Cykl rynkowy – Stokarz Czyta Rynek #39

Jaki mamy dziś cykl rynkowy? Zrozumienie zasad rządzących stronami podażową oraz popytową na rynku Bitcoina jest kluczowe do długoterminowej alokacji kapitału. W nadchodzącym miesiącu, po stronie podażowej zajdą znaczące zmiany, z powodu halvingu, czyli obcięcia nagrody blokowej BTC o połowę.

Cykl rynkowy a Mining – opinia raportu Bitmex Research

Informacje o przychodach z wydobycia bitcoinów są oczywiście wyjątkowo przejrzyste, jednak struktura kosztów jest nieco niejasna. Jeśli Bitcoin odniesie sukces, w perspektywie długoterminowej prawdopodobne jest, że przemysł górniczy rozwija się i ujawnia więcej informacji opinii publicznej. Jest zatem prawdopodobne, że analitycy przeprowadziliby szeroko zakrojone badania i analizy dotyczące krzywej kosztów oraz mogli dokonać dość dokładnych prognoz dotyczących wpływu zmian cen bitcoinów lub halvingu na hashrate sieci. W związku z tym, z uwagi na obecnie ograniczoną liczbę dostępnych informacji (…) Jednak w oparciu o analizę zawartą w tym raporcie jesteśmy gotowi oszacować, że gdy nastąpi zmniejszenie mocy, hashrate sieci może spadać o około 30% do 35%.

Nasze powyższe szacunki mają wiele założeń. Zakładamy, że cena Bitcoin się nie zmienia, że ​​wszyscy górnicy są racjonalni i że znaczna część górników nie działa już ze stratą. Ze względu na zmienność cen, która z pewnością będzie następować po części, może nawet nie być w stanie stwierdzić, czy nasza metodologia i obliczenia były prawidłowe. Uważamy jednak, że wprowadziliśmy przydatne ramy do oceny przemysłu wydobywczego i jego połowy.

W odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób halving wpłynie na przemysł wydobywczy, naszym zdaniem wpłynie negatywnie na górników kryptowalut. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę działania podejmowane przez rządy na całym świecie w celu złagodzenia wpływu COVID-19, wiele innych gałęzi przemysłu również przeżyje trudny okres w tym samym czasie.”

Z analizy Bitmex Research wynika, że w następstwie halvingu moc obliczeniowa sieci Bitcoin może spaść o około 34%. Jaki wpłynie z tego wniosek? Czas na długoterminową akumulację, w czasie której BTC przejdą w silne ręce! Szok podażowy przed halvingiem jeszcze przed nami. Niemniej w następstwie kilku miesięcy tuż po halvingu, sama strona podażowa powinna ulec poprawie, najbardziej efektywni i nowocześni górnicy pozostać w grze, a BTC zakończyć rok na zielono.

Jaki mamy cykl rynkowy? Bitcoin skala miesięczna

Rynkowe byki solidnie wywalczyły faworyzujące je zamknięcie świecy miesięcznej. W ostatnich dniach świeca ewidentnie była „wyciągana” tak, aby w skali miesięcznej oprzeć się na wsparciu z okresu konsolidacji w okolicach $6000 dwa lata temu. Pomijając jednak podejście zgoła całkowicie oparte o analizę techniczną, warto również wziąć cenę w szerszy kontekst. Da nam to o wiele więcej, aniżeli narysowanie prostej linii horyzontalnej na wykresie BTC.

Cykl rynkowy – ostatnie tchnienie nieboszczyka?

https://www.nytimes.com/interactive/2020/04/01/upshot/coronavirus-jobless-claims-forecast-predictions.html

Pamiętacie tę scenę z filmu „The Big Short”? Rynek nieruchomości całkowicie się załamał, a jednak CDS nie zyskiwały na wartości – co więcej, agencje ratingowe nie obniżały ratingów CDO, pomimo jasnych danych świadczących o niewypłacalności kredytów hipotecznych. Wszystko wskazuje na to, że i dziś jesteśmy w podobnej sytuacji. Milion zakażonych koronawirusem, rekordowo szybkie spadki na światowych giełdach i Donald Trump robiący wszystko, aby powstrzymać upadek gospodarki, przy pomocy technik znanych nam ze świata altcoinów. Słowa Trumpa na temat akcji oraz ropy naftowej, uspokajające jak głos baranka i na przekór wszelkim danym głoszące potęgę gospodarki, przypominają mi zapowiedzi liderów „wielkich” projektów blockchainowych, takich jak Tron czy Dentacoin, które mierząc się z widmem nadchodzącego rynku niedźwiedzia tworzyły iluzję potęgi. Działania te skończyły się oczywiście fatalnie. Do dzisiejszej ekonomii wracając – minie jeszcze wiele miesięcy zanim będziemy w stanie pozbierać się z druzgoczących efektów wirusa. Krótkoterminowo rzeczywiście rynek mógł zbyt mocno wyceniać panikę i strach, jednak długoterminowo, moim zdaniem, negatywne efekty kryzysu na rynku ropy, rynku finansowym i zastopowania gospodarek mnóstwa państw, są nadal niedoceniane. Z wizji długoterminowej zmienności na wszystkich giełdach powinni się za to cieszyć aktywni traderzy!

Korelacja kryptowalut i cykl rynkowy

Kryptowaluty pozostają skorelowane z resztą świata finansów, w takim sensie, że negatywne skutki ekonomiczne (na przykład wielomiesięczny brak pracy) wpłynął na inwestorów na rynku kryptowalut. Będą oni o wiele bardziej skłonni sprzedać swoje kryptowaluty, w momencie, gdy w miskach na stole zabraknie jedzenia. Mam szczerą nadzieję, że się mylę, jednak w okresie najbliższych 4-6 miesięcy jestem mocno sceptyczny co do kursu Bitcoina. Nie zrozumcie mnie źle – są to idealne warunki do trejdu i wcale nie musisz mieć konkretnego nastawienia (byczego lub niedźwiedziego), aby zarabiać pieniądze na rynku. Nie widzę natomiast powodu do długoterminowego uczestnictwa w rynku. Wolę poczekać pół roku i zobaczyć jak będzie się wtedy miała sytuacja z gospodarką. Jeśli w tym czasie BTC wzrośnie do $11,000 – świetnie! Nic na tym nie ucierpię, a będę miał na przykład idealne warunki do szukania świetnych okazji na rynku altcoinów. Cierpliwość popłaca!

Stąd moja konkluzja jest następująca: analizując świece miesięczne na kursie BTC, uważam, że do czasu halvingu (kwiecień) możemy maksymalnie przejść do wyższej strefy (7600-8400) i tam utworzyć strefę dystrybucji. Wiązałoby się to z zamknięciem świecy kwietniowej na zielono oraz majowej na czerwono, być może nawet schodząc do okolic $4600. Spadek po halvingu (2-4 miesięcy), a w połowie wakacji start pięknych wzrostów po akumulacji. Wróżenie z fusów? Oczywiście, że tak!

Bitcoin skala tygodniowa

Przypatrując się wykresowi w skali tygodniowej, dostrzec możemy typowe symptomy odreagowania kursu po znaczącym ruchu ceny. Co prawda tym razem spadek był nieporównywalnie większy (ponad 50%), niemniej jeśli dobrze przyjrzycie się Price Action na niższych przedziałach czasowych, w obrębie tych kilkutygodniowych świec rysowanych zaraz po silnych ruchach (charakteryzujących się rekordowo wysoką zmiennością), obecnie kurs zachowuje się podobnie do $13,000 -> spadek na $9000, a następnie odreagowanie (lipiec 2019).

Znajdujemy się aktualnie na linii tygodniowego oporu. Dlatego moje nastawienie, pomimo że miesięczna świeca znajduje się na wsparciu, jest całkowicie neutralne w tym momencie, gdyż rynek przekazuje mi sprzeczne sygnały. Dlatego preferuję grę na krótkich interwałach (4H i mniej). Niemniej, zakładając teraz długoterminowego (a nawet krótko) longa wiedz, że jesteśmy na tygodniowym oporze. Wchodząc na rynek po stronie long, robisz to ze stratnej pozycji. Jednak pozycja short również posiada zły stosunek ryzyka do nagrody, zatem – brak okazji do trejdów długoterminowych na BTC na ten moment.

Najbliższe wsparcie tygodniowe znajduje się w obszarze zaznaczonym na zielono – to właśnie tam zamierzam kupować i budować pozycję long, jeśli cena znów tam zejdzie.

Bitcoina skala dzienna

Wykres BTC

Przyjrzymy się teraz temu, jak zachowywał się kurs na wykresie dziennym. Pierwsze zielone kółko – ściągnięcie stopów poniżej swing low (biorąc pod uwagę body świecy). Ruch w górę, utworzenie kanału horyzontalnego. Bycze dla ceny jest to, że tym razem swing low nie zostało zaatakowane przez niedźwiedzie. Szybkie przejście do dnia dzisiejszego – jak wygląda nasza sytuacja?

Wczorajsza świeca dzienna wyciągnęła swing high. Zatem nie pozostaje nam nic innego jak obserwowanie PA na LTF (czyli tego jak zachowuje się kurs w skali 1H+15m+niżej – jeśli potrafimy) i szukanie powodów do kontynuacji krótkoterminowego ruchu wzrostowego, z celem w postaci $7600 – $8400 czyli następnej strefy podaży. Odrzucanie swing high przez kolejne dni zwiększy prawdopodobieństwo na to, że mamy jedynie do czynienia z odreagowaniem rynku i w najbliższym czasie kurs zejdzie niżej.

Bitcoin – niższe ramy czasowe

Wykres

Patrząc na LTF, w kwietniu określam możliwość wystąpienia takiego ruchu ceny, na około 40%. W swojej strategii tradingowej zamierzam zatem poszukiwać okazji do zajęcia krótkoterminowych pozycji long.

Zejście niżej i stracenie $6500, a zakres cenowy, który zamierzam obserwować (na zielono) prezentuje się następująco (jeśli tam dojdzie cena, to szukam okazji do zajmowania pozycji short, aż do $4500-$4700):

Wykres

Zwróć uwagę na Altcoiny! Ich cykl rynkowy jest interesujący

Coś dla fanów alternatywnych kryptowalut! Pomimo niepewności na BTC, moim zdaniem wiele altcoinów wygląda naprawdę kusząco. Osobiście zająłem pozycję na kryptowalucie Zcash, prezentującą się następująco:

Bardzo prosty setup. Zejście poniżej czerwonego (dawny support, przed wybiciem ponad $70), wyjście nad, zejście do poziomu zaznaczonego na żółto. Wyjście wyżej -> sygnał do zajęcia pozycji long. SL na swing low, target w postaci wyższego oporu.

Jakie altcoiny wyglądają soczyście? Mam dla Was trzy schematy. Long LTC/USD, long ATOM/BTC oraz long ETH/BTC.

Wykres
Wykres

ETH/BTC kupno na czerwonej.

Wykres

Szczególnie interesujący! Kupno wsparcia zaznaczonego na zielono. Takie setupy trafiają się raptem kilka razy w ciągu miesięcy. Warto rzucić okiem, jeśli warunki dla altów będą sprzyjające.

Zeszłotygodniowa analiza: Giganci rynkowi w tarapatach – Stokarz Czyta Rynek #39

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

stokarz czyta rynek 39
Komentarze (0)
Dodaj komentarz