Zdecentralizowane aplikacje (dApps) | Statystyki i ranking

Ostatnimi czasy rosnącą popularnością cieszą się zupełnie nowy rodzaj aplikacji. Ich wyjątkowość polega na tym, że nie są niczyja własnością, nie można ich zamknąć, jak również nie miewają przestojów w działaniu. Mowa o zdecentralizowanych aplikacjach (dApps), które działają dzięki technologii blockchain. Pomówmy o nich przez chwilę. Przedstawiam rankingi najpopularniejszych zdecentralizowanych aplikacji działających na blockchainach Ethereum, Eos i Tron, jak również garść statystyk, które dają ogólny zarys sytuacji na tym rynku.

Co to są zdecentralizowane aplikacje (dApp)?

Zdecentralizowana aplikacja to usługa działająca w sieci komputerów typu peer-to-peer, zapewniająca bezpośrednią interakcję między użytkownikami i dostawcami. W przeciwieństwie do tradycyjnych scentralizowanych aplikacji, w których kod jest uruchamiany na scentralizowanych serwerach, zdecentralizowane aplikacje mają działać w sposób nie kontrolowany przez jeden zaufany podmiot. Te właściwości sprawiają, że dApp są z natury bardziej bezpieczne i działają szybciej.

Każda zdecentralizowana aplikacja musi posiadać określony zestaw cech, aby mogła zostać zakwalifikowana jako dApp:

  1. Open Source – kod źródłowy aplikacji jest widoczny i dostępny dla wszystkich
  2. Zdecentralizowana – korzysta z  technologii blockchain
  3. Posiada system motywacyjny – aplikacja ma wewnętrzny system ekonomiczny oparty na tokenach (aktywach cyfrowych w stylu kryptowalut)
  4. Posiada algorytm/ protokół – generuje tokeny i ma wbudowany mechanizm konsensusu

Aktualnie dApp działają nie tylko na Ethereum. Istnieje kilka blockchainów, na których zdecentralizowane aplikacje działają z powodzeniem i mają się świetnie. Są wśród nich EOS, Tron, Steem i kilka pomniejszych. Poniższa tabela prezentuje stan tego rynku na dzień pisania niniejszego tekstu, tj. 18.04.2019. Uwzględniono w niej dane dotyczące ogólnej ilości dApps (Total dApps), dziennej liczby użytkowników (Daily active users), dobowej liczby transakcji (Transactions), dobowego wolumenu obrotu (Volume 24hr), jak również liczby smart kontraktów. Tabela przedstawia następujące wyniki:

Źródło: tutaj

Zapewne zwróciliście uwagę, że w powyższym zestawieniu zabrakło danych odnośnie Tron. Spokojnie, zapoznacie się z nimi za chwilę. W Internecie można znaleźć mnóstwo zestawień i statystyk – nie wszystkie jednak są odpowiednio aktualizowane, dlatego, aby podać Wam pełny ogląd sytuacji w sektorze zdecentralizowanych aplikacji musiałem sięgnąć do kilku różnych źródeł. Odnośniki do nich znajdziecie bez trudu pod każdą opublikowaną w tym artykule grafiką.

Statystyki i ranking dApps 

Do przygotowania rankingu dApps posłużyłem się danymi dostarczonymi przez dappradar, stateofthedapps i analytic dapps . Poniższe tabele prezentują zestawienia najpopularniejszych dApps pod względem środowiska blockchain, na którym działają (Ethereum, Tron, Eos). Wartości wyróżniające użyte w zestawieniach to: nazwa aplikacji, kategoria, protokół, saldo, ilość użytkowników w przeciągu ostatnich 24h, dobowy wolumen obrotu tokenami, dobowa i tygodniowa ilość przeprowadzonych transakcji.

Ethereum

Na Ethereum jest zdecydowanie (póki co) najwięcej zdecentralizowanych aplikacji. Przyrost pojawiania się nowych działa raczej skokowo, niemniej jednak nadal Ethereum utrzymuje pozycję lidera w tej kategorii.

Miesięczny przyrost nowych dApps na Ethereum (bez podziału na kategorie)

Źródło: tutaj

DApps na Ethereum pod względem ilości transakcji

Źródło: tutaj

Pod względem ilości transakcji rozbieżności są już bardziej widoczne. Na powyższej grafice widać wyraźnie, jak rozkładają się „siły” poszczególnych transakcji w ramach konkretnych kategorii tematycznych, które obsługują dane dApps. Tutaj natomiast nie ma reguły. O ile na początku 2018 roku najwięcej transakcji było realizowanych w ramach dApps związanych z rozwiązaniami w zakresie zarządzania, tak już pod konie tego roku królowały transakcje przeprowadzane w ramach aplikacji opartych o social media i mechanizmy przechowywania danych. Analizując powyższe dane należy oczywiście pamiętać, że w miarę pojawiania się na rynku nowych aplikacji, implementują one nowe tematy i rozwiązania, które w dużej merze stanowią odpowiedź na zainteresowanie społeczności ich odbiorców.

Wolumen transakcyjny ($) dApps na Ethereum z uwzględnieniem kategorii

Źródło: tutaj

Jeżeli chodzi o wolumen transakcyjny w dApps na Eteherum, nie jest niespodzianką, że największy obrót notują aplikacje oparte o giełdy i systemy finansowe. Duży kawałek tego tortu należy się również branży hazardowej (gambling), w ramach której działa bardzo dużo dApps. Hazard bez organu kontrolnego to wielu przypadkach to, co „króliczki lubią najbardziej”  – nie powinno to być zatem dla Was większym zaskoczeniem.

DApps na Ethereum – statystyki z ostatnich 90 dni

Na przestrzeni ostatnich 90 dni maksymalnym poziomem ilości użytkowników dApps na Ethereum okazało się 19 000. Wolumen powoli, aczkolwiek skokowo rósł, dotykając poziomu 9 milionów dolarów. Pod koniec marca dzienna ilość transakcji oscylowała na poziomie 63 tysięcy dziennie.

Źródło: tutaj

Najpopularniejsze dApps na Ethereum (stan na 18.04.2019)

DappRadar zestawia ranking najpopularniejszych dApps. W Top ten większość z nich dotyczy sektora gier i hazardu. Szczegółowe dane znajdziecie w tabeli:

Źródło: tutaj

EOS

Chociaż zdecentralizowanych aplikacji na EOS nie jest aktualnie zbyt wiele w porównaniu z Ethereum, ich przyrost w skali miesiąca mocno skoczył do góry począwszy od września 2018.

Miesięczny przyrost nowych dApps na EOS (bez podziału na kategorie)

Źródło: tutaj

DApps na EOS – statystyki z ostatnich 90 dni

W stosunku do danych dotyczących dApps na Ethereum, EOS prezentuje obraz daleki od pierwowzoru. Na pierwszy rzut oka widać o wiele większy udział użytkowników, który chociażby na początku kwietnia tego roku osiągnął poziom 168 tysięcy. Ostatnie 90 dni na EOS pokazują również wysoki poziom zmienności w kontekście wolumenu obrotu tokenami w odniesieniu do $. Wzrost wartości w stosunku do Ethereum kształtuje się na tym polu z ponad piętnastokrotną przewagą. Ilość transakcji liczona w przypadku Ethereum w dziesiątkach tysięcy, w przypadku EOS jawi się już w milionach. Przyrost ilości dApps na EOS jest stabilny i cały czas rośnie.

Źródło: tutaj

Najpopularniejsze dApps na EOS (stan na 18.04.2019)

Również w przypadku EOS największą popularnością cieszą się dApps z kategorii hazard i gry:

Źródło: tutaj

TRON

Zdecentralizowane transakcje na Tron osiągnęły ostatnio rekordowy poziom, jeżeli chodzi o ilość użytkowników. Wg danych DappReview, w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy liczba ta doszła do poziomu 267 000 w ogóle. Przekładając się na dzienną ilość aktywnych użytkowników w wysokości ponad 44 tysiące dziennie daje to doprawdy fascynujący wynik.

Źródło: tutaj

DApps na TRON – statystyki z ostatnich 90 dni

Patrząc na statystyki dApps na TRON’ie na pierwszy rzut oka zauważamy względnie stabilną liczbę użytkowników na przestrzeni ostatnich 90 dni. W okolicy 18.03. odnotowano olbrzymi skok wolumenu transakcji opartych na dApp, który osiągnął poziom plisko 108 milionów dolarów! Podobnie rzecz ma się w odniesieniu do ilości transakcji. Końcówka marca była pod tym względem doprawdy rekordowa. Podobnie jak w przypadku zdecentralizowanych aplikacji w ramach EOS, również na TRON ich dzienny przyrost jest bardzo dynamiczny.

Źródło: tutaj

Najpopularniejsze dApps na TRON (stan na 18.04.2019)

W przypadku Tron znowu królują hazard, gaming i aplikacje finansowe:

Źródło: tutaj

Ostateczne porównanie

Spoglądając na poniższe zestawienie z łatwością zauważysz, że na przestrzeni ostatnich 7 dni prym w zdecentralizowanych aplikacjach wiedzie EOS, zarówno pod względem ilości aktywnych użytkowników, jak również uwzględniając siedmiodniowy wolumen transakcyjny i ilość transakcji:

Źródło: tutaj

Jeżeli popatrzymy na wykresy porównawcze wszystkich trzech blockchainów z ostatnich 3 miesięcy zauważymy, że od początku stycznia 2018 roku EOS rzeczywiście rządzi ilością użytkowników i ilością realizowanych w ramach dApps transakcji. W porównaniu z ilością dApps na danych blockchainach w ogóle łatwo możemy zaobserwować przewagę EOS na tym polu. Wypada oczywiście przyznać, że Tron wcale nie zostaje mocno w tyle. Widać natomiast bardzo wyraźnie, że zdecentralizowane aplikacje w ramach EOS i TRON mocno zostawiły w tyle dotychczasowego „króla”, czyli Ethereum pod względem ilości użytkowników, wolumenu, ilości transakcji. Ethereum nadal jednak pozostaje niezwyciężone jeżeli chodzi o ilość dApps, które na nim działają.

Źródło: tutaj

Jak myślicie, w jakim kierunku będzie rozwijał się sektor zdecentralizowanych aplikacji na blockchain? Czy możliwe są nowe, kolejne zastosowania? Które środowisko sprawdza się w przypadku dApps najlepiej? Zapraszam do komentowania.

EOSEthereumTRONzdecentralizowane aplikacje
Komentarze (0)
Dodaj komentarz