SEC robi coraz więcej problemów firmom kryptograficznym chcącym wejść na giełdę

Firmy kryptograficzne mają trudności z wejściem na giełdę z powodu kontroli SEC

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zwiększyła swoją kontrolę nad firmami kryptograficznymi próbującymi wejść na giełdę, aby pomóc chronić inwestorów. Trudny rok 2022 dla sektora kryptograficznego powoduje, że nadzór nad rynkiem staje się bardziej restrykcyjny i dokuczliwy dla wszystkich uczestników, w tym dla podmiotów uczciwych i przejrzystych.

Wall Street Journal informuje że, kilka czołowych firm kryptograficznych, w tym Circle Internet Financial, która jest emitentem stablecoina USD Coin (USDC), eToro Group Ltd firma inwestycyjna zajmująca się aktywami z różnych sektorów oraz Bullish Global giełda aktywów cyfrowych nie uzyskały wymaganych zgód SEC na upublicznienie w ostatnich miesiącach.

Wymienione firmy próbowały wejść na giełdę poprzez fuzje ze spółkami specjalnego przeznaczenia (SPAC), ale ich plany zostały pokrzyżowane, ponieważ zawirowania na rynku i wzmożone kontrole regulacyjne zakończyły boom na SPAC pod koniec 2022 roku.

Spółka specjalnego przeznaczenia (SPAC), znana również jako „firma czekowa in blanco”, jest spółką fasadową notowaną na giełdzie w celu przejęcia innej firmy prywatnej, a tym samym upublicznienia jej bez przechodzenia przez tradycyjny proces pierwszej oferty publicznej i związane z nim regulacje. Według amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), SPAC są tworzone specjalnie w celu łączenia funduszy do sfinansowania przyszłej fuzji lub przejęcia w określonych ramach czasowych.

Firma Galaxy Digital Holdings Ltd. również została poddana intensywnej kontroli ze strony SEC przed uzyskaniem zezwolenia SEC na uzyskanie statusu spółki publicznej, notowanej na giełdzie w USA. Firma była przedmiotem wielu rund pytań ze strony pracowników SEC na temat jej działalności od czasu złożenia dokumentów przed wejściem na giełdę Nasdaq. Galaxy Digital Holdings Ltd.  jest obecnie notowana na giełdzie w Toronto i oczekuje, że ostatecznie zostanie zatwierdzona przez SEC i uzyska zgodę na notowania w USA.

Amerykański organ regulacyjny jeszcze bardziej zwiększył swoją kontrolę w następstwie upadku znanych firm kryptograficznych, takich jak Terra, Three Arrows Capital i FTX. Wiele firm kryptograficznych twierdzi, że obecne tempo przeprowadzania kontroli przez SEC szkodzi ich wysiłkom. Jednym z głównych zastrzeżeń tych firm jest to, że ich aktywa cyfrowe nie są papierami wartościowymi i dlatego nie muszą być zgodne z zasadami ochrony inwestorów. Jak dotąd przewodniczący SEC, Gary Gensler, nie zgadzał się z tą perspektywą i uważa, że znaczna część branży nie przestrzega przepisów.

Przeczytaj także : FBI ujawnia głównych winowajców włamania do mostu Harmony

W ramach procesu wydawania zgody na wejście na giełdę, księgowi i prawnicy SEC dokonują szczegółowego przeglądu wszystkich informacji finansowych i ryzyka prawnego, aby upewnić się, że spółki przekazały inwestorom wszystkie informacje wymagane przez prawo. Ostatecznym celem jest uznanie przez SEC ujawnień spółki za „skuteczne”, co sprawia, że jej akcje nadają się do publicznej sprzedaży.

SEC przeglądała komunikaty od Bullish, Circle i eToro przez ponad rok i nadal nie uznała ich za właściwe. Galaxy otrzymała jeden list od SEC z ponad 90 pytaniami. Coinbase otrzymało dotychczas trzy listy z pytaniami kontrolnymi, Bullish musiała odpowiedzieć na ponad dziesięć listów w ciągu roku.

Podczas telekonferencji w sierpniu 2022, Dyrektor generalny Galaxy Digital, Mike Novogratz, powiedział, że proces prowadzony przez SEC „był frustrujący, gdyż trwał zbyt długo.

Częścią problemu niektórych firm, takich jak Circle, jest to, że ich partnerstwo ze SPAC narzuciło ścisłe terminy zamknięcia transakcji. W lutym zeszłego roku Circle przedłużyło harmonogram fuzji ze SPAC Concord Acquisition Corp. do grudnia 2022 r. i spędziło większość roku pracując nad odpowiedzią na pytania, które otrzymała od SEC.

Po tym, jak firma FTX ogłosiła upadłość 11 listopada, SEC jeszcze bardziej zwiększyła kontrolę firm kryptograficznych. Opublikowała listę 16 pytań, na które firmy kryptograficzne muszą odpowiedzieć w procesie otrzymania statusu spółki publicznej a tylko taka może zostać dopuszczona do notowań na giełdzie. Nowe wyzwania związane z kontrolną SEX ostatecznie doprowadziły Circle i Concord do zerwania umów ze SPAC na początku grudnia.

„Myślę, że był to dokładny proces” – powiedział wówczas dyrektor generalny Circle, Jeremy Allaire, o kontaktach z SEC.

„Niestety, był to dłuższy proces, niż się spodziewaliśmy”.

W przypadku eToro główny nacisk SEC koncentrował się na działalności związanej z kryptowalutami oraz na podejściu księgowym stosowanym przez eToro do aktywów cyfrowych przechowywanych dla użytkowników. EToro wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że wierzy, że w przyszłości stanie się spółką publiczną, ale „będzie czekać na odpowiednią okazję, aby zrobić ten krok”.

Może Cię zainteresuje :

KryptowalutySEC
Komentarze (0)
Dodaj komentarz