Rosja proponuje Kubie „oficjalną kryptowalutę”

Rosja zaproponowała kubańskiemu reżimowi wprowadzenie „oficjalnego cyfrowego peso” dla przedsiębiorców, co zapewniłoby większą płynność osłabionej gospodarce wyspy.

Prezydencki komisarz ds. ochrony praw przedsiębiorców Borys Titow spotkał się z prezes Centralnego Banku Kuby, Martą Sabiną Wilson González, której zaproponował utworzenie „specjalnego centrum płatniczego z licencją bankową”.

Wyjaśnił, że to centrum działałoby jako bank bez oddziałów, który pozwoliłby narodowi kubańskiemu przeprowadzać transakcje finansowe w kraju i za granicą.

Titow zaznaczył, że w tym celu musi zostać wprowadzona „oficjalna cyfrowa waluta” , która pozwoli na bezpieczny i zorganizowany przepływ pieniędzy z zagranicy. Według urzędnika stworzenie takiego cyfrowego środowiska finansowego do wykorzystania technologii blockchain zapewniłoby kubańskiej gospodarce większą płynność.

W tym celu Bank Centralny musiałby wyemitować „ kubańską kryptowalutę ”, a nowy bank cyfrowy musiałby stać się jej głównym nabywcą – wyjaśnił.

Zważywszy na chaotyczny charakter kursu walutowego, warto na początek powiązać go z jedną z największych walut świata. To stwarza rynki i jest bardzo korzystne dla przyciągania inwestycji – wyjaśnił rosyjski ekspert.

Cyfrowy bank zarządzałby przepływem waluty (zakupem i sprzedażą) za pośrednictwem aplikacji mobilnej, która umożliwia płatności za pomocą kodu QR. Rosyjski ekspert stwierdził, że „turyści, którzy odwiedzają Kubę, również będą musieli pobrać wspomnianą aplikację i wpłacić do niej swoje pieniądze”. Titov sugeruje również wykorzystanie tych kryptowalut do transakcji w czasie handlu zagranicznego, wyjaśniając, że „dolary amerykańskie można przelać poprzez podwójną konwersję: najpierw na [kubańskie] peso, z wymianą na dowolną z istniejących kryptowalut, a następnie na peso cyfrowe”.

„Ryzyko sankcji w tym przypadku jest minimalne. Jednak sama kryptowaluta nie może być używana bez wymiany na cyfrowe peso” – wyjaśnił. Przedstawiciel instytucji podlegającej pod Titowa powiedział prasie, że jest gotów „podzielić się” z wyspą „swoim doświadczeniem w tworzeniu cyfrowego środowiska dla biznesu”.

„Rosja jest gotowa zaoferować Kubie własne doświadczenie w tworzeniu środowiska cyfrowego dla przedsiębiorców” – powiedział.

Propozycja ta pojawia się w kontekście rozmów kubańskiego reżimu z rosyjskimi ekspertami z Stolipin Institute of Growth Economics, którzy zapowiedzieli utworzenie Centrum Transformacji Gospodarczej w celu promowania reform w kubańskiej gospodarce.

Rosyjscy specjaliści będą nadzorować przygotowanie programu transformacji gospodarki wyspy – pogrążonej w całkowitym kryzysie z powodu dziesięcioleci złego zarządzania i niewłaściwej polityki – opartej na rozwoju prywatnej przedsiębiorczości, na którą Titow zwróci szczególną uwagę.

To ważne oświadczenie, które prawie nie odbiło się echem w oficjalnej prasie kubańskiej, zostało poprzedzone spotkaniem w ubiegłą środę kubańskiego przywódcy Miguela Díaza-Canela z delegacją rosyjskich biznesmenów.

Przywódca Kuby był zadowolony, że finalizowane są „porozumienia”, które zawarł z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, podczas wizyty w eurazjatyckim kraju w listopadzie 2022 r.

AltcoinBankBank CentralnyCBDCCentralnyKryptowalutyKubaKubańskiRosjaRosyjskisankcje
Komentarze (0)
Dodaj komentarz