Centralny bank Korei Południowej popiera kryptowaluty. Rozwój społeczeństwa bezgotówkowego w Korei

Centralny bank Korei Południowej poważnie rozważa użycie blockchainu i kryptowalut do stworzenia społeczeństwa bezgotówkowego, społeczeństwa w którym płatności gotówką przestaną istnieć. Korea Południowa słynie z wysokiego zaawansowania technologicznego, jak i szybkości wdrażania wszelakich innowacji fintech. Gotówka ustępuje kartom kredytowym i płatnościom fintech, tracąc znaczenie jako podstawowy środek wymiany. Kryptowaluty mogą zastąpić te rozwiązania nawet do 2020 roku.

Zgodnie z „Raportem płatności z 2017 roku”, wydanym przez Centralny bank Korei 30 października 2017r., bank prowadzi projekt demonstracyjny „społeczeństwa bezgotówkowego”.  Badacze z dziedziny fintech, ekonomii i zjawisk społeczno-ekonomicznych prowadzą badania z zagranicznymi bankami centralnymi, aby zastosować płatności oparte o blockchain, jak i kryptowaluty do płatności dnia codziennego. W styczniu tego roku, bank centralny ogłosił, że utworzy specjalne centrum finansowe dla współ-wybranych monet cyfrowych oraz zbada wpływ pieniędzy opartych o technologie kryptograficzne na ogólny system finansowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Korea Południowa może być pierwszym krajem, w którym zostanie użyty blockchain do stworzenia jednolitej, narodowej waluty wirtualnej- odpowiadającej aktualnym walutom świata.

Według KoreaTimes, południowokoreański rząd zaczął rozważać wycofywanie fizycznych pieniędzy w 2016 roku i planował stać się społeczeństwem bezgotówkowym do 2020 roku.

Karty kredytowe w Korei Południowej

W 2016 roku, według sondażu przeprowadzonego przez bank centralny, Koreańczycy posiadają średnio 1,91 karty kredytowe, 2,03 karty mobilne i 1,26 kart debetowych, bądź czekowych. Z roku na rok użycie kart płatniczych w Korei Południowej rośnie. Tymczasem stosunek osób wybierających pieniądze jako metodę płatniczą ciągle spada. Ponieważ Koreańczycy używają mniej gotówki, bank centralny emituje również mniej gotówki, co zmniejsza koszty państwa. W 2016 roku bank centralny Korei wyemitował o 12,3% mniej banknotów o nominale 10 000 Won od roku poprzedniego, podczas gdy emisja banknotów o nominale 5,000 Won obniżyła się o 5,9%, a 1000 Won o 3,7%.

źródło: pexels

Życie bez gotówki

Czy wyobrażacie sobie przyszłość bez płacenia gotówką? Część środowiska twierdzi, że jest to nieunikniony krok w kierunku wysoce zaawansowanego społeczeństwa, natomiast druga część twierdzi, że jest to krok w kompletną inwigilację społeczeństwa, która doprowadzi do bardzo negatywnych skutków. Jeśli jedyną możliwością płatności będą tzw. wirtualne waluty (emitowane przez rządy), transakcje w tychże walutach będą w całości monitowane przez służby państwowe. W pewien sposób spowoduje to zmniejszenie prania brudnych pieniędzy, finansowania terroryzmu, czy innych nielegalnych i niepożądanych działań, do których dalej używa się walizek z gotówką. Na dłuższą metę spowoduje to jednak poczucie kompletnej inwigilacji i monitorowania, co każdy obywatel „robi” ze swoimi pieniędzmi.

Co sądzicie o działaniach banku centralnego Korei Południowej? Zapraszamy do dyskusji!

BitcoinBlockchainKorea PołudniowaKryptowaluty
Komentarze (4)
Dodaj komentarz
  • Pomocnik internetowy

    Zróbcie komentarze w disqus to ludzie beda komentowac. Albo wywalcie podawanie maila i witryny internetowej (co to ma byc z ta witryna, co to za zbedna rubryka). Podpis wystarczy

  • Alix

    Ja widzę negatywy. Raz że obywatela który sprzeciwi się władzy łatwo pozbawi się pieniędzy a druga sprawa nie chce żeby ktoś oglądał na co wydaje pieniądze.

  • odoja

    Stanowczo mówię nie bezgotówkowemu społeczeństwu, tym sposobem zaciskamy sobie pętle na szyi, choć niektórzy oświeceni (w sensie podatni na manipulacje władz bez negowania ich poczynań) twierdzą, że mają dość bilonu,banknotów etc. i najchętniej już pozbyli się gotówki,ehhh powodzenia…

  • random-access

    Tak jak wolny system Linux został przerobiony na narzędzie inwigilacyjne – Android – tak wolne kryptowaluty poddały pomysł stworzenia inwigilacyjnego cyfrowego pieniądza. Niewielu wybiera Linuksa w wersji w pełni wolnej na swoje komputery, tak samo będzie z kryptowalutami gdy banki zamienią stany kont na stany baknowych krypciochów.

    PS. Komentarze zostawcie w takiej wersji by działały bez JavaScriptu, żadne Disqus badziewie.