Blockchain pokazuje swoje możliwości nie tylko przy kryptowalutach. Rosja jako pierwszy kraj na świecie użyje technologii blockchain w wyborach prezydenckich. Pierwsza tura wyborów będzie mieć miejsce 18 marca, a wyniki będą monitorowane przez nowo powstały łańcuch blokow. Projekt jest skutkiem współpracy rosyjskich władz i lokalnej firmy technologicznej 2chain.
Do tej pory większość osób słyszących frazę „blockchain”, kojarzyło ją głównie z kryptowalutami. Jeśli wszystko pójdzie po myśli rządu rosyjskiego, możemy być świadkami ogólnoświatowej zmiany pod względem wykorzystania blockchain nie tylko w wyborach prezydenckich bądź lokalnych, ale w służbie zdrowia czy weryfikacji danych w instytucjach państwowych.
„W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie bezpieczniejszą metodę do zabezpieczenia danych od blockchain” – powiedział Denis Terekhov, manager 2chain
Firma 2chain zajmuje się między innymi badaniem oraz wdrażaniem blockchain, jak i startupami ICO.
Dlaczego blockchain?
Założeniem użycia blockchain według Rosyjskiego Centrum Badania Opinii Społecznych jest przede wszystkim bezpieczeństwo i rzetelność wyborów. Chcą uniknąć ataków DDoS na serwery witryn wyborczych, które w poprzednich latach były wyłączone z racji ataków hackerskich. Blockchain będzie zabezpieczał przed trudnościami czysto technicznymi, które często występują w czasie zbierania i przesyłania danych.
„Nasz projekt zapewnia przechowywanie danych, które otrzymujemy podczas sondaży w lokalach wyborczych w specjalnym blockchainie. Zapobiegnie to wszelkim zewnętrznym zmianom w oficjalnych informacjach. Wdrożenie blockchain zmniejszy skuteczność ataków hackerów i zapewni przejrzystość zbierania i gromadzenia danych”- napisało Rosyjskie Centrum Badania Opinii Społecznych
Rosja jest przykładem jak powinno się postępować z innowacyjnymi technologiami. Ich zaplecze badawcze, możliwości, a przede wszystkim chęć bycia pierwszymi zwycięża pojedynek technologiczny na tle ogólnoświatowym. W końcu Rosja może pochwalić się tak wybitnym człowiekiem jak Vitalik Buterin, który stworzył Ethereum. Ponadto, w Rosji powstała szkoła w której uczniowie będą uczyć się wszystkiego o blockchain, od czystej teorii do zaawansowanego programowania. Pod koniec lutego Władimir Putin przekazał swoje pozytywne stanowisko w sprawie technologii blockchain, o którym pisaliśmy tutaj.
Co sądzicie o implementacji blockchain w wyborach prezydenckich w Rosji? Zapraszamy do dyskusji.
Aż trudno w to uwierzyć.
U nas zaś przydałaby się szkoła, która uczyłaby, że wyrazy takie jak blockchain czy bitcoin odmienia się przez przypadki. Czekaj! To szkoła podstawowa O_o
Czy obywatele będą mieli dostęp do blockchainu na bieżąco, czy będzie dostępny tylko dla państwa? Jeśli to drugie, wtedy będzie stanowił zabezpieczenie przed atakami z zewnątrz, ale nie zapewni ochrony przed manipulacjami ze strony władzy. Czytałem kiedyś o możliwości przeprowadzenia całych wyborów za pomocą blockchainu – obywatele otrzymywaliby tokeny, które mogliby anonimowo wysyłać na „portfel” wybranego kandydata albo opcji w referendum, więc każdy mógłby sprawdzić uczciwość liczenia głosów (https://motherboard.vice.com/en_us/article/bitcoin-could-change-voting-the-way-its-changed-money). Demokracja bezpośrednia jest daleka od ideału (a na pewno nie jest tożsama z wolnością), ale pozwala uniknąć skorumpowanych polityków.
Można też wykorzystać blockchain w nieco inny sposób – rozwiązać problem finansowania dóbr publicznych (drogi, wojsko i inne służby, badania naukowe itp.) bez przymusowych podatków. Żeby nikt się nie migał od dokładania się do tych wydatków, można je finansować metodą crowdfundingu – każdy chętny wpłaca jakąś kwotę pod warunkiem, że inni też zadeklarują wpłaty na odpowiednio wysoką sumę. Myślę, że smart-kontrakty w Ethereum świetnie się do tego nadają.
Haha pisalem o tym w komentarzach pod artykulem o wprowadzonej ustawie w Polsce że wybory powinny odbywać się na blockchain i Nie było jeszcze tego artykułu haha a Rusko już to robią
W wielu mądrych krajach inwestuje się w technologie a w głupim kraju premier zwalcza technologie.