Podsumowanie Konferencji 10 lat Bitcoina | Było wspaniale!

26 stycznia 2019 roku w warszawskim Palladium odbyło się długo wyczekiwane wydarzenie – Konferencja 10 lat Bitcoina. Spotkanie polskiej i zagranicznej społeczności blockchain i kryptowalut obfitowało przede wszystkim w potężną dawkę wiedzy. Była to również możliwość zawarcia nowych, wartościowych znajomości ze znanymi, lubianymi i cenionymi osobistościami z branży. Mogliście też skorzystać z bitomatu:)

10 lat Bitcoina. To była wyjątkowa konferencja

Podsumowanie konferencji 10 lat Bitcoina wypada zacząć od jednego zdania: Było niesamowicie! Wydarzenie przyciągnęło uwagę wielu zainteresowanych. Wśród audytorium znalazły się zarówno osoby już związane z branżą, jak również zupełnie nowe, które poprzez uczestnictwo w konferencji chciały dowiedzieć się więcej na temat blockchain i kryptowalut, jak również poszerzyć swoje horyzonty.

Konferencja trwała przez cała sobotę, od godziny 09:45, aż do późnych godzin wieczornych (21:30), wliczając w to wieńczący wydarzenie występ kabaretowy Pana Marcina Dańca oraz Galę Rozdania Nagród – Nexusów. W sumie odbyło się dwanaście interesujących prelekcji oraz dwa niezwykle wciągające panele dyskusyjne.

Organizatorzy, sponsorzy, partnerzy…

Warto przypomnieć o szerokim spektrum podmiotów, które zaangażowały się w zorganizowanie i wsparcie konferencji. Wydarzenie 10 lat Bitcoina zostało zorganizowane przez portal BitHub.pl. Głównym sponsorem był FlyingAtom, sponsorem wspierajacym Devchain. Wśród Partnerów wydarzenia znalazły się takie firmy, jak ETHWorks, TradingView, Decred, Archos, ŻET, Crypto Energy Drink, Grupa Profit Plus S.A., Sygnet, Blochchain4everyone, Pora na Pola, Sweet Home.

Partnerami technologicznymi byli: Grupa Media M, MaxCon, Liki Mobile Solutions.

Partnerzy medialni: money.pl, fxmag.pl, ILoveCrypto, Comparic.pl, JPK Traders, Kryptoportal.pl, Business Journal, kryptowaluty.info.pl, Krypto Raport, flesz.news.

Więcej informacji na temat szczegółów organizacyjnych konferencji znajdziecie tutaj.

Prelegenci z prawdziwego zdarzenia

W programie prelekcji konferencji 10 lat Bitonalna znalazło się wielu znanych i cenionych osobistości ze świata blockchain i kryptowalut. Swoją obecnością zaszczycili nas deweloperzy, prawnicy, analitycy, przedsiębiorcy, których wiedza i rozeznanie w tematach branży jest tak rozległa, że mogli z powodzeniem obdzielić nią wszystkich zainteresowanych uczestników, zgromadzonych na sali w teatrze Palladium.

Self-Sovereign Identity

Jako pierwszy swoją prelekcję wygłosił Jakub Zarembiński (Tokenika). Tematem jego wystąpienia było Self-Sovereign Identity. W jaki sposób blockchain rozwiązuje problem tożsamości w świecie cyfrowym? Jakub zwrócił uwagę na fakt, że gdy 30 lat temu tworzono Internet, głównym problemem był skuteczny transfer danych, a nie uwiarygodnienie prawdziwości tych danych, co jest niezbędne do zreplikowania w świecie online zjawiska tożsamości ludzi, firm i rzeczy. Do tej pory mieliśmy do dyspozycji tylko dwa podejścia w tym zakresie, oba mocno wadliwe: podpis elektroniczny, wymagający hierarchicznej struktury wystawców certyfikatów, którzy w efekcie kontrolują i monopolizują taki system, oraz rozproszony system PGP (Pretty Good Privacy), który jest atrakcyjny koncepcyjnie, ale niepraktyczny dla zwykłych użytkowników. Jakub zauważył, że Blockchain stwarza trzecią opcję, która przecina tą dychotomię – łączy zalety obu tych rozwiązań, jednocześnie eliminując ich wady. W ten sposób zrodziła się idea Self-Sovereign Identity.

 

Czego Bitcoin nauczył prawników?

Po Jakubie przyszła kolej na Jacka Czarneckiego (prawnik, legal counsel w MakerDAO). Jacek argumentował, że choć Bitcoin ma już 10 lat, prawnicy dopiero zaczynają orientować się, jak wielką rewolucją prawną rozpoczęła ta kryptowaluta. Nie oznacza to, że Bitcoin w ogóle nie jest regulowany, ale jednocześnie stawia znaki zapytania przy najbardziej podstawowych instytucjach prawnych. Gdzie jesteśmy na drodze do prawnego zrozumienia Bitcoina i do czego może nas to doprowadzić? O tym była prezentacja Jacka.

Od manifestu nowej ekonomii kryptowalut (2009) do korporacyjnych platform tokenizacyjnych (2019). Katalog rozwiązań i potrzeb rynkowych.

Mariusz Sperczyński (bitSecurities oraz Bitmarket) to człowiek, który doskonale zna się na rzeczy. Zauważył, że Bitcoin wprowadził rewolucje na dwóch rynkach: technologii IT w zakresie blockchaina oraz na rynku finansowym w kontekście kryptowaluty. Od tamtego czasu rynek ‘dołożył’ zastosowanie smart contract – technicznie w blockchain oraz jako tokenizację projektów i aktywów. Zbudowany został cały katalog rozwiązań techniczno-ekonomicznych mających różne możliwości zastosowania w gospodarce – od nowej ekonomii kryptowalut, gdzie wartość jest zwymiarowana efektem sieciowym oraz odwróceniem modeli interakcji na bazie peer-to-peer, do regulowanych rozwiązań tokenizacji instrumentów finansowych. Prelekcja Mariusza naświetliła wszystkim nowe horyzonty dla zastosowań w tym zakresie.

 

Dash – Future of Payments

Robert Więcko (COO w Dash Core Group Inc) przedstawił podstawowe informacje o Dash jako kryptowalucie oraz projekcie open-source. Omówił cele i założenia projektu oraz to, jak wpisuje się on z ich produktem na obecnie istniejącym rynku płatności online. W drugiej części swojego wystąpienia zaprezentował rewolucyjne zmiany, które będą wprowadzone w Dash w roku 2019 i zmienią część przemysłu blockchain jak i branżę płatności i transferów międzynarodowych. Zaprezentował również, jak wygląda w Dash zmiana produktu pod kątem ułatwień dla użytkowników, programistów i sprzedawców.

 

Universal Logins

Jedne z największych wyzwań, które dzielą nas od masowej adopcji blockchaina to bezpieczeństwo i użyteczność. O tym mówił podczas swojego wystąpienia Marek Kirejczyk (Universal Logins). Zwrócił uwagę na to, że rozpoczęcie interakcji z Ethereum wymaga kilkunastu kroków i nauczenia się kilku nowych programów i serwisów (m.i. giełda, wallet, blockchain explorer). Do tego trzymanie bezpieczne środków nie jest łatwe. Zgubisz wallet lub seed phrase i twoje środki wyparowały. Marek zaprezentował Universal Logins – projekt, który rozwiązuje wyzwania związane z „onbaordingiem” nowych użytkowników i bezpiecznym trzymaniem funduszy.

ICO za kulisami, czyli to czego nie widać

Mateusz Klemczak (Pacific) opowiedział o tym jak się do tego zabrać, o problemach prawnych w różnych jurysdykcjach, o tym jakie trzeba spełniać warunki, co jest wymagane przez regulatora, na jakie koszty być przygotowanym, jakie są konsekwencje podatkowe i jakie problemy z otwarciem rachunku w banku dla projektów ICO.

Bańki, rewolucje i Bitcoin

Rafał Zaorski (TJS) opowiadał o tym, jakie są fazy rewolucji cyfrowej. Według Rafała pierwsza prawdziwa bańka cyfrowa rozpoczęła się w latach 70-tych. Krach 83 na rynku gier wideo porównał do aktualnej sytuacji Bitcoina. Stało się to, co miało się stać – mówił Rafał. Nagle nastał odpływ kapitału. Minęło kilkanaście lat i aktualnie branża gier wideo przeżywa prawdziwy rozkwit.

Rozwój gier był oparty na tym, że nikt nie będzie korzystał z PCtów do czegokolwiek innego, niż gry. Komputery zawitały jednak pod strzechy. Z typowo rozrywkowego zastosowania komputerów osobistych bardzo szybko przeszliśmy do bańki internetowej, którą Rafał nazwał drugą fazą rewolucji przemysłowej.

Sidechains

Celem, który postawił sobie w prezentacji Artur Wiśniowski (Sapiency) była próba omówienia istniejących i planowanych wdrożeń w kontekście sidechains i nie tylko. Przedmiotem zainteresowania Artura stało się zagadnienia zużycia energii przez sieć bitcoin z równoczesnym zachowaniem, a właściwie nie zachowaniem oczekiwanego stopnia wydajności. Artur opowiadał między innymi o takich rozwiązaniach, jak Lightning Network, czy protokół 0x.

Adopcja – jedyna rzecz na jaką powinniśmy zwracać uwagę

W swojej prelekcji Damian Dzienio (FlyingAtom.io) opowiedział o szeroko pojętej adopcji kryptowalut. Porównał obecne stadium rozwoju technologii blockchain do początków Internetu, kiedy to również ciężko było jednoznacznie wybrać faworyta podbijającego rynek. Starał się pokazać, gdzie istnieje dolna granica ceny kryptowalut i czemu powinniśmy ze spokojem patrzeć na obecną sytuację na rynku. Jak zawsze w przypadku Damiana,  przekazywane informacje poparte zostały twardymi danymi zebranymi z rynku.

Solutions for longevity in a cryptocurrency project

Holger Klein (Decred) opowiadał o długowieczności kryptowalut na podstawie Decred. W swoim wystapieniu Holger podkreślił, jak powinien być zbudowany solidny model konsensusu oraz w jakim wymiarze społeczność stanowi o rozwoju i przyszłości projektów blockchainowych.

What’s actually happening?!!

Grant Blaisdell (CoFounder and CMO – Coinfirm) w swojej prelekcji przedstawił Coinfirm szerokiej publiczności. Wystąpienie Granta odbyło się pod hasłem What business leaders and major companies are doing towards mass blockchain adoption that you don’t see. Grant przypominał, ile razy Bitcoin był już wysyłany na tamten świat. W aktualnym stanie rzeczy, jednymi z kluczowych zagadnień  w sferze licencjonowania projektów krypto jest wypełnienie założeń polityki AML/ KYC. Popierał to wskazując, że 26% zostało potwierdzonych jako pomioty w pełni licencjonowane. Według współzałożyciela Coinfirm rynek cały czas dojrzewa do stawianych przed nim zadań.

Czy Ethereum umiera?

Takie pytanie postawił na koniec Tomasz Drwięga (Parity Technologies). Padła odpowiedź przecząca. Tomek opowiedział o bliższych i dalszych planach rozwoju sieci Ethereum. Było o Serenity (Ethereum 2.0), przejściu na PoS i Sharding oraz o tym jak dalekosiężne plany zderzają się z codziennymi wyzwaniami core developerów sieci i rosnącym rozmiarem bazy danych, czyli propozycjach Ethereum 1.x.

Pełne wystąpienia wszystkich prelegentów oraz panele dyskusyjne są dostępne do obejrzenia tutaj.

.

Wystawcy

W ramach konferencji uczestnicy mogli skorzystać z oferty przygotowanej specjalnie na to wydarzenie w ramach stoisk sponsorów i partnerów:

FlyingAtom

Jednym z wystawców była ekipa sklepu FlyingAtom Shop. Chłopaki zaprezentowali ofertę sklepu, dając możliwość zakupu kryptowalutowych gadżetów, takich jak t-shirty, breloki, poduszki, monety, smycze, kubki, ale także portfele sprzętowe marek Ledger i Trezor. Oprócz szerokiej gamy produktów do zakupu, stoisko Flying Atom wyposażone było w niezwykle popularne ostatnimi czasy urządzenie w postaci bitomatu. Co chwilę chętni pasjonaci krypto podchodzili do urządzenia dokonując transakcji zakupu i sprzedaży Bitcoina, a to wszystko działo się podczas konferencji!

Decred

Kolejnym stoiskiem, które skupiało wokół siebie tłumy zainteresowanych, było stoisko Decred Team. Decred  to otwarta i progresywna krypto-waluta z systemem zarządzania opartego na społeczności zintegrowanym ze swoim blockchainem. Chłopaki z Decred z wielkim zaangażowaniem odpowiadali na pytania zainteresowanych, wykazując się przy tym dużą dozą cierpliwości, ponieważ pytania spadały na nich praktycznie cały czas!

Krzysztof Bielecki

Na naszym wydarzeniu mogliście spotkać także Krzysztofa Bieleckiego, autora książki ABC blockchaina, który z powodzeniem promował to wydawnictwo. Książka jest owocem zainteresowania Krzysztofa technologią, która zmieni świat. Jak sam napisał we wstępie do książki – Jeżeli nigdzie nie ma książki, której potrzebujesz, to jednym z rozwiązań jest napisanie jej samemu. Nam książka bardzo się spodobała i szczerze polecamy ja wszystkim, zarówno początkującym, jak i doświadczonym adeptom blockchaina.

I Love Crypto

Swoją obecnością zaszczyciła nas również reprezentacja redakcji I Love Crypto, w osobach redaktora naczelnego Jacka Kubiaka oraz Olgi Brzeżeckiej. Przy ich stanowisku toczyły się rozmowy na temat wydawanego przez nich magazynu oraz nadchodzących, planowanych przez redakcję wydarzeń.

Gala rozdania Nexusów

Każda branża posiada symbol, który odzwierciedla jakość, zasługi i wiarygodność. Nexusy 2018 były pierwszą w historii, podczas której zostały wręczone statuetki dla aktywnych i zasłużonych członków społeczności blockchain i kryptowalut. Nagroda Nexus opracowaliśmy po to, aby symbolizować dokonania osób oraz całych zespołów pracujących na rzez adopcji nowych technologii w Polsce.

Nominacje do każdej kategorii zebraliśmy od osób powszechnie znanych i szanowanych w polskiej społeczności. W ten sposób wyłoniła się grupa 64 osób, które ustanowiły Polską Kapitułę Bitcoin. Następnie już w obrębie członków kapituły zostało przeprowadzone głosowanie na najlepsze osoby w danej kategorii. Wyjątek stanowiło głosowanie w kategorii Pieszczoszek. Tam głosowanie było otwarte dla wszystkich, a głosy można było oddawać w ankietach w najpopularniejszych facebookowych grupach związanych z kryptowalutami. Powołana została również Rada Nexusów, w skład której wchodzą przedstawiciele największych mediów związanych z „crypto”: Bithub.pl. Bitcoin.pl, Comparic, I Love Crypto i FXMAG.

Kategorie, nominowani i laureaci

  1. Pieszczoszek – zwyciężył Szczepan Bentyn:)
  2. Najlepsza konferencja branżowa – wydarzenie cykliczne i nie tylko, charakteryzujące się wybitną organizacją oraz wartością edukacyjną. W tej kategorii zwyciężyła konferencja I Love Crypto.
  3. Najlepsze źródło informacji/wiedzy – nominowane były fora społecznościowe, grupy social-media, blogi i portale, które poprzez swoją pracę wspierają edukację i/lub dostęp do bieżących informacji z branży kryptowalut. Wśród nominowanych znaleźli się: forum.bitcoin.pl, forum fxmag, śniadanie z Bittcoinem. Laureatem zostało forum.bitcoin.pl
  4. Specjalistka roku – dla wybitnej kobiety działającej na rzecz branży, organizatorki inicjatyw oraz prelegentek. Nominowane Daria Gaca, Marcelina Szwed-Ziemichód, Zuzanna Umińska. Statuetkę otrzymała Marcelina.
  5. Najlepszy analityk – trader lub  analityk dzielący się wiedzą i doświadczeniem ze środowiskiem prowadzący bloga, stronę lub inne otwarte grupy społecznościowe. Nominowanymi w tej kategorii byli Arkadiusz Jóźwiak, Łukasz Fijołek, Rafał Zaorski. Zwyciężył Rafał Zaorski.
  6. Społecznik roku  – dla wybitnej osoby udzielającej się społecznie poprzez: edukowanie, akcje charytatywne lub organizację nieodpłatnych spotkań/szkoleń dla branży. Nominowani: Lech Wilczyński, Rafał Kiełbus, Szczepan Bentyn. Nexusa w tej kategorii odebrał Lech Wilczyński.
  7. Aktywista roku – osoby pracujące społecznie na linii rząd-środowisko kryptowalut. Nominowani: Filip Pawczyński (Prezes Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin), Krzysztof Piech (Prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain), Lech Wilczyński. Tym razem Nexus powędrował w ręce Krzysztofa Piecha.
  8. Mecenas roku – prawnicy i specjaliści prawa wspierający środowisko kryptowalut poprzez: rady prawne, interpretacje, artykuły lub edukację. Nominowani: Jacek Czarnecki, Marcelina Szwed Ziemichód, Zuzanna Umińska. Zwyciężyła Marcelina.
  9. Najlepsza firma – nominowane były giełdy, kantory, kopalnie oraz producenci hardware, którzy wprowadzili najlepsze produkty/usługi lub poczynili największy rozwój w swojej specjalizacji. Nominowani: giełda BitBay, CoinPaprika, inPay. Nexusa w tej kategorii odebrał osobiście Sylwester Suszek, domyslacie się zatem, że nagrodzono giełdę BitBay.
  10. Najlepszy polski projekt Blockchain/ICO – dla założyciela lub współzałożyciele oraz członków zespołu (min. 50% Polaków lub z polskim kapitałem) pracującego nad innowacyjnym wykorzystaniem technologii blockchain (Open Source, ICO, rozwiązania opracowane w przedsiębiorstwach). Nominowani: Coinfirm, Nebula Network, PersonalTokens.io. Statuetkę zgarnął projekt Coinfirm.

Dziękujemy!

Konferencja 10 lat Bitcoina jest doskonałym przykładem na to, jak silnie integruje się społeczność skupiona wokół blockchain i kryptowalut w Polsce. Ogromna dawka wiedzy, humoru i możliwości nawiązania nowych kontaktów to tylko wisienka na tym wspaniały torcie, którego bazą było współdzielenie zamiłowania do omawianych tematów.

Konferencja wiele nas nauczyła nie tylko w kwestii kryptowalut czy blockchaina, ale również w kontekście organizowania tak dużych eventów. Dzięki temu będziemy mogli wyciągnąć wnioski i robić w przyszłości takie imprezy jeszcze lepiej!

Dziękujemy serdecznie wszystkim współorganizatorom, prelegentom, partnerom medialnym i technologicznym a przede wszystkim naszej wspaniałej, niezastąpionej publiczności. Bez Was nie byłoby tego wydarzenia. To wszystko dla Was. to wszystko dla nas wszystkich, pasjonujących się blockchainem i kryptowalutami!

Z racji urodzinowego charakteru imprezy można by zaryzykować stwierdzenie, że Bitcoin jest jeszcze bardzo młody. Sto lat Bitcoin, żyj nam sto lat!

PS. Po zakończeniu konferencji i gali rozdania Nexusów bawiliśmy się „pysznie” w Klubie Hybrydy;)

PS. 2 Na naszym kanale Youtube dostępny jest zapis konferencji.

10 lat bitcoinaKonferencjakonferencje bitcoin
Komentarze (0)
Dodaj komentarz