Blockchain zostanie użyty w Rosji w wyborach prezydenckich

1 008

Blockchain pokazuje swoje możliwości nie tylko przy kryptowalutach. Rosja jako pierwszy kraj na świecie użyje technologii blockchain w wyborach prezydenckich. Pierwsza tura wyborów będzie mieć miejsce 18 marca, a wyniki będą monitorowane przez nowo powstały łańcuch blokow. Projekt jest skutkiem współpracy rosyjskich władz i lokalnej firmy technologicznej 2chain.

Do tej pory większość osób słyszących frazę „blockchain”, kojarzyło ją głównie z kryptowalutami. Jeśli wszystko pójdzie po myśli rządu rosyjskiego, możemy być świadkami ogólnoświatowej zmiany pod względem wykorzystania blockchain nie tylko w wyborach prezydenckich bądź lokalnych, ale w służbie zdrowia czy weryfikacji danych w instytucjach państwowych.

„W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie bezpieczniejszą metodę do zabezpieczenia danych od blockchain” – powiedział Denis Terekhov, manager 2chain

Firma 2chain zajmuje się między innymi badaniem oraz wdrażaniem blockchain, jak i startupami ICO.

źródło: LuckyStep/Shutterstock (Licensed) Remix by Jason Reed

Dlaczego blockchain?

Założeniem użycia blockchain według Rosyjskiego Centrum Badania Opinii Społecznych jest przede wszystkim bezpieczeństwo i rzetelność wyborów. Chcą uniknąć ataków DDoS na serwery witryn wyborczych, które w poprzednich latach były wyłączone z racji ataków hackerskich. Blockchain będzie zabezpieczał przed trudnościami czysto technicznymi, które często występują w czasie zbierania i przesyłania danych.

„Nasz projekt zapewnia przechowywanie danych, które otrzymujemy podczas sondaży w lokalach wyborczych w specjalnym blockchainie. Zapobiegnie to wszelkim zewnętrznym zmianom w oficjalnych informacjach. Wdrożenie blockchain zmniejszy skuteczność ataków hackerów i zapewni przejrzystość zbierania i gromadzenia danych”- napisało Rosyjskie Centrum Badania Opinii Społecznych

Rosja jest przykładem jak powinno się postępować z innowacyjnymi technologiami. Ich zaplecze badawcze, możliwości, a przede wszystkim chęć bycia pierwszymi zwycięża pojedynek technologiczny na tle ogólnoświatowym. W końcu Rosja może pochwalić się tak wybitnym człowiekiem jak Vitalik Buterin, który stworzył Ethereum. Ponadto, w Rosji powstała szkoła w której uczniowie będą uczyć się wszystkiego o blockchain, od czystej teorii do zaawansowanego programowania. Pod koniec lutego Władimir Putin przekazał swoje pozytywne stanowisko w sprawie technologii blockchain, o którym pisaliśmy tutaj.

Co sądzicie o implementacji blockchain w wyborach prezydenckich w Rosji? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze