’u już ruszył. Sytuacja jest podobna jak w przypadku ROOK – jeśli posiadacie wolne stablecoiny, warto jest dać im zapracować na siebie.
Wszystko możecie zrobić na stronie: https://insurance.derivadex.com/
Poprzedni artykuł z serii Stokarz Czyta Rynek: Kontynuacja hossy na kryptowalutach
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.