Portfel sprzętowy TREZOR

TREZOR to pierwszy i jeden z najpopularniejszych portfeli sprzętowych – urządzenie do podpisywania transakcji oraz generowania i przechowywania prywatnych kluczy użytkownika. Został wprowadzony na rynek w sierpniu 2014 r. przez firmę SatoshiLabs.

Budowa zewnętrzna i wewnętrzna

TREZOR to portfel o małych wymiarach (60 x 30 x 6 mm) i wadze (12 g). Obudowa wykonana z plastiku dostępna jest w 3 kolorach: białym, czarnym i siwym. Urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz OLED – 128×64 pikseli, na którym mieści się do sześciu linii tekstu umożliwiając wyświetlenie wszystkich szczegółów transakcji na raz. Sercem urządzenia jest mikroprocesor ARM 120 MHz (Cortex M3). Portfel obsługuje się dwoma przyciskami. Według producenta urządzenie może pracować w temp. od -20°C do +60°C.

Obsługiwane kryptowaluty

Bitcoin, Ethereum (+ wszystkie tokeny ERC-20), Ethereum Classic, ZCash, Litecoin, Namecoin, Dogecoin, Dash oraz Bitcoin Testnet.

Obsługiwane portfele


Lista wszystkich obsługiwanych portfeli: https://doc.satoshilabs.com/trezor-apps/index.html

Zabezpieczenia

 • BIP39 – standard umożliwiający utworzenie ciągu od 12 do 24 słów (ziarenko odzyskiwania / recovery seed), wykorzystywany przy odzyskaniu portfela.
 • BIP32 – standard odpowiedzialny za szyfrowanie i generowanie kluczy z ziarenka odzyskiwania / recovery seed.
 • BIP44 – hierarchia kluczy generowanych przez TREZOR.
 • Wyświetlenie danych przelewu na urządzeniu i konieczność potwierdzenie ich przyciskiem na urządzeniu
 • Losowe ułożenie liczb na wyświetlaczu przy wpisywaniu PINu w portfelu online

Dodatkowa funkcjonalność

Urządzenie TREZOR można wykorzystać jako urządzenie autoryzujące w dwuetapowej weryfikację z U2F (Universal 2nd Factor).

Więcej informacji: https://doc.satoshilabs.com/trezor-user/u2f.html

Dokumentacja

SatoshiLabs udostępnił pełną dokumentację w języku angielskim, znajdziesz w niej pełny opis urządzenia i funkcji.

Pełna dokumentacja: https://doc.satoshilabs.com/trezor-user/

Cena

Urządzenie TREZOR kosztuje €83 ~ 360PLN i można je nabyć w sklepie FlyingAtom.shop .

Pierwsze uruchomienie

Przechodzimy na stronę wallet.trezor.io, jeśli używamy przeglądarki Chrome pobieramy i instalujemy wtyczkę TREZOR Chrome Extension, w pozostałych przypadkach instalujemy TREZOR Bridge. Po instalacji podłączamy TREZOR do komputera, przechodzimy na stronę wallet.trezor.io, automatycznie ukaże się okno wyboru nazwy urządzenia.

Po kliknięciu „Kontynuuj” zostaniemy poproszeni o wprowadzenie nowego PINu. Układ liczby wyświetlany na urządzeniu zmienia się za każdym razem, gdy jesteśmy proszeni o PIN. Wybieramy swój PIN, klikamy „Wprowadź” i potwierdzamy poprawność wybierając ponownie PIN. Ze względu na bezpieczeństwo swoich pieniędzy unikajmy prostych kombinacji kodu PIN typu „1234” lub „1111”.

Następnym krokiem jest przepisanie ziarenka odzyskiwania / recovery seed na kartkę (dwie karteczki dostajemy razem z urządzeniem). Ziarenko składa się z 24 wyrazów, które są wyświetlane na urządzeniu pojedynczo. Po przepisaniu wyrazu klikamy prawy przycisk na urządzeniu. Wyrazy są wyświetlane dwa razy: raz w celu przepisania i drugi raz w celu sprawdzenia poprawności.

Teraz możemy korzystać ze standardowego portfela TREZOR

Strona opisu pierwszej konfiguracji: https://trezor.io/start/

Standardowy portfel TREZOR

Standardowy portfel TREZOR (TREZOR Wallet) jest dostępny pod adresem wallet.trezor.io. Tak jak wcześniej wspominałem nie jest to jedyny portfel obsługujący urządzenie TREZOR, pełną listę obsługiwanych portfeli znajdziemy tutaj. Aby się zalogować do TREZOR Wallet trzeba podłączyć urządzenie TREZOR do komputera  i podać PIN.

Portfel umożliwia nam przechowywanie w jednym miejscu kryptowalut: Bitcoin, Dash, Litecoin, Zcash oraz Ethereum (zmian między kryptowalutami dokonujemy w polu 1).

W zakładce „Transakcje” (2) znajdziemy informacje o stanie, ilości otrzymanych i wysłanych środków, bieżący kurs oraz historię transakcji.

W zakładce „Otrzymane” (3) znajdziemy adres portfela w postaci kodu QR i w postaci tekstowej. W celu upewnienia się czy widoczny adres jest poprawny możemy wyświetlić go na urządzeniu TREZOR poprzez kliknięcie ikonki oka (4)

W zakładce „Wyślij” (5) możemy wysłać kryptowalutę na inny adres. W prosty sposób możemy wybrać wysokość opłaty transakcyjnej / fee (6).

W zakładce „Podpisz, Weryfikuj” (7) możemy udowodnić własność konkretnego adresu poprzez podpisywanie wiadomości. Częstą sytuacją, w której ta opcja jest przydatna występuje wtedy, gdy mamy konto na giełdzie chronione 2FA, ale stracimy dostęp do narzędzia 2FA (telefon komórkowy, e-mail). Aby odblokować konto, możemy zostać poproszoneni przez operatora giełdy o podpisanie jakieś wiadomości z adresu powiązanego z kontem na giełdzie.

Transfer środków

Głównym zadaniem urządzenia TREZOR jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym kryptowalutom. Musisz znać PIN, aby dostać się do portfela oraz mieć fizyczny dostęp do urządzenia TREZOR, aby potwierdzić wysyłkę płatności.

Gdy korzystamy ze standardowego portfela TREZOR przechodzimy do zakładki „Wyślij” (5), uzupełniamy dane płatności. Po kliknięciu „Wyślij” wyświetli nam się okno z informacją ile i gdzie wysyłamy naszą kryptowalutę, informację musimy zweryfikować z wyświetlaną na urządzeniu (1) i jeśli adres i kwota się zgadzają, to potwierdzamy prawym przyciskiem na urządzeniu. Następnie musimy potwierdzić prawym przyciskiem na urządzeniu, że chcemy wysłać daną kwotę z naszego portfela uwzględniając wyświetlane fee (2).

Aktualizacja firmware do wersji 1.5.2

16 sierpnia 2017 SatoshiLabs wydał aktualizację do TREZOR’a – nowe firmware o numerze 1.5.2 rozwiązuje problem zabezpieczeń dla wszystkich urządzeń z wersjami firmware niższymi od 1.5.2.

Aktualizacji firmware możemy dokonać poprzez stronę wallet.trezor.io. Jeśli zainstalowaliśmy TREZOR Bridge lub wtyczkę TREZOR Chrome Extension do przeglądarki Chrome to po podłączeniu urządzenia wyświetli nam się informacja o dostępności aktualizacji.

Po kliknięciu „Yes, install” i pobraniu aktualizacji musimy potwierdzić instalację klikając prawy przycisk na urządzeniu.

Po aktualizacji na stronie wyświetli się nam okno z odciskiem palca firmware-u, sprawdzamy zgodność z odciskiem palca wyświetlanym na urządzeniu i potwierdzamy prawym przyciskiem na urządzeniu.

Po chwili mamy zaktualizowany firmware, restartujemy urządzenie poprzez odłączenie i ponowne podłączenie do komputera.

SatoshiLabs postarał się, aby aktualizacja firmware TREZOR’a była prosta. Nawet osoba pierwszy raz trzymająca TREZOR’a w ręku bez większych problemów sama zaktualizuje firmware.

Komentarze (5)
Dodaj komentarz
 • Jarek

  Dobry artykuł. Przydałby się jeszcze jeden o współpracy Trezora z innymi portfelami co, jak, gdzie i w jaki sposób się je. Pozdrawiam

 • Jarek

  Dobry artykuł. Przydałby się jeszcze jeden o współpracy Trezora z innymi portfelami co, jak, gdzie i w jaki sposób się je. Pozdrawiam

 • Grabus

  Czy będzie podobny wpis na temat Ledger Nano S?

 • Grabus

  Czy będzie podobny wpis na temat Ledger Nano S?

 • rbarczyk1

  Szukam instrukcji jak utworzyć portfel Trezor dla Ethereum. Bitcoina uzywam od ponad dwóch lat ale z ETH to czarna magia – na myetherwallet.com nie jestte w stanie założyć potfela dla Trezor