Jednym z frontów, na którym walczy Bitcoin jest zdobycie dowodu na to, że jest wart uwagi jako aktywo, w które warto inwestować. Argumentem przeciw jest to, że kryptowaluta jest zbyt niestabilna cenowo. Ojciec smart kontraktów – Nick Szabo pokazuje, że zwroty skorygowane o ryzyko Bitcoin znacznie przewyższają inne popularne aktywa w ciągu ostatnich czterech lat.
Szabo (@ NickSzabo4) opublikował tweeta z intrygującym wykresem. Pokazuje on bitcoina górującego nad amerykańskimi akcjami, rynkiem nieruchomości, obligacjami, złotem, ropą i walutami wschodzącymi. Ta dominacja Bitcoina jest widoczna pod względem zwrotów skorygowanych o ryzyko przy użyciu współczynnika Sharpe’a.
Współczynnik Sharpe’a
Watro wyjaśnić, że wskaźnik Sharpe’a pokazuje inwestorom zwrot inwestycji w porównaniu do idącego za nimi ryzyka. Współczynnik określa średni zwrot osiągnięty ponad stopę wolną od ryzyka w danym okresie czasu. Wspomniany zwrot odnosi się do jednostki zmienności aktywa lub całkowitego ryzyka. Portfele inwestycyjne o wyższej wartości współczynnika Sharpe’a uzyskują większe stopy zwrotu przy takim samym poziomie ryzyka.
Jaki z tego wniosek? Chociaż Bitcoin jest wysoce zmienny cenowo, jego wyniki przewyższają to ryzyko bardziej niż tradycyjnie aktywa uznawane powszechnie za bardziej bezpieczne. Szabo wskazuje tutaj przykładowo na złoto i nieruchomości.
Successful Bitcoin holders have low time preference & judge over extended periods, e.g. risk-adjusted return over 4-year holding periods. If an economist has not researched this strong market signal for explanations of supply & demand, they don’t have a useful opinion about it. pic.twitter.com/t8iazHZDxc
— Nick Szabo 🔑 (@NickSzabo4) January 22, 2020
Bitcoin „zmienny jest”
Zmienność zdaje się być dla Bitcoina mieczem obosiecznym. Nie ulega wątpliwości, że zachowanie ceny BTC w 2017 r. stało się dla kryptowaluty swoistą przepustką do świadomości mainstream’u. Dzięki tej zmienności wielu indywidualnych inwestorów osiągnęło niebagatelne zyski.
Tak czy inaczej, jak podkreśla Szabo, Bitcoin przez ponad cztery lata udowadniał, że jest aktywem, w które warto inwestować. Okazało się, że w tym przypadku ryzyko związane ze zmiennością zostało przyćmione przez stopę zwrotu. Jedynymi aktywami, które zbliżają się do wyniku Bitcoina w kontekście współczynnika Sharpe’a były akcje i nieruchomości.
Bitcoin a recesja
Ktoś zapytał Szabo o to, jak jego wykres odnosi się do skutków recesji. Odpowiedź Szabo była bardzo interesująca. Zauważył on, że amerykański FED, odpowiedzialny za federalną politykę pieniężną nie był w stanie przewidzieć, do czego doprowadzi jego własna ingerencja w gospodarkę.
Dollar prices of assets are very dependent on the subjective decisions the Fed makes about interest rates, money supply, asset financing and asset purchases, so you should ask them to predict what their own behavior would be in such a circumstance. Even they can’t predict that.
— Nick Szabo 🔑 (@NickSzabo4) January 22, 2020
Wiele osób zaczyna uprawiać retorykę, według której Bitcoin w czasach kryzysu jest idealnym narzędziem do zabezpieczania się przed recesją. Z drugiej strony są tacy, którzy twierdzą odwrotnie – że jest zbyt ryzykowny. Mimo wszystko wykres przygotowany przez Szabo wydaje się sugerować, że ryzyko jest warte nagrody, szczególnie w połączeniu z oczekiwanym spadkiem wskaźnika Sharpe’a dla tradycyjnych aktywów, na które federalna polityka pieniężna ma przecież bezpośredni wpływ.
źródło grafiki tytułowej: tutaj
Od Redakcji
Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu: