MetaMask zmienia politykę prywatności w odpowiedzi na sprzeciw społeczności

W okolicach 24.11 informowaliśmy o zmianie polityki prywatności firmy ConsenSys, czyli ludzi odpowiedzialnych za najpopularniejszy przeglądarkowy portfel, MetaMask. W nowych zapisach znalazły się m. in. informacje o tym, że MetaMask będzie kolekcjonować adresy IP oraz adresy portfeli Ethereum (ETH) użytkowników.

Rewelacje spotkały się ze sporym oburzeniem społeczności i sieć pełna była głosów ludzi, którzy w związku z powyższym postanowili porzucić MetaMask (szczegóły odnośnie całego zagadnienia oraz sugestie w jaki sposób obejść pobieranie adresów IP i portfeli przez MetaMask znajdziesz w tym materiale).

Teraz firma ConsenSys, w odpowiedzi na skrajnie negatywną reakcję społeczności, wydała „oświadczenie uzupełniające” w związku ze wspomnianą aktualizacją polityki prywatności. Przedstawiciele firmy wyjaśnili, że z tym zbieraniem IP i adresów portfeli to prawda, mimo tego nie podjęli decyzji o wycofaniu się z kontrowersyjnych zapisów, a jedynie postanowili ograniczyć przechowywanie danych użytkowników do 7 dni.

Zobacz też: Jim Cramer nawołuje do porzucenia kryptowalut, nim będzie za późno. Goldman Sachs, co dziwne, nie słucha Jima i rozgląda się za wykupieniem upadających krypto-firm po promocyjnej cenie.

Czy to oświadczenie zmieni cokolwiek i przekona osoby, które podjęły decyzję o zakończeniu „współpracy” z MetaMaskiem do pozostania? Szczerze wątpię – kto zdecydował się przenieść środki na inny przeglądarkowy portfel, ten zapewne i tak to zrobi. Lub już zrobił.

Teraz będzie ważne – w swoim wtorkowym oświadczeniu (06.12) firma ConsenSys poinformowała, że w listopadowej aktualizacji polityki prywatności nie chodziło o zmianę w praktykach, a jedynie o wyjaśnienie istniejących praktyk, czyli tego, że MetaMask od dawna gromadził zarówno dane portfeli użytkowników jak i ich adresy IP. Oczywiście poinformowano także o tym, że firmie bardzo zależy na prywatności użytkowników, nigdy swoich użytkowników nie zdradzi, bla, bla, bla, i rzecz jasna nigdy nie sprzeda ani nie podzieli się z nikim zebranymi danymi… No to można spać spokojnie.

Czyli generalnie deweloperzy MetaMask po wielu latach funkcjonowania portfela przyznali „hej, jbc to kolekcjonujemy wasze adresy IP i adresy portfeli ETH ale nic nie bójta, w naszych rękach są bezpieczne”. Z drugiej strony dzięki aktualizacji ich polityki prywatności jesteśmy świadomi tych niecnych praktyk i możemy zrezygnować z MetaMaska, bądź obejść rzeczone praktyki poprzez zmianę dostawcy RCP z Infury (ustawionej u każdego domyślnie), na innego. Po więcej info ponownie odsyłam tutaj.

Jeśli są wśród Was, poza osobami tylko i wyłącznie zainteresowanymi lotem w kosmos lub śmiercią Bitcoina, osoby zainteresowane technicznymi aspektami polityki prywatności ConsenSys dotyczącymi MetaMaska, RCP, Infury itd., polecam lekturę ich polityki (dość długa), lub ostatniej aktualizacji (znacznie krótsza).

Zobacz też: Wilk z Wall Street i jego (stare) nowe rady dla inwestorów krypto

AltcoinBitcoinBlockchainKryptowalutymetamask
Komentarze (0)
Dodaj komentarz