Czy zatwierdzenie spot ETF przez SEC uratuje rynek kryptowalut przed katastrofą?

Kurs Bitcoina oraz kierunek, w którym zmierza rynek kryptowalut jest mocno zdeterminowany przez ruchy największych instytucji finansowych, decyzje SEC’u, a nawet tweety niektórych miliarderów i potentatów finansowych. Czy w takim razie wiadomość o pozytywnym rozpatrzeniu spot ETF’a firmy Greyscale, mogłaby wyciągnąć rynek z piekła i dać impuls do potencjalnego odbicia i zmiany trendu?

Choć jak dotychczas SEC sukcesywnie odrzuca wszystkie starania o zaakceptowanie spot ETF’ów na Bitcoinie, tak wątpliwym jest, by fundusze miały zrezygnować z tematu i wszystko wskazuje na to, że nie odpuszczą i będą próbować tak długo, aż się uda.

Według informacji opublikowanych przez CNBC, CEO Grayscale Investments, Michael Sonnenshein, doprowadził do zorganizowania spotkania z przedstawicielami amerykańskich komisji nadzoru finansowego, by po raz kolejny przedyskutować z nimi zatwierdzenie spot ETF. Celem Sonnensheina jest przekształcenie Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) w ETF, co doprowadziłoby do odblokowania aż 8 mld. dolarów ulokowanych w funduszu i jako wydarzenie bezprecedensowe, mogłoby zapoczątkować zmianę sentymentu na rynku i odwrócenie trendu.

Jak na razie SEC zatwierdził jedynie Bitcoinowe ETF’y działające na rynkach futures, odrzucając wszystkie dotychczasowe oferty opierające się o rynki spot. Tłumaczenie takich decyzji SEC’u sprowadza się przede wszystkim do dużego ryzyka związanego z praniem brudnych pieniędzy, potencjalnych oszustw czy manipulacji ceną oraz dużych wahań cenowych Bitcoina, które mają rzekomo dotyczyć rynku spot.

Zatwierdzenie spot ETF’a umożliwiłoby inwestowanie w BTC bez konieczności bezpośredniego posiadania Bitcoina, co z pewnością przyciągnęłoby do rynku masę nowych inwestorów, którzy z różnych powodów nie mają ochoty na samodzielny zakup i przechowywanie Bitcoinów.

Przypomnijmy, że Grayscale Holding Trust jest jednym z największych funduszy inwestycyjnych, który lokuje swoje aktywa w BTC, będącym w posiadaniu Bitcoinów o wartości ponad 14 mld. dolarów. Co więcej, w szeregach Grayscale znajduje się ponad 700 000 inwestorów.

Może Cię zainteresować:

BitcoinBTCETFKryptowalutyUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz