SEC i Grayscale spotkają się w sądzie już w marcu

Fundusz Grayscale zmierzy się z amerykańskim SEC już niebawem

Według najnowszych doniesień medialnych największy na świecie fundusz zarządzający aktywami cyfrowymi Grayscale chce jak najszybciej wznowić działalność. Sprzeciwia się temu amerykański SEC, czyli Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Grayscale wielokrotnie wykazywał zamiar wprowadzenia funduszu giełdowego (ETF) śledzącego wyniki Bitcoina w Stanach Zjednoczonych, ale jak dotąd bezskutecznie. SEC odrzucił bowiem wprowadzenie produktu na amerykański rynek, już w czerwcu ubiegłego roku i ponowił swoją decyzję kilka miesięcy później. Craig Salm (dyrektor prawny firmy) utrzymywał jeszcze w 2021 roku, że Komisja może mieć „jasną wizję” na temat ETF-ów, ale powinna przyjąć „rozsądne rozwiązania” w tej sprawie. Dyrektor generalny spółki Michael Sonnenshein poszedł dalej, obiecując pozwać organ nadzorujący, w zamian za odrzucenie inicjatywy Grayscale.

Pozew zbliża się wielkimi krokami

Sąd Apelacyjny Dystryktu Kolumbii nakazał obu stronom spotkanie się w sądzie już 7 marca, w celu przedstawienia swojego punktu widzenia – jak wynika z ostatnich doniesień. Grayscale wcześniej spodziewał się, że batalia prawna rozpocznie się w drugim kwartale tego roku. Zarządzający aktywami cyfrowymi fundusz zaczął realizować swój cel po tym, jak SEC zatwierdziła inny ETF (ProShares) zabezpieczony kontraktami terminowymi na BTC w październiku 2021 roku. Liczne kryzysy i afery w branży krypto, które miały miejsce w ubiegłym roku, negatywnie wpłynęły na Grayscale. W przeciwieństwie do niektórych giełd, które dostarczają regularnie Proof-of-Reserves, wspomniana firma odmówiła tego, powołując się na względy bezpieczeństwa. Ale przecież to właśnie o nie chodzi inwestorom, prosząc o ujawnienie zasobów.

Zobacz też: Coinbase rozszerza współpracę z Borussią Dortmund

Czy Grayscale czekają dodatkowe kłopoty?

W ostatnim czasie pojawiły się także obawy, że Grayscale może napotkać dodatkowe kłopoty i to nie w wyniku konfliktu z SEC. Mowa tutaj jednak o tym, że firma znajduje się pod parasolem Digital Currency Group (DCG). Ta spółki z kolei mierzy się z trudnościami, bowiem jedna z jej spółek zależnych, czyli Genesis, złożyła niedawno wniosek o upadłość. Grayscale wprowadził kryptowalutowy ETF na rynek europejski już latem ubiegłego roku. Składa się on z szeregu firm należących do krypto-sektora, takich jak giełdy, brokerzy, firmy zarządzające aktywami czy spółki technologiczne. Czekamy na to jak rozwinie się konflikt firmy z amerykańskim SEC i czy ETF zostanie w końcu uruchomiony także w USA.

Może spodoba Ci się także

ETFfundusz ETFFundusze inwestycyjneGrayscalekryptoKryptowalutyprzyszłośćSECsprawy sądoweUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz