Charlie Lee, twórca kryptowalutowego srebra od jakiegoś czasu pracuje nad wprowadzeniem prywatności transakcji w swoim projekcie. Utajnione transakcje mają powstać w wyniku implementacji protokołu bloków extension oraz Mimblewimble.
Prywatny Litecoin
Jakiś czas temu, twórca Litecoina (LTC), Charlie Lee rozpoczął ciekawy wątek na Twitterze odnośnie prywatności w Litecoinie. Podkreśla, że bitwa, w której obecnie bierzemy udział to skalowalność, ale następna będzie dotyczyć umiejętności zamienności (ang. fungibility) i prywatności. Charlie zaczyna przygotowania do tej kolejnej potyczki, pracuje nad wprowadzeniem poufnych transakcji w LTC.
https://twitter.com/SatoshiLite/status/1089935081337085952
Kontynuując wątek na Twitterze, po długich dyskusjach z zespołem tworzącym Litecoina, doszli do wniosku, że trzeba zrobić soft fork. Aktualizacje protokołu bardzo podobną do bloków extension, konceptu opracowanego już lata wcześniej.
https://twitter.com/SatoshiLite/status/1091957886031355905
Dalsze wieści dotyczą Mimblewimble, protokołu oferującego poufne transakcje, opracowanego i opublikowanego anonimowo w internecie w 2016 roku. Protokół Mimblewimble został pierwszy raz zaimplementowany w projekcie Beam, który uruchomiono na początku tego roku, w 10 rocznicę powstania Bitcoina.
Zespół deweloperski LTC skontaktował się z zespołem, który z sukcesem wdrożył Mimblewimble, żeby przedyskutować wprowadzenie takiego forka w Litecoinie.
Rozwiązania
Charlie we wczorajszych wiadomościach wyjaśnia, jak miałby działać taki mechanizm:
Koncept bloków extension jest podobny do sidechainów. Pomyśl o tym, jak o Mimblewimble sidechainie, który jest podłączony do głównego łańcucha, używając konsensusu ulepszonego softforka. Masz możliwość wysłać monety przez bloki extension Mimblewimble albo wysłać monety z powrotem na główny łańcuch.
W ostatnich wiadomościach słyszymy, że na zespół czeka bardzo wiele pracy. Charlie zaznacza, że zaproponują aktualizację protokołu tylko wtedy, kiedy powyższe rozwiązania okażą się właściwe i solidne. Wówczas przedstawią Litecoin Improvement Proposal (LIP) społeczności.
Protokół Mimblewimble wdrożono w pełni tylko raz. Nie wiadomo, jak Beam zachowa się w dłuższym okresie, czy anonimowe transakcje na życzenie będą działać w większej skali.
Prywatny Litecoin, poufność transakcji i zamienność, czy to przyszłe wyzwanie? Zależy Wam na prywatności w sieci? Podzielcie się przemyśleniami w komentarzach poniżej, zapraszamy!