Elizabeth Warren: liderzy branży krypto „boją się silnego SEC”

Senator Elizabeth Warren udzieliła wczoraj (25.01) wywiadu dla American Economic Liberties Projects. Twierdzi, że administracja Trumpa „dała zielone światło” rynkowi kryptowalutowemu pełnemu śmieciowych tokenów, oszustw rug pull i schematów Ponziego.

Warren chce, aby Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) „podwoiła” swoje wysiłki w zakresie egzekwowania przepisów dotyczących kryptowalut. Podkreśla, że branża kryptowalutowa jest „przerażona” tym, co nadejdzie w przyszłości.

SEC – młot na czarownice? 

Warren wyraziła opinię, że odkąd Gary Gensler został zaprzysiężony jako przewodniczący SEC w kwietniu 2021 r., Komisja „dobrze rozpoczęła” naprawę niektórych problemów, stworzonych przez poprzednich liderów SEC w czasach administracji Trumpa.

Warren twierdzi, że poprzednia administracja SEC „zasadniczo dała zielone światło”, aby otworzyć rynek kryptowalut „pełen śmieciowych tokenów, niezarejestrowanych papierów wartościowych, rug pulls, schematów Ponziego, pump and dumps, prania pieniędzy i unikania sankcji”.

Teraz SEC pod kierownictwem Genslera sprząta ten “śmietnik”, co ma przerażać liderów branży krypto. Według Warren:

Wygląda na to, że komisja wciąż się rozkręca. Dlatego branża boi się silnej SEC i dlatego wydaje miliony dolarów każdego roku na lobbing, aby uciec przed nadzorem.

Warren jest znana jako krypto-sceptyczka. Wskazała również palcem na firmy pożyczające kryptowaluty, celebrytów promujących krypto i inside traderów. Powiedziała, że wprowadzili w błąd i oszukali inwestorów detalicznych. Na tym jednak nie poprzestała.

Powiedziała, że SEC musi „użyć pełnej siły swoich uprawnień regulacyjnych”, aby „zapanować nad oszustwami zadawanymi amerykańskim konsumentom”.

SEC powinien podwoić wysiłki i użyć swoich narzędzi do egzekwowania przepisów, a tam, gdzie SEC potrzebuje więcej ‘policjantów do bicia’, Kongres musi wystąpić z zasobami i nowymi władzami, które są potrzebne aby zapewnić, że SEC może wykonywać swoją pracę z pełną siłą rażenia, w każdym zakątku rynku kryptowalut.

Senator wezwała również amerykańskie organy regulacyjne w sektorze bankowym i środowiskowym do nałożenia większej odpowiedzialności na niektórych większych graczy w branży kryptowalutowej. Dodała również:

Komisja powiedziała głośno i jasno, że kryptowaluty nie dostają przepustki do długotrwałych przepisów bezpieczeństwa, które chronią inwestorów i zapewniają integralność naszych rynków finansowych.

Zobacz też: Były szef SEC: hasło „regulacja przez egzekucję” to kompletny nonsens

Nie wszyscy politycy śpiewają peany na cześć SEC

Jednak, że nie wszyscy amerykańscy senatorowie stawiają Genslera na piedestale.

Nowojorski senator Ritchie Torres zwrócił się 6 grudnia do U.S. Government Accountability Office o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie braku zbadania i ujawnienia przez SEC domniemanego oszustwa FTX na miesiące przed upadkiem giełdy kryptowalut:

Nie można mieć ciastka i zjeść ciastka, sprawować władzy, jednocześnie unikając odpowiedzialności.

Kilka dni później, 10 grudnia, senator z Minnesoty Tom Emmer zaatakował SEC i Genslera za jego wadliwe „wysiłki w zakresie zbierania informacji o kryptowalutach” po upadku FTX. Podnosił, że powinien być zmuszony do wyjaśnienia kosztów swoich „błędów regulacyjnych” przed Kongresem.

Może cię też zainteresować:

BitcoinbiznesBlockchainkongresregulacjeSECSenatTrumpUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz