Jakie niespodzianki przyniesie rok 2023 ? Prognozy Standard Chartered

Jakie niespodzianki przyniesie rok 2023 – cena złota na poziomie 2250 USD i Bitcoina na poziomie 5000 USD – prognozuje Standard Chartered

Według Standard Chartered rynki doświadczą w przyszłym roku kilku „niespodziewanych” scenariuszy. Na liście niespodzianek znajduje się spadek kursu Bitcoina do 5000 USD i rajd złota do nowego rekordu 2250 USD za uncję.

Bitcoin może odnotować znaczne straty w przyszłym roku, ponieważ sektor technologii nadal cierpi, a przestrzeń kryptograficzna odnotowuje więcej bankructw i ryzyka zarażenia, powiedział Standard Chartered w notatce zatytułowanej „Niespodzianki rynku finansowego w 2023 roku”.

Wyprzedaż do 5 000 USD oznaczałaby spadek Bitcoina o 70% z obecnych poziomów około 17 000 USD. Bitcoin spadł już o 63% od początku roku po kilku ogromnych falach spadkowych wywołanych upadkiem różnych projektów i firm kryptograficznych, w tym ostatniej rundy zmienności spowodowanej implozją FTX. Nieco ponad rok temu Bitcoin był notowany na rekordowo wysokim poziomie 69 000 USD.

„Odsetki od inwestycji spadają wraz z akcjami technologicznymi. Podczas gdy wyprzedaż Bitcoinów spowalnia to jednak szkody zostały wyrządzone. Coraz więcej firm kryptograficznych i giełd ma niewystarczającą płynność, co prowadzi do dalszych bankructw i załamania zaufania inwestorów do aktywów cyfrowych, – powiedział Eric Robertsen, globalny szef działu badań Standard Chartered Bank w notatce opublikowanej w niedzielę.

Przeczytaj także: Przyszłość adopcji smart kontraktów w przedsiębiorstwach

Innym scenariuszem Standard Chartered na rok 20232 jest rajd złota, gdy Bitcoin spada, a inwestorzy przestawiają się z cyfrowej wersji złota na prawdziwy metal. Robertsen powiedział, że złoto może w przyszłym roku wzrosnąć do 2250 USD za uncję, „ponieważ kryptowaluty dalej spadają, a więcej firm kryptograficznych ulega spadkom płynności i wycofaniu inwestorów”.

Cena 2250 USD za uncję byłby wzrostem o 26% w stosunku do obecnych poziomów. Lutowe kontrakty futures na złoto Comex były ostatnio notowane po cenie 1 790,70 USD, co oznacza spadek o 1,04% w ciągu dnia.

Zwiększona zmienność na rynku w przyszłym roku może również pomóc złotu zabezpieczyć pozycję bezpiecznej przystani wśród zwiększonej zmienności rynku w 2023 r., dodał Robertsen.

„Odrodzenie złota w 2023 r. następuje, gdy akcje ponownie wracają do bessy, a korelacja między cenami akcji i obligacji wraca do wartości ujemnych” – napisał.

W notatce Robertsen zidentyfikował szereg potencjalnie ekstremalnych „niespodzianek” scenariuszy, które „są niedoszacowane przez rynki”. Wyjaśnił również, że te scenariusze „istotnie wykraczają poza konsensus rynkowy lub nasze własne podstawowe poglądy”.

Standard Chartered wyraźnie nie widzi Bitcoina jako cyfrowego złota i nie daje mu szans w nadchodzącym roku 2023. Docenia za to fizyczne złoto, szlachetny kruszec, który ma spełnić rolę bezpiecznej przystani.

Podstawowym jednak elementem prognoz na przyszły rok jest pesymizm co do rozwoju rynków ryzykownych z uwagi na niestabilne otoczenie, które nie ulegnie polepszeniu i poprawie.

Oznacza to, że stratedzy oczekują ciężkiego roku 2023 dla świata.

Może Cię zainteresuje:

BitcoinStandard CharteredZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz