Pierwszy publiczny testnet Ethereum 2.0 (Serenity) uruchomiono na podstawie klienta Nimbus, projektu badawczego przynależnego do Status.im. Celem ostatecznym jest wprowadzenie Proof of Stake dla Ethereum poprzez implementację nowej epoki górników i serca nowego łańcucha “Beacon Chain”. Prace nad nowym protokołem będą trwać latami, czego możemy się spodziewać po tym czasie?
Ethereum 2.0
Od wielu miesięcy niecierpliwie oczekiwaliśmy na wdrożenie nowo opracowywanego protokołu Konstantynopol dla Ethereum. Po kilku odroczonych terminach udało się dojść do porozumienia i tak, wraz z początkiem ubiegłego miesiąca pomyślnie przypieczętowano fazę Metropolis.
W trakcie prac nad hard forkiem Konstantynopol, inne zespoły przygotowywały się już na nadejście kolejnych faz rozwoju. Jednym z takich zespołów jest Nimbus, projekt badawczy, a jednocześnie pierwszy opracowany klient Ethereum 2.0, teraz zwany Ethereum Serenity.
Nimbus od dłuższego czasu zapowiadało, że dostarczy proof of concept klienta Ethereum 2.0 w marcu i zrobili to. Przed kilkoma dniami ogłosili uruchomienie publicznego testnetu i nie jest to wyłącznie symulacja na pojedynczej maszynie. W grę wchodzi 400 walidatorów, górników, węzłów, osób zabezpieczających nowy łańcuch “Beacon Chain”. Dodam, że Wy również możecie dołączyć, więcej informacji jak to zrobić znajdziecie tutaj.
Zespół podkreśla, że przez pierwsze tygodnie klient będzie wielokrotnie restartowany, z uwagi na monitoring i feedback napływający od użytkowników.
Czym będzie Ethereum 2.0?
Nowa generacja protokołu, przemianowana na Ethereum Serenity przez Vitalika Buterina rodzi zupełnie nowe perspektywy i szanse na prawdziwie masową adopcję. Głównym celem jest implementacja Proof of Stake oraz, jakże uciążliwa nie tylko dla Ethereum, skalowalność, czy też stabilność sieci.
Architektura nowej sieci 2.0 wygląda mniej więcej tak, jak ją widzicie na powyższym obrazku i dzieli się na 4 fazy:
- Pierwsza faza, Faza Zero bądź też faza Beacon Chain skupi się na uruchomieniu wraz z walidatorami nowego łańcucha Proof of Stake
- Druga faza z kolei skupi się na dodaniu tzw. “shards” jako danych (sharding)
- Trzecia faza pozwoli na transfery tych danych pomiędzy “shards” bądź w ich obrębie, co oznacza smart contracts, które nie będą funkcjonalne przez jakiś czas na nowym Ethereum
- Fazę czwartą zaś przedstawił sam twórca Ethereum, Vitalik Buterin: “będzie czasem poprawek i optymalizacji nowego światowego komputera
Napiszcie w komentarzu, jeżeli macie ochotę usłyszeć więcej o Ethereum 2.0