Miliarder Seth Klarman dostrzega wartość w złocie a nie w kryptowalutach

Harvard Business School – Miliarder Seth Klarman dostrzega wartość w złocie a nie w kryptowalutach

Inwestor-miliarder Seth Klarman absolwent Harvardu i szef Baupost Group powiedział, że widzi wartość posiadania złota, ponieważ niepewność nadal dominuje na rynku. Jednocześnie uważa, że posiadanie kryptowalut jest bezcelowe.

Seth Andrew Klarman jest legendarnym amerykańskim inwestorem-miliarderem, zarządzającym funduszem hedgingowym i autorem. Jest zwolennikiem inwestowania wartości. Jest dyrektorem naczelnym i menedżerem portfela Baupost Group, prywatnej spółki inwestycyjnej z siedzibą w Bostonie, którą założył w 1982 roku. Zarządza aktywami wartymi 27 miliardów USD.

Obok innego wielkiego inwestora Warrena Buffeta jest sceptykiem kryptowalut.

W niedawnym wywiadzie z Das Narayandas, profesorem Harvard Business School, Klarman ostrzegł, że gospodarka USA stoi w obliczu wolniejszego wzrostu gospodarczego i rosnącej inflacji. Dodał, że nawet przy obecnej wyprzedaży rynki akcji są nadal zbyt wysokie. Komentarze pojawiają się, gdy indeks S&P 500 spadł w tym roku o około 23%, wkraczając na rynek bessy.

Dodał, że rynki akcji będą dalej spadać wraz ze wzrostem stóp procentowych. Powiedział, że rynek obligacji jest w hossy od 35 lat, a obecna wyprzedaż może być dużym szokiem dla inwestorów, którzy zostali zmuszeni do podejmowania większego ryzyka w celu znalezienia lepszych rentowności.

„Stopy procentowe zaczynają rosnąć i powinny wzrosnąć, ponieważ od dawna są sztucznie zaniżane” – powiedział Klarman w wywiadzie dla Harvard Business School.

„Myślę, że to wstrząśnie niektórymi ludźmi, a nawet systemem, kiedy zaczną wznosić się na wyższe poziomy”.

Chociaż Klarman spodziewa się wzrostu stóp procentowych, widzi granicę dla agresywnych działań Rezerwy Federalnej.

„Rynek wycenił pięć lub sześć podwyżek tylko w tym roku. Trudno się zastanawiać, czy Fed podniesie stopy procentowe w obliczu spowalniającej gospodarki i topniejącego rynku finansowego” – powiedział. „Domyślam się, że w pewnym momencie stchórzy”.

Klarman powiedział również, że spodziewa się, że dolar pozostanie silny i będzie dominującą walutą rezerwową na świecie.

„Stany Zjednoczone od bardzo dawna mają ogromną przewagę, ponieważ dolar jest światową walutą rezerwową. Jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie się to zmieniło. Trudno wyobrazić sobie ludzi akceptujących chińską walutę; trudno wyobrazić sobie ludzi akceptujących kryptowaluty” – powiedział.

Chociaż rosnące stopy procentowe i silny dolar amerykański są silnymi przeszkodami dla złota, Klarman powiedział, że nadal jest fanem tego szlachetnego metalu. Powiedział, że pozostaje skarbnicą wartości i bezpieczną skarbnicą wartości.

„Myślę, że złoto jest cenne w czasie kryzysu. Jeśli świat zamienia się w piekło, wojna się rozszerza i pogarsza, nie daj Boże, użyta zostanie broń nuklearna, myślę, że ludzie będą chcieli mieć trochę złota w swoich portfelach” – powiedział.

Wracając do kryptowalut, Klarman powiedział, że nie jest to coś, co powinni posiadać inwestorzy.

„Nie widzę sensu krypto” – powiedział.
„Mam wrażenie, że jestem jak kocimiętka dla informatyków. Fakt, że zużywamy więcej energii niż Islandia, do wydobywania kryptowalut, które mają służyć do rozwiązywania problemów matematycznych, których nie trzeba rozwiązywać, wydaje się szalony.”

W poszukiwaniu równowagi a także odpowiedzi na wiele nurtujących rynek kryptograficznych pytań warto poznawać argumenty sceptyków, których nie brak na rynku finansowym i których wpływ na trendy inwestycyjne jest ogromny. Takim właśnie jest Seth Klarman. To nazwisko należy zapamiętać.

Może Cię zainteresuje:

KryptowalutyZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz