Fałszywe aplikacje dla portfeli kryptowalut – Trezor

Hakerzy i cyberprzestępcy coraz częściej posuwają się do fałszowania aplikacji mobilnych dla portfeli kryptowalutowych. Ostatni taki zabieg przeprowadzono na aplikację Trezora, portfela sprzętowego dla kryptowalut. Fałszywa aplikacja znajdowała się w sklepie Google Play, ale na szczęście użytkowników, zespół Google szybko ją usunął. Niestety, ale niektórzy użytkownicy pobrali podrobioną aplikację. Uważajcie na podobne przypadki i sprawdzajcie co pobieracie na swoje smartfony!

Zwykle celem takich fałszywych aplikacji jest phishing dla danych logowania do podszytej oficjalnej aplikacji. Następnie cyberprzestępcy wykorzystują skradzione dane uwierzytelniające do przejęcia zaatakowanych kont. Aby zwabić użytkowników do podawania haseł, oszuści starają się wzbudzić jak najmniej podejrzeń. Podają oficjalną nazwę wydawcy, ikonę aplikacji i interfejs użytkownika – zwykle naśladują legalną usługę, a aplikacja może nawet posiadać dobrą ocenę dzięki fałszywym recenzjom. Poniżej zamieszczamy fałszywą aplikację Trezora, która była dostępna w sklepie Google Play.

Podobny przypadek miał miejsce w wyniku sfałszowania aplikacji giełd kryptowalut. Jedną z pierwszych złośliwych aplikacji, które wdrożono do Google Play, była aplikacja giełdy kryptowalut Poloniex. Od 28 sierpnia do 19 września 2017 roku aplikację pobrało i zainstalowało ponad 5000 użytkowników giełdy – nawet pomimo mieszanych ocen i złych opinii. Oszuści podrobili aplikację giełdy, tworząc identyczny interfejs oraz jej zewnętrzny wygląd w sklepie Google Play. Poniżej zamieszczamy podrobionego Poloniexa w Google Play.

źródło: https://www.welivesecurity.com/2018/02/28/cryptocurrency-scams-android/

W listopadzie ubiegłego roku zgłaszaliśmy, iż grupa osób zdecydowała się na wydawanie podrobionego Trezora. Grupa skupiła się na fałszowaniu portfela Trezor One, jednego z flagowych modeli firmy. Zgodnie z informacjami podanymi przez Trezor, portfel był bardzo dobrze wykonany, praktycznie tak samo jak oryginalny sprzęt. W wyniku sprzedaży fałszywych Trezorów, użytkownicy tracili swoje kryptowaluty, a SatoshiLabs swoją ugruntowaną renomę.

Kryptowaluty na Trezorze – portfel sprzętowy

Trezor założono w 2014 roku w Czechach. Przedsiębiorstwo jest jednym z najbardziej ugruntowanych i zaufanych firm zajmujących się bezpieczeństwem kryptowalut. Portfele sprzętowe Trezora są opracowywane i produkowane przez firmę SatoshiLabs, którą założył weteran kryptowalut, Mark Palatinus. O specyfikacjach technicznych oraz wyglądzie Trezora, pisaliśmy w tym artykule. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z opisem powyższego portfela!

Czy korzystacie z portfela sprzętowego Trezor? Czy spotkaliście się z podrobionymi aplikacjami w Google Play albo AppStore? Zapraszamy do dyskusji!

KryptowalutyPortfel SprzętowyTrezor
Komentarze (0)
Dodaj komentarz