Portfele dla kryptowalut — chroń swoje cyfrowe aktywa!

Parę rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

Pomimo że inwestowanie w bitcoiny staje się coraz łatwiejsze, ważne jest, aby poznać kilka ważnych informacji. Przykładowo, jako potencjalny inwestor, powinieneś wiedzieć, czym jest portfel Bitcoin, jakie są różne typy i którzy dostawcy są najbardziej odpowiedni.

Jeśli zamierzasz wejść w świat Bitcoin’a, jest kilka rzeczy, których musisz się nauczyć i zapamiętać. Bitcoin pozwala na wymianę pieniędzy w nieco inny sposób niż za pośrednictwem tradycyjnych banków, dlatego też powinieneś dokładnie przestudiować dostępne informacje, zanim zdecydujesz się na przeprowadzenie jakichkolwiek poważnych transakcji. Bitcoin należy traktować z taką samą troską, jak realny portfel we własnej kieszeni, a w niektórych przypadkach nawet poważniej!

Bezpieczeństwo Twojego portfela

Zupełnie jak w prawdziwym życiu, Twój portfel potrzebuje zabezpieczeń. Bitcoin umożliwia transfery środków oraz przekazywanie ich w dowolne miejsce w bardzo prosty sposób. Tak wspaniałe cechy mogą rodzić obawy o bezpieczeństwo. Równocześnie Bitcoin może zapewnić bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, o ile jest poprawnie używany. Zawsze pamiętaj, że przyjęcie dobrych praktyk w celu zapewnienia prawidłowej ochrony Twoich pieniędzy to wyłącznie Twój obowiązek.

W poniższym artykule wyjaśnię różnicę pomiędzy portfelami i ich bezpieczeństwem.

Zrozumieć jak działa wysyłanie i odbieranie transakcji

Myślę, że w dzisiejszych czasach zdecydowana większość ludzi na świecie wysłała choć jedną wiadomość e-mail w swoim życiu. Dlatego na tym właśnie przykładzie wyjaśnię, jak działa wysyłanie kryptowalut i gdzie należy zachować środki bezpieczeństwa.

Masz swój adres e-mail, oparty na usłudze, z której chcesz korzystać.

Posiadasz swój adres publiczny np. Kowalski@gmail.com (tzn. że każdy może go zobaczyć oraz możesz udostępnić go każdemu, kto odbiera i wysyła e-maile). Masz również oprogramowanie / usługę, taką jak Gmail lub O2, która umożliwia wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail.

Następnie posiadasz hasło do swojej skrzynki (portfela), aby móc wysyłać wiadomości na inne identyfikatory e-mail (inne publiczne adresy). Jednak Twoje hasło jest poufne i prywatne wyłącznie do użytku własnego. To samo się tyczy każdego innego użytkownika.

Oprogramowanie, z którego korzystasz, odczytuje zarówno Twój adres publiczny, jak i Twoje hasło (adres prywatny), aby móc swobodnie przechowywać, odczytywać oraz wysyłać wiadomości (transakcje).

Podobnie jest w przypadku naszych kryptowalut. Potrzebujemy portfela, który jest miejscem do wysyłania, odbierania i przechowywania naszych środków ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo naszego klucza prywatnego.

Krótko podsumowując, adres, na który wysyłasz kryptowalutę oraz ją odbierasz wraz z kluczem prywatnym, nazywamy potocznie portfelem.
W jeszcze łatwiejszy sposób portfel jest plikiem cyfrowym, który przechowuje twoje kryptowaluty.

Klucz publiczny + Klucz prywatny = Portfel kryptograficzny

Co to jest client portfela kryptograficznego?

Client portfela kryptograficznego to oprogramowanie, które umożliwia bezpieczne przechowywanie i ochronę kryptowalut (np. Bitcoin) za pomocą klucza prywatnego. Jeśli weźmiesz to dosłownie, sama kryptowaluta nie będzie przechowywana w portfelu.

Kryptowaluty są zawsze w blockchainie. Jednak klucz prywatny jest przechowywany przez właściciela. Tylko osoba posiadająca klucz prywatny, może uzyskiwać dostęp, wysyłać i odbierać kryptowalutę.

Dwie główne kategorie, czyli Hot vs Cold

Zacznijmy najpierw od podzielenia portfeli na dwie główne kategorie tzw. Hot Wallets i Cold Wallets, które dzielimy dodatkowo na rodzaje: 

  • Desktop’owe (instalowane na komputerze)
  • Mobilne
  • Online (działające w przeglądarce)
  • Papierowe i Stalowe
  • Sprzętowe

Większość osób posiadających zasoby cyfrowe ma zarówno zimne, jak i gorące portfele, ponieważ są one przeznaczone do różnych celów, choć ich funkcjonalność stale się rozwija.

Hot Wallet (portfel gorący)

  • To portfel podłączony do Internetu: na komputerze, mobilny oraz internetowy. Portfele gorące mają tę zaletę, że zapewniają szybki i łatwy dostęp do naszych kryptowalut. Wygoda wiąże się jednak z ryzykiem. Takie portfele, mają wysoką podatność na ataki hakerskie i kradzieże. Często klucze prywatne są przechowywane online i są kontrolowane przez osoby trzecie (portfele internetowe), co zwiększa podatność na zagrożenia. Dlatego zaleca się używanie gorących portfeli, tak samo, jak portfela używanego w świecie rzeczywistym: Przechowuj tylko niewielką ilość pieniędzy na codzienne wydatki.

Cold Wallet (portfel zimny)

  • Jest to portfel z brakiem dostępu do internetu: sprzętowy i papierowy/metalowy. Tego rodzaju portfele są bardzo bezpieczne i służą głównie do przechowywania większych ilości naszych kryptowalut. Warto też przestrzegać pewnej „Złotej zasady”, aby portfele sprzętowe kupować, bezpośrednio od producenta! gdyż kupowanie od pośrednika może skutkować ingerencją osoby trzeciej w oprogramowanie, co wiąże się z kradzieżą naszych środków.

Kategorie portfeli — Który najlepszy?

Ostatnia część mojego poradnika będzie dotyczyć niektórych z najlepszych dostępnych portfeli kryptowalutowych, z których sam korzystam lub korzystałem. Obecnie dostępnych mamy wiele różnych rodzajów portfeli, a ten, który wybierzesz, będzie zależał od Twoich osobistych potrzeb. Zasadniczo, różne portfele oferują różne cechy takie jak dodatkowe bezpieczeństwo, łatwość obsługi lub wygoda.

Przed wybraniem portfela powinieneś rozważyć, do jakich celów zamierzasz go użyć. Czy:

  • Potrzebujesz portfela do codziennych zakupów lub po prostu kupujesz i trzymasz walutę cyfrową na inwestycję?
  • Planujesz używać kilku walut lub jednej waluty?
  • Potrzebujesz dostępu do swojego cyfrowego portfela z dowolnego miejsca lub tylko z domu?

Myślę, że warto, poświęć chwilę czasu, aby ocenić swoje wymagania, zanim wybierzesz najbardziej odpowiedni portfel dla siebie.

Portfele desktopowe

Portfele na komputery stacjonarne są instalowane na własnym komputerze i są dostępne, dla wszystkich popularnych systemów operacyjnych (Windows, Linux, MacOS). Umożliwiają one utworzenie adresu kryptograficznego, wysyłanie i odbieranie kryptowalut oraz zarządzanie kluczem prywatnym. Ogólnie mówiąc, oferują one dobrą kombinację bezpieczeństwa i wygody. Należy jednak pamiętać, że gdyby haker mógł zdalnie uzyskać dostęp do twojego urządzenia, mógłby uzyskać dostęp do twojego portfela.

Jednym z najbardziej znanych portfeli komputerowych dla Bitcon jest Electrum a multi wallet’em Exodus i Guarda.

Utrata lub uszkodzenie urządzenia powoduje również niedostępność portfela. Aby być po bezpiecznej stronie, możesz zdecydować się na użycie dedykowanego urządzenia (na przykład starego laptopa lub osobnej stacji jak w moim przypadku) lub podzielić pulpit na zasoby cyfrowe. Kolejną ważną kwestią jest bezpieczeństwo w Internecie! Unikaj używania publicznych połączeń Wi-Fi, klikania nieznanych/phishingowych linków i pobierania podejrzanych plików. Ostatni, ale nie najmniejszy, zainstaluj naprawdę dobrą wersję oprogramowania antywirusowego i zapory ogniowej.

Portfele Mobilne

Portfele mobilne są bardzo podobne do portfeli na komputery, ponieważ portfel jest pobierany bezpośrednio na twoje urządzenie. Zwykle uzyskujesz dostęp do swojego portfela kryptowalutowego, pobierając aplikację mobilną, która umożliwia również wydawanie monet w sklepie fizycznym, skanując kod QR. Taki portfel zapewnia przenośność, łatwość i praktyczność, aby służyć jako świetna opcja dla osób aktywnie handlujących lub korzystających na co dzień z kryptowalut. Portfele mobilne są lekkie, ponieważ stanowią jedynie podzbiór księgi blockchain i dlatego działają z technologią SPV – Simplified Payment Verification (Weryfikacja płatności uproszczonych).

Jednymi z popularniejszych i bezpieczniejszych portfeli w tej kategorii są: Infinito, Enjin, Mycelium, Guarda.

Ponownie, portfele mobilne, jak i te na komputerach mogą zostać „naruszone”, jeśli zostaną uszkodzone, zgubione, zhakowane lub zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, lub keyloggerami. Pamiętaj o zaostrzeniu zabezpieczeń!

Portfele online (przeglądarkowe)

Portfele online/przeglądarkowe – tego typu portfele działają w chmurze i są dostępne z dowolnego urządzenia komputerowego w dowolnej lokalizacji. Dlatego są one najbardziej wygodne przy wysyłaniu monet do innej osoby, jednak są także najmniej bezpieczne. Dzieje się tak, ponieważ dostawca portfela zwykle ma nad nim pełną kontrolę. Ta sama regułka dotyczy „portfeli” giełdowych. Giełda będzie przechowywać twoje monety na centralnym serwerze, co oznacza, że ​​jeśli zostanie zhackowany, przestępca może mieć dostęp do wszystkich twoich funduszy.

Najbezpieczniejszymi portfelami z tej kategorii, w mojej opinii są: Guarda, MEW, MetaMask (w formie dodatku do aplikacji), Bitcoin Wallet, Uphold.

W mojej opinii są to najmniej bezpieczne portfele ze wszystkich dostępnych. W takich portfelach (oraz giełdach) nie należy przechowywać wszystkich swoich zasobów!!

Portfele papierowe/stalowe

Portfele Papierowe – są jednym z najbardziej niedocenianych portfeli kryptograficznych. Wszystko, co musisz zrobić, to wydrukować klucze prywatne i publiczne na kartce papieru. To dlatego, że klucze nie są podłączone do żadnych serwerów, co oznacza, że ​​jedynym sposobem, aby ktoś mógł uzyskać do nich dostęp, jest posiadanie fizycznego papieru. Kiedy potrzebujesz przelać pieniądze, wystarczy wpisać klucze w oprogramowanie lub portfel internetowy, lub jeszcze łatwiej, po prostu zeskanuj kod QR, który wydrukowałeś.

Portfele papierowe są tworzone za pomocą programu do losowego generowania klucza publicznego i prywatnego. Klucze będą niepowtarzalne, a program, który je generuje, jest open source. Osoby posiadające zaawansowaną wiedzę na temat kodowania mogą sprawdzić sam program w poszukiwaniu losowości wyników. Co więcej, klucze generujemy w trybie offline! Co eliminuje narażenie na zagrożenia online, a usunięcie prostego programu po użyciu niszczy każdy z nich. Jeden z takich generatorów znajdziesz na https://walletgenerator.net/

Portfele Stalowe

Portfele Stalowe – działają identycznie jak papierowe z różnicą wytrzymałości, która jest zdecydowanie po stronie stalowych. Te wykonane ze stali nierdzewnej, kwasoodporne i ognioodporne (do 1200° C) portfele jest praktycznie niezniszczalne!

Cryptosteel pozwala nam na „zapisanie” swojego klucza prywatnego za pomocą pojedynczych metalowych płytek z symbolami, które wsuwamy do głównej zamykanej płytki. Po ich złożeniu otrzymujemy coś na kształt niezniszczalnego identyfikatora.

Drugim tego typu portfelem jest Coldbit. Ten portfel jest bardziej przystosowany do umieszczania swoich tzw. Seed’ów (frazy do odzyskiwania dostępu do portfela. Najczęściej są to 12-24 losowe wyrazy). Na naszej płytce wybijamy młotkiem nasze wyrazy dostępu i zamykamy.

Pamiętać należy, że portfel papierowy to po prostu kruchy kawałek papieru. Twój portfel jest tak bezpieczny, jak twoje praktyki przechowywania go. Dlatego warto przemyśleć sprawę zakupu stalowego portfela i pamiętać o tworzeniu kilku zaszyfrowanych kopii kluczy dostępu i słów kluczowych.

Portfele Sprzętowe

Portfele Sprzętowe – są dedykowanymi urządzeniami do przechowywania kryptowalut, często w postaci pamięci „USB”. Wystarczy podłączyć urządzenie do Internetu, aby przesłać zasoby. Mimo że transakcje są dokonywane online, klucze są przechowywane w trybie offline. Dlatego też portfele sprzętowe są jedną z najbezpieczniejszych metod przechowywania kryptowalut. Coraz więcej portfeli jest wyposażone w ekrany OLED do wyświetlania i weryfikowania ważnych szczegółów w tym możliwość przywrócenia naszego klucza prywatnego za pomocą tzw. SEED-ów. To świetna informacja w przypadku uszkodzenia, utraty lub nieprawidłowego działania urządzenia.

Ledger Nano

Ledger Nano S to najprawdopodobniej najpopularniejszy i najbezpieczniejszy portfel sprzętowy dostępny na rynku. Cechują go solidne funkcje bezpieczeństwa, otwarto źródłowy kod, łatwość w użytkowaniu oraz niska cena.

Używając Ledger Nano, twoje klucze prywatne zawsze pozostają bezpieczne wewnątrz urządzenia i nigdy nie docierają do komputera, zapewniając, że hakerzy nie mogą ich odzyskać ani przejąć. Działa na systemach Windows, Mac i Linux.

Trezor

TREZOR jest portfelem działającym w odizolowanym środowisku do podpisywania transakcji offline. Za pomocą małego wyświetlacza można, wizualnie zweryfikować zawartość transakcji. Dlatego wszystkie operacje z użyciem Trezor są całkowicie bezpieczne.

Łatwość obsługi, oprogramowanie open source i wysoki poziom bezpieczeństwa to kluczowe cechy tego urządzenia. Trezor zachowuje prywatne klucze na swoim urządzeniu i podpisuje transakcje, poprzez podłączenie przez USB. Potrzebny będzie do tego portfel, taki jak Mycelium na telefonie lub komputerze. Portfel obniża ryzyko wykrycia prywatnych kluczy, nawet jeśli komputer jest zagrożony przez złośliwe oprogramowanie.

Archos Safe-T Mini

Archos to najmłodszy stażem portfel sprzętowy z wymienionej trójki. Jednak sama firma Archos wywodząca się z Francji została założona w 1988 r. i zajmuje się produkcją elektroniki takiej jak: tablety, smartfony, przenośne odtwarzacze multimedialne i przenośne urządzenia do przechowywania danych.

Model Safe-T Mini jest pierwszy portfelem dedykowanym kryptowalutom wyprodukowanym przez firmę Archos i został wprowadzony na rynek w czerwcu 2018 r. Jednak to nie przeszkadza, aby portfel był konkurencją dla wyżej wymienionych liderów tej branży.

Safe-T Mini integruje różnorodne funkcje bezpieczeństwa, w celu ochrony prywatnych kluczy użytkowników. Generowanie i przechowywanie klucz prywatnego odbywa się offline. Posiada zaszyfrowaną pamięć chipsetu, dostęp do kodu PIN i, co ważne, kod open-source.

Kluczową kwestią bezpieczeństwa, o której trzeba wspomnieć, jest źródło zakupu portfeli sprzętowych. Nigdy nie kupuj używanego bądź rozpakowanego urządzenia. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że oprogramowanie urządzenia zostało naruszone i przygotowane tak, aby wykraść z niego środki.
Kolejną kluczową sprawą są podróbki portfeli łudząco podobne do oryginałów. Dlatego takich portfeli NIE powinno się kupować w serwisach aukcyjnych a wyłącznie od producenta bądź autoryzowanego sklepu. Największym takim sklepem w Polsce jest https://FlyingAtom.Shop.

Wnioski i podsumowanie

Mam nadzieję, że podobał Ci się mój poradnik dotyczący portfeli. Jeśli czytałeś go od początku do końca, powinieneś naprawdę dobrze zrozumieć, czym jest portfel, jak działa ta technologia i do czego może ona służyć.

Jak już wiesz, różne typy portfeli odpowiadają różnym potrzebom. Większość moich monet przechowuję w portfelach sprzętowych, jednak przechowuję też niewielką liczbę środków w portfelu mobilnym, aby mieć dostęp do środków w czasie podróży.

Ps. Zapamiętaj, aby NIGDY nikomu nie wysyłać klucza prywatnego!

ArchosLedgerPortfel kryptowalutowyTrezor
Komentarze (0)
Dodaj komentarz