Tokeny zbudowane na platformie Ethereum niechybnie chylą się ku upadkowi

O Ethereum słyszymy coraz mniej – mniej szokujących wiadomości sprawia, iż społeczność traci zainteresowanie. Czy jednak są ku temu podstawy?

Tokenomia

Rok 2015 był punktem zwrotnym w branży kryptowalut, blockchain, ale i w branży technologii czy finansów. Wówczas powstało Ethereum – platforma oferująca budowanie inteligentnych kontraktów (smart contracts), ale i zapoczątkowała pojęcie „tokenomii”.

Opracowanie modelu, interfejsu ERC-20 i ustandaryzowanie go pozwoliło użytkownikom tworzyć i dowolnie emitować rzeszę przeróżnych tokenów. Przede wszystkim użyteczne tokeny – utility – (np. BAT, GNT, OMG), stable coin (USDT) czy tokeny giełdowe (BNB).

Według danych Etherscan, na platformie Ethereum powstało do dziś 224,5 tysiąca tokenów ERC-20. Większość z tej liczby jest już zapewne dawno porzucona. Jednakże wiele z nich od lat funkcjonuje znakomicie, są to m.in. USDT, BNB, MKR, VEN, BAT, ZRC, OMG, DAI itd. Ostatnio zwłaszcza obserwujemy powstawanie dedykowanych dla giełd tokenów (exchange tokens) – LEO (Bitfinex) czy HT (Huobi).

Pojęcie tokenomii i idea tokenu, tokenizacji wydaje się coraz mocniej zakorzeniać w powszechnej świadomości. Głośno jest o tokenizacji aktywów różnej maści, od nieruchomości poprzez ludzi, kończąc na dziełach sztuki.

Tokeny Ethereum na skraju zapaści?

Niestety, wg nowo opracowanego wskaźnika przez Coinmetrics, względna wartość tokenów ETH stopniowo spada.

NVTV ratio

Coinmetrics uważa, że wskaźnik Network Value to Token Value (NVTV) jest jedynym sposobem, aby ocenić wartość tokenów. Wystarczy spojrzeć na kapitalizację rynkową platformy smart contracts, w tym przypadku ETH i przyrównać to do skupionej kapitalizacji tokenów uruchomionych na tej platformie.

Powyższy wskaźnik wyliczono poprzez podzielenie kapitalizacji ETH z kapitalizacją największych tokenów ERC-20. Na platformie uruchomiono ogrom tokenów, dlatego zdecydowano się na wyselekcjonowanie tych, które odgrywają największą rolę. Niektóre z nich wymieniłem na początku.

Wskaźnik NVTV przedstawia więc regularną zapaść wartości tokenów. W prima aprilis 2019 wskaźnik NVTV odnotował na platformie Ethereum najniższą dotychczasową wartość (ATL) – 1,57. Prognozy w krótkim okresie wydają się jednak nieco procentować bowiem już 1,9 odnotowano 10 listopada.

Tak zaś wygląda aktualna kapitalizacja rynkowa ETH i tokenów ERC-20 w dolarach amerykańskich:

Jakie są wasze zapatrywania na politykę tokenomii, tokenizacji różnych aktywów i samych tokenów? Zapraszam do komentarzy.

Jeśli chcielibyście poznać dogłębniej stan sieci tokenów Ethereum, napiszcie o tym. Mamy nieco w zanadrzu.

ERC-20erc-721EthereumNVTVTokeny
Komentarze (0)
Dodaj komentarz