Wypływają kolejne brudy FTX. 400m$ w las. Gdzie jest dno?

Niedługo przed upadkiem FTX w listopadzie 2022, założyciel giełdy Sam Bankman-Fried (SBF), wysłał 400 milionów dolarów do firmy-krzaka o nazwie Modulo Capital. Nie dość, że była to największa jednorazowa inwestycja SBFa, to okazuje się, że na czele firmy stali jego kumple i kochanki. Kiedy Alameda krwawiła, cwany Sam przesunął wagon pieniędzy kilka parcel dalej, do swoich zaprzyjaźnionych somsiadów na Bahamach. Teraz, kiedy nowiny dotarły do mediów i przed sądy, mogą pomóc poszkodowanym odzyskać choć część pieniędzy

Brudy FTX, czyli interesy przez płot w raju podatkowym

Modulo Capital była początkującą firmą w branży handlu krypto. Została założona w marcu 2022 i działała z tego samego kompleksu na Bahamach, w którym mieszkał SBF. Nie miała żadnych osiągnięć ani publicznego profilu. Jeden z założycieli, Duncan Rheingans-Yoo, był tylko dwa lata po studiach. Jego partnerka biznesowa, Xiaoyun Zhang (znana jako Lily), jest ex-traderem z Wall Street. Wcześniej była romantycznie związana z SBFem, według czterech osób znających ich związek.

Teraz Modulo staje się kluczową częścią śledztwa prowadzonego przez prokuratorów federalnych w sprawie SBFa i jego niegdyś gigantycznej giełdy kryptowalut. Badają, czy wykorzystał on fundusze klientów FTX do zainwestowania w mało znaną firmę, gdy fundusz Alameda Research borykał się z problemami.

Prawnicy nowego kierownictwa FTX bacznie przyglądają się aktywom Modulo, starając się odzyskać miliardy dolarów, które klienci, kredytodawcy i inwestorzy stracili, gdy giełda implodowała. Nie jest jasne, ile z 400 milionów dolarów inwestycji FTX pozostało w Modulo i  gdzie się znajdują pieniądze. 

W dzień po aresztowaniu SBFa na Bahamach w połowie grudnia, odmówiono mu wpłacenia kaucji podczas rozprawy sądowej. Prokurator argumentował, że istnieje ryzyko ucieczki i zasugerował, że SBF możewykorzystać fundusze ulokowane w Modulo.

Jak do tego doszło? 

Pani Zhang i pan Rheingans-Yoo pracowali w Jane Street, firmie z Wall Street. To tam SBF w wieku 30 lat rozpoczął swoją karierę i poznał wielu ludzi, którzy później pomogli mu zbudować kryptowalutowe imperium – w tym wspomnianych.

Nie jest jasne, ile pieniędzy miało Modulo poza inwestycją SBFa. Firma rozpoczęła handel kryptowalutami przed upadkiem FTX. Teraz, według osoby zaznajomionej z jej operacjami, jest w dużej mierze zamknięta

Decyzja SBFa o zapewnieniu tak dużego finansowania dla początkującej firmy w czasie, gdy Alameda traciła pieniądze, wzbudziła podejrzenia śledczych. Prokuratorzy federalni na Manhattanie uważają, że inwestycja w Modulo została dokonana przy użyciu środków pochodzących z przestępstwa, czyli sprzeniewierzonych pieniędzy klientów FTX.

Żaden z dwóch założycieli Modulo nie został oskarżony. Ale niedawno zatrudnili oni Aitana Goelmana, prawnika zajmującego się obroną karną (jest byłym dyrektorem ds. egzekwowania przepisów w Commodity Futures Trading Commission). 

Zobacz też: Były szef SEC: hasło „regulacja przez egzekucję” to kompletny nonsens

Case Modulo, a praktyka sądowa

Przepływ pieniędzy do Modulo zwrócił uwagę prawników reprezentujących FTX w postępowaniu upadłościowym firmy w Delaware. Określili transakcję z Modulo jako jeden z głównych celów na drodze do odzyskania pieniędzy.

Płatności do Modulo miały miejsce tuż przez upadkiem FTX. Transfery mogą być kwestionowane i potencjalnie odzyskane w procesie upadłościowym. Pozwy o zwrot środków są potężnym narzędziem w procesie upadłościowym. Odegrały kluczową rolę w pomaganiu ofiarom schematu Ponziego Bernarda Madoffa. 

Lindsey Simon, profesor prawa korporacyjnego i upadłościowego na University of Georgia School of Law, komentuje dla The New York Times:

Skupianie się na dużych, wątpliwych transakcjach z funduszem, firmą lub osobą blisko związaną z dłużnikiem przed złożeniem wniosku o upadłość jest w zasadzie nisko wiszącym owocem w sprawie upadłościowej.

Działania prawne odnośnie odzyskania funduszy Modulo mogą stanowić grunt dla szerszych starań o odzyskanie pieniędzy, które SBF zainwestował w mniejsze firmy. W szczytowym okresie swojego bogactwa i władzy, zainwestował szacunkowo 4,6 miliarda dolarów w ponad 300 firm, m.in. w tym Anthropic (A.I.) i  Yuga Labs (crypto).

Nawet w tym szaleństwie wydatków, transakcja Modulo wyróżnia się ze względu na sumę zaangażowanych pieniędzy i bliskie powiązania SBFa z założycielami firmy. 

Zanim Modulo otrzymało 400 milionów dolarów, inwestycja była przedmiotem debaty w ścisłym gronie najlepszych doradców, według dwóch osób zaznajomionych z dyskusjami. Sprzeciwiała się jej Caroline Ellison, 28-letnia dyrektor zarządzająca.

Pudelek by tego nie wymyślił

Jeśli nie bawią cię wątki obyczajowe, w tym miejscu możesz zakończyć lekturę. Ale trzeba przyznać, że kierownictwo umoczonych firm bawiło się na grubo. 

W centrum samego FTX klepanie się po plecach (i nie tylko), miało się w najlepsze. Pani dyrektor Caroline Ellison i SBF w przeszłości randkowali ze sobą, a żeby było weselej, mieszkali razem z ośmioma innymi współlokatorami w luksusowym apartamencie w Albany. Jak się bawi dziesięcioro nadzianych pieniądzem 30-latków w luksusowym kurorcie na bahamskiej wyspie New Providence? Być może trawili czas na seansach tybetańskich mis i wspólnych różańcach za rychłą hossę. Ale coś mnie się to nie wydaje. 

Wątek drugi: FTX x Modulo. SBF miał też krótki, “romantyczny” związek z panią Zhang, jeszcze w czasach kiedy pracowali razem Jane Street – powiedziała jedna z osób znających ten związek. Tak się potem “złożyło”, że na wiosnę 2022 Modulo otworzyło biuro w tym samym ośrodku w Albany, w którym mieszkali SBF i Ellison. 

Żeby nie było, że interesy można robić tylko i wyłącznie przez bliskie spotkania 3 stopnia w luksusowych miejscach odosobnienia. Drugi z założycieli Modulo, Duncan Rheingans-Yoo ma brata, Rossa. FTX doszło do wniosku, że to świetna kandydatura na wysokie stanowisko w FTX Foundation, grupie charytatywnej finansowanej SBFa.

Może cię również zainteresować:

AlamedaBitcoinBlockchainBTCFTXKryptowalutyModuloSBF
Komentarze (0)
Dodaj komentarz