To już ponad tydzień odkąd mogliśmy uczestniczyć w konferencji poświęconej tematyce kryptowalut zorganizowanej przez FlyingAtom z okazji otwarcia nowej siedziby w Katowicach. Wrażenia opadły i po tygodniu chcemy przypomnieć Państwu co działo się w Katowicach.
Relacja z przebiegu konferencji
Przed godziną 16 zebraliśmy się z gronem redakcyjnym oraz FlyingAtom w sali konferencyjnej, aby oczekiwać spodziewanych gości. Z pozoru zwykłe rozmowy były tylko przykrywką dla ekscytacji, która była w każdym z nas.
Krótko po godzinie 16 zaczęli przybywać pierwsi goście, aż w końcu wybiła wyczekiwana przez wszystkich godzina otwarcia konferencji. Z powodu małych kłopotów wynikających z godzin szczytu w Katowicach i opóźnieniach w dojazdach naszych gości spotkanie zaczęło się z małym opóźnieniem.
Planowo, pierwsze wystąpienie należało do Kamila Kostrzewskiego, z giełdy beatcoin.pl. Podczas jego wykładu można było zapoznać się z różnicami w funkcjonowaniu giełd zcentralizowanych i zdecentralizowanych. Kamil uwypuklił również wady i zalety poszczególnych giełd. Poruszony był też delikatny temat weryfikacji kont użytkowników. W tym temacie Kamil wyraził swoje zdanie i wyjaśnił dlaczego poniekąd zgadza się z weryfikacją. W prezentacji znalazły się również „interaktywne” opisy giełd. Razem z Kamilem widzowie mogli zobaczyć jak wyglądają wymiany kryptowalut na różnych giełdach w czasie rzeczywistym.
Kolejnym prelegentem wydarzenia był Tomasz Drwięga. Przybliżył on kontrowersyjny temat zamrożenia ogromnej ilości dolarów (około 150 mln) w kryptowalucie Ethereum. W trakcie wystąpienia wyjaśnił funkcjonowanie biblioteki i określanie jej zasad. Na studium przypadku wyjaśniony został również błąd, który umożliwił amatorskiemu hakerowi skasowanie adresu biblioteki. Tomasz rozwiał również wątpliwości co do możliwości rozdysponowania tych pieniędzy. Jak się okazuje, nie ma żadnej szansy, aby te pieniądze zostały w jakikolwiek sposób wydane. Na koniec wystąpienia część publiczności zaczęła zadawać pytania i debata rozpoczęła się na dobre.
Po gorącej dyskusji publiczności z prelegentami był czas na kawę i drobny poczęstunek. Wśród zapachu kawy i odgłosu chrupania ciastek zewsząd dochodziły rozmowy na temat kryptowalut, Bitcoina, altcoinów, blockchainu itp. Ludzie przedstawiali się sobie i jako kompletnie nieznajomi zaczynali żywiołowo wyrażać swoje poglądy. (Jak się dowiedział nasz serwis, organizatorzy byli z tego niezmiernie zadowoleni)
Gdy wszyscy nabrali już sił, rozprostowali kości i poznali nowych znajomych, nadszedł czas na kolejne wystąpienie. Krzysztof Maczyński przeprowadził nas przez zawiłości systemu Lightning Network pokazując nam model jego funkcjonowania. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowujemy film z rejestracją tego wykładu. (wykład pojawi się w tym miejscu)
Następnym gościem na konferencji był Tomasz Przybycień. Na swojej prelekcji opisywał on ogólne działanie projektu ICO. Tomasz przedstawił widzom również swój projekt, którego jest jednym z właścicieli. Chodzi o Algory Project. Jest to platforma tradingowa skupiająca w sobie wiele narzędzi pomagających w handlowaniu kryptowalutami. Opisywany był między innymi skaner giełd oraz proces analiz strategicznych.
Ostatnim prelegentem wieczoru był Łukasz Fijołek. W swojej prezentacji zaznajomił widzów z technikami Fibonacciego. Zdradził również publiczności kilka sekretów skutecznego tradingu oraz zwrócił uwagę na różne aspekty, które sam bierze pod uwagę przy graniu na giełdzie. Z racji dużej aktywności zaciekawionej publiczności godziny spotkania nieco się wydłużyły, jednak nikt nie odczuł tego w dotkliwy sposób.
Na zakończenie dnia w ramach dyskusji miał być przeprowadzony panel z nami, ludźmi z serwisu Bithub.pl, jednak dla dobra ogółu zdecydowaliśmy się przenieść te debaty i dyskusje z publicznością do bardziej kameralnego miejsca przy pizzy, piwie i kanapkach.
Wasze wrażenia
Po wydarzeniu z zeszczego tygodnia udało mi się skontaktować z Pawłem Maniorą, jednym z widzów na konferencji FlyingAtom. Postanowiłem zapytać go o wrażenia z tego dnia.
Przyjechałeś do nas aż z Bielska – Białej, czy uważasz, że było warto? Który wykład przypadł Ci najbardziej do gustu?
Tak, było warto. Najbardziej przypadł mi do gustu wykład Krzysztofa Maczyńskiego, „Lightning Network i inne inteligentne kontrakty”. Ponieważ zawodowo zajmuję się programowaniem, techniczne aspekty bitcoina i świata krypto pociągają mnie najbardziej. Sam protokół Lightning analizowałem już wcześniej, ale dzięki Krzysztofowi mogłem złapać temat w szerszym kontekście. Ogólnie wszystkie wykłady trzymały poziom, był też szeroki zakres tematów, od technicznych przez biznesowe na typowo tradingowych kończąc.
Uważasz, że spotkania na temat kryptowalut czy blockchainu powinny być częstsze na terenie śląska?
Tak, ostatnio rozpoczęliśmy także cykliczne spotkania również w Bielsku. Ponieważ przez ostatnie miesiące pojawiło się dużo szumu medialnego wokół cen krytpowalut, dużo ludzi inwestuje w nie, licząc na szybki zysk nie wiedząc do końca co kryje się za kryptowalutami. Uważam, że naszą rolą jako społeczności jest edukowanie czym jest bitcoin oraz jakie niesie ze sobą możliwości. Każde z takich spotkań daje okazję przedstawienia pewnych konceptów, zaznajomienia z tematem.
Jakie zmiany zaproponowałbyś organizatorom do wdrożenia na kolejne spotkania? Czy jest coś co Ci się nie podobało?
Z punktu organizacyjnego czy jakości prezentacji nie mam żadnych zastrzeżeń. Może zabrakło trochę promocji, frekwencja nie była zła, ale uważam że jak na Śląsk mogłoby być trochę lepiej.
Gościłeś również z nami w nieoficjalnej części spotkania w pubie – z czego bardzo się cieszymy. Podobała Ci się ta inicjatywa? Poznałeś jakichś ciekawych ludzi?
Tak, ponieważ rynek jest jeszcze młody, na takich spotkaniach można poznać prawdziwych pionierów i pasjonatów. Udało mi się poznać twórców dwóch projektów opartych o ICO rozwijanych w naszym regionie, część redakcji bithub.pl, oraz ludzi odpowiedzialnych za kantor FlyingAtom. Mniej formalny charakter części nieoficjalnej pozwala na lepszą integrację społeczności, stwarza okazje biznesowe, oraz pozwala na głębszą wymianę wiedzy.
Dziękujemy za wspólnie spędzony wieczór. Mamy nadzieję, że wróciliście do domów z pogłębioną wiedzą i pełnymi brzuchami. Zapraszamy do dzielenia się Waszymi opiniami w komentarzach lub na adres danielczyk@bithub.pl
Przy okazji zapraszamy Państwa na kolejną konferencję tym razem w Warszawie, która odbędzie się już 08.12.2017 W Warszawie. Już niedługo opublikujemy więcej informacji na ten temat.
Witam z miłą checią przeszedłbym się na takie wydarzenie w Poznaniu, to naprawdę duże miasto, gdzie warto takie wydarzenie stworzyć.
Witam z miłą checią przeszedłbym się na takie wydarzenie w Poznaniu, to naprawdę duże miasto, gdzie warto takie wydarzenie stworzyć.
Fajne wydarzenie. Mam nadzieję, że będziecie je jeszcze powtarzać. Z chęcią się ponownie wybiorę posłuchać.
Fajne wydarzenie. Mam nadzieję, że będziecie je jeszcze powtarzać. Z chęcią się ponownie wybiorę posłuchać.