BitMEX przeżywa znaczny odpływ w wymiarze sald depozytariuszy w BTC. Rozpoczął się on właściwie natychmiast po masowych likwidacjach, które giełda zaraportowała w chwili, gdy kurs BTC leciał „na łeb, na szyję”.
Jak powszechnie wiadomo, w jurysdykcji giełd znajduje się lwia część wszystkich kryptowalut w obiegu. Już wczoraj informowaliśmy Was, że giełdy takie jak Coinbase czy Bitfinex notują coraz większy napływ depozytów:
Ta „hossa” nie dotyczy jednak BitMEX. Po ostatnich, głośnych wydarzeniach na giełdzie, doszło do zdecydowanego spadku jej salda w BTC.
Spadek zasobów BTC na BitMEX
Kiedy kilka tygodni temu BTC stracił około 50% swojej wartości, doszło do szeroko zakrojonej likwidacji na wielu różnych platformach handlowych.
Od tego czasu ilość BTC przechowywana przez BitMEX gwałtownie spadła. 13 marca giełda osiągnęła swój szczyt z około 315 tys. BTC. Na dzień 29 marca wartość ta spadła do 244 tys. BTC. Dane zostały zarejestrowane przez CoinMetrics:
The amount of Bitcoin held by BitMEX has been in freefall over the past two weeks after BitMEX experienced mass liquidations on March 13th.
— CoinMetrics.io (@coinmetrics) March 31, 2020
As of March 29th, BitMEX held 244k BTC, down from a peak of 315k on March 13th.
Read more: https://t.co/cC66MWe4d2 pic.twitter.com/liB6GVkLwg
Czy inwestorzy tracą zaufanie do BitMEX? niektórzy obserwatorzy zwracają uwagę, że ta sytuacja może oznaczać próbę wyjścia BitMEX-a z nadmiernej ekspozycji na BTC:
Hard to trust BitMEX these days. They still have liquidation issues, lags way too much.
— Marry Chicone (@MarryChicone) April 1, 2020
How come a big exchange like MEX can’t fix their things within a few months? They just don’t care and let the competition overwhelm them.
Giełdy trzymają USDT
Ilość BTC na BitMEX wyraźnie spada. Wydaje się, że rośnie popyt na stablecoiny, takie jak USDT. Ostatnio sprawy przybierają ciekawy obrót – giełdowe salda USDT osiągnęły niedawno rekordowy poziom:
W związku ze stagnacją wolumenu obrotu na globalnym rynku, wielu traderów kryptowalut wydaje się czekać w blokach. Rosnący popyt na stablecoiny może wskazywać, że wielu spodziewają się dalszego spadku ceny. Na chwilę obecną istnieje duża niepewność co do głównego nurtu rynków finansowych. W związku z tym trudno jest przewidzieć, w jakim kierunku rynek kryptowalut podąży w krótkim okresie czasu.
Fear & Greed Index nadal wskazuje poziom „ekstremalnego strachu”:
Bitcoin Fear and Greed Index is 10 – Extreme Fear pic.twitter.com/uNtMURWYVR
— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) March 30, 2020
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.