Trezor vs. Ledger | Porównanie portfeli kryptowalut

Zapraszamy do zapoznania się z porównaniem portfeli sprzętowych oferowanych przez Ledger i Trezor. Na podstawie kilku kryteriów postaramy się pomóc Ci zdecydować, który z nich jest najlepszy dla Twoich potrzeb.

Czym są portfele sprzętowe?

Portfele sprzętowe to fizyczne urządzenia przeznaczone do przechowywania kryptowalut. Zawierają klucze prywatne w trybie offline i nie mogą łączyć się z Internetem ani uruchamiać skomplikowanych aplikacji, dzięki czemu są zabezpieczone przed atakami z zewnątrz.

Dlatego są one również określane mianem „cold storage” (lub zimnych portfeli). Portfele sprzętowe są kompatybilne z kilkoma interfejsami i aplikacjami oraz obsługują wiele kryptowalut. Są również kompatybilne z portfelami innych firm, które działają jako interfejs do zarządzania cyfrowymi monetami.

Warto pamiętać, że im bardziej złożone jest urządzenie, tym większa szansa na to, że zostanie zhakowane. Trezor i Ledger mają jednak minimalistyczną konstrukcję, zmniejszając ogólną powierzchnię ataku.

Jak działają portfele sprzętowe?

Portfele sprzętowe służą do podpisywania transakcji. Dlatego w celu przygotowania transakcji i rozesłania ich do sieci należy użyć innego urządzenia (np. laptopa) podłączonego do Internetu.

Wiąże się to z koniecznością pobrania aplikacji, w celu wejścia w interakcję z portfelem sprzętowym, ponieważ portfele obsługują jedynie określone rodzaje informacji, takie jak dane transakcyjne.

Aby rozpocząć transakcję, musimy wprowadzić kod PIN (hasło) w portfelu sprzętowym. Zawsze upewnij się, że transakcja, którą zatwierdzasz na ekranie portfela sprzętowego, jest taka sama jak na podłączonym urządzeniu (laptopie).

Powinieneś zadbać o dostęp do frazy odzyskiwania (seed phrase). To kombinacja 12-24 słów, która jest nam przekazywana w celu zainicjowania naszego portfela sprzętowego. Każdy, kto ma dostęp do frazy, może uzyskać dostęp do Twoich kryptowalut, dlatego warto przechowywać je offline w bezpiecznym miejscu.

Trezor kontra Ledger: wygląd fizyczny

Wyświetlacz

Zarówno Trezor, jak i Ledger mają wyświetlacz. Służy on do wyświetlania frazy odzyskiwania i wysyłania kryptowalut. Trezor ma większy ekran w porównaniu do Ledgera, dzięki czemu jest wygodniejszy w użyciu. Jednak Trezor Model T ma również ładny, kolorowy ekran dotykowy.

Materiał wykonania

Portfel Trezor wykonany jest z plastiku, natomiast Ledger ma korpus ze stali nierdzewnej. Taki profil obudowy nadaje Ledgerowi bardziej stylowy wygląd i sprawia, że jest on bardziej wytrzymały.

Przyciski

Obydwa urządzenia są wyposażone w dwa przyciski, które służą do zarządzania interfejsem ich oprogramowania. Należy tutaj zauważyć, że przyciski Trezora są łatwiejsze w użyciu, jako że przewidziano między nimi sporą ilość miejsca. Przyciski w portfelu Ledger są bardzo blisko siebie, co – zdaniem niektórych – zwiększa ryzyko niepożądane wciśnięcie obydwu jednocześnie.

Rozmiar

Trezor jest większy niż Ledger Nano S. Dlatego noszenie przy sobie portfela Ledger może być łatwiejsze ze względu na jego mniejszy rozmiar.

Trezor kontra Ledger: obsługa kryptowalut

Dobrze jest wiedzieć, jakie cyfrowe monety są obsługiwane przez obydwa portfele. Obecnie zarówno portfele Trezor, jak i Ledger obsługują ponad 1000 monet. Zarówno Ledger jak i Trezor obsługują wszystkie tokeny ERC20 w sieci Ethereum.

Trezor kontra Ledger: Kwestia open source

Ledger

Portfele Ledger mają własny, niestandardowy system operacyjny BOLOS. Oznacza to, że nie możemy zobaczyć, jaki kod trafia do urządzenia i oprogramowania sprzętowego (firmware), na którym działa. Specyfikacje są jednak całkowicie otwarte i bardzo szczegółowe, a wszystkie operacje kryptograficzne są deterministyczne, co pozwala na uwzględnienie wymaganych informacji.

Trezor

Portfele Trezor korzystają z oprogramowania typu open source (zarówno firmware jak i software). Korzystanie z oprogramowania typu open source ma zarówno zalety, jak i wady. Błędy można łatwo zidentyfikować, ale wiąże się to z ryzykiem bezpieczeństwa.

Więcej na temat oprogramowania Trezora przeczytasz tutaj.

Trezor vs. Ledger: Obsługiwany system operacyjny

Trezor i Ledger są kompatybilne zarówno z komputerami, jak i smartfonami. Obsługiwane systemy operacyjne to Windows 10, macOS 10.11 i nowsze, Linux i Android OS.

Ledger obsługuje Windows 8+, macOS 10.10+, Linux z wyłączeniem procesorów ARM. Jest również kompatybilny ze smartfonami z systemem Android 7+.

Trezor vs. Ledger: różnice w szyfrowaniu haseł

Zarówno Trezor, jak i Ledger mają funkcję hasła. Każde inne hasło odblokowuje unikalny zestaw kont. Możemy używać wielu haseł.

Te ustawienia są przydatne, aby mieć jedno konto główne i dwa lub więcej ukrytych kont z tego samego portfela, z tą samą, 24-wyrazową frazą odzyskiwania. Więc niezależnie od tego, czy mamy frazę czy też nie, nie możemy uzyskać dostępu do odpowiedniego portfela bez hasła.

W portfelach Trezor to hasło jest wprowadzane za pośrednictwem podłączonego urządzenia, takiego jak laptop, co sprawia, że ​​jest ono podatne na odczytanie przez atakujących.

Jednak w portfelach Ledger hasło jest powiązane z innym kodem PIN, który jest wprowadzany za pomocą normalnych kluczy.

Portfele Trezor mają menedżera haseł, który działa z Chrome i na MacOS, Windows i Linux. Możemy zainstalować rozszerzenie Trezor Password Manager Chrome (TPM) i zalogować się za pomocą Google Drive lub Dropbox. Możemy również podłączyć nasze urządzenie Trezor, wprowadzając kod PIN, a następnie włączyć Menedżera haseł na naszym urządzeniu Trezor.

Trezor vs. Ledger: Kompatybilność z innymi aplikacjami

Ledger

Portfel Ledger jest kompatybilny z aplikacjami takimi jak Ledger Live, Electrum, MyEtherWallet, Copay, Mycelium, Electron Cash, GreenBits, MyCrypto, Binance, Magnum itp.

Trezor

Portfel Trezor jest kompatybilny z aplikacjami takimi jak MyTrezor, Copay, MultiBitHD, Magnum, GreenBits, Electrum, Mycelium, MyEtherWallet itp.

Obydwa portfele są kompatybilne z dużą liczbą aplikacji i mają wiele wspólnych aplikacji.

Trezor vs. Ledger: Hardware

Ledger

Portfel Ledger ma bardzo charakterystyczną architekturę sprzętową, składającą się z bardzo bezpiecznego systemu operacyjnego BOLOS (Blockchain Open Ledger Operating System) oraz wyspecjalizowanych chipów znanych jako Secure Elements.

W celu wykorzystania unikalnych funkcji bezpieczeństwa Secure Element przy jednoczesnym zarządzaniu różnymi urządzeniami peryferyjnymi, Secure Element został wyposażony w mikrokontroler STM32 (MCU), który działa jako router między urządzeniami peryferyjnymi a Secure Element i powiadamia go, gdy nowe dane mają zostać odebrane.

Secure Element odpowiada za wykonanie wszystkich aplikacji środowiska BOLOS.

Trezor

Procesor: Procesor używany przez Trezor to procesor ARM Cortex-M3 @ 120 MHz.

Ekran: Ekran jest ważnym elementem, które umożliwia użytkownikom weryfikację autentyczności i prawidłowości wprowadzonych danych. Trezor One wykorzystuje ekran OLED (128 x 64 piksele); natomiast Trezor model T korzysta z ekranu dotykowego LCD (240 x 240 pikseli). Obydwa ekrany zapewniają wystarczająco dużą powierzchnię wyświetlania, aby prezentować ostrzeżenia, prośby, obrazy lub szczegóły transakcji. Służy również do wyświetlania frazy odzyskiwania naszego klucza prywatnego.

Przyciski: Dwa przyciski Trezor One używane są w celu otrzymania potwierdzenia od użytkownika. Fizyczne potwierdzenie jest ważne w celu ochrony kont przed atakami.

Trezor model T wykorzystuje również gniazdo kart Micro-SD i złącze USB-C.

Trezor vs. Ledger: Bezpieczeństwo

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo wprowadzania naszych haseł, w portfelach Trezor hasło jest wprowadzane za pomocą klawiatury podłączonego urządzenia, co sprawia, że ​​jest ono podatne na odczytanie przez atakujących.

Jednak w portfelach Ledger hasło jest powiązane z innym kodem PIN, który jest wprowadzany za pomocą normalnych kluczy.

Jak sprawdzić, czy Twój „nowy” portfel Trezor lub Ledger został użyty wcześniej przez kogoś innego?

Urządzenie można fizycznie zaatakować na dwa sposoby. Po pierwsze, może zostać użyty, zanim go otrzymamy. Aby tego uniknąć, Trezor używa seali zabezpieczających przed manipulacją. Są one mocowane przy użyciu kleju przemysłowego, a umieszczenie ich z powrotem po wprowadzeniu zmian w sprzęcie jest dość trudne. Na podstawie naruszenia bądź zniszczenia tego zabezpieczenia możemy zatem stwierdzić, czy ktoś miał dostęp do portfela przed nami.

Ledger korzysta z zaufanej bazy obliczeniowej, która jest weryfikowana za pomocą dowodów kryptograficznych. Użytkownicy mogą zweryfikować integralność urządzenia, przeprowadzając kontrolę atestu.

Co się dzieje w przypadku kradzieży portfela Trezor lub Ledger?

Urządzenia są chronione PIN-em. Po trzech nieudanych próbach wymazują całą zawartość i blokują podejrzanego użytkownika.

Zarówno Trezor, jak i Ledger są z założenia chronione przed zdalnymi atakami. Nie łączą się bezpośrednio z Internetem, a gdy są podłączone do urządzenia z dostępem do Internetu, przekazują tylko niezbędne informacje, takie jak szczegóły transakcji.

Trezor vs. Ledger: Modele

Zarówno Ledger, jak i Trezor są dostępne w dwóch modelach.

Ledger Nano S kontra Ledger Nano X

Portfel sprzętowy Ledger oferuje następujące modele:

Ledger Nano S

Nano S był poprzednikiem Nano X i został opracowany w 2014 roku. Jest wykonany ze stali i składa się z układu ST31H320 Secure Element i mikrokontrolera STM32F042K.

Model S Jest nieco lżejszy i mniejszy od Nano X. Ma mniejszy ekran o wymiarach 128 x 32 pikseli i dwa przyciski po jednej stronie urządzenia. Nie posiada własnej baterii. Obsługuje tylko transakcje przewodowe i jest wyposażony w micro USB typu B.

Ledger Nano S nie jest przeznaczony do transakcji mobilnych i wymaga dostępu do komputera w celu wykonywania transakcji. Nie ma dużo powierzchni do przechowywania i może pomieścić nie więcej niż 10 aplikacji.

Ze względu na porównywalnie niższą cenę, Nano S nadal pozostaje popularnym wyborem wśród entuzjastów kryptowalut i początkujących traderów.

Ledger Nano X

Ledger Nano X jest następcą Nano S. Wykonany jest ze stali i składa się z bezpiecznego elementu ST33J2M0 oraz mikrokontrolera STM32WB55, które są bezprzewodowymi chipami i mają wbudowaną obsługę Bluetooth.

Nano X jest nieco cięższy i większy niż Nano S. Ma większy ekran niż Nano S o rozmiarze wyświetlacza 128 x 64 pikseli i pozwala na wyświetlanie większej ilości informacji.

Przyciski w tym modelu zostały umieszczone po obu stronach urządzenia, dzięki czemu jest trwalszy i wygodniejszy w użyciu.

Ledger Nano X wspierany jest przez akumulator o pojemności 100 mAh. jest wyposażony w złącze USB typu C. Zapewnia znacznie więcej pamięci i może z łatwością pomieścić ponad 100 aplikacji, z których każda obsługuje inną kryptowalutę. Ledger Nano X jest znacznie bardziej popularnym wyborem wśród profesjonalistów, którzy potrzebują dostępu do swoich funduszy w dowolnym miejscu i czasie.

Trezor One kontra Trezor model T

Portfel sprzętowy Trezor oferuje następujące modele:

Trezor One

Trezor One był pierwszym w historii portfelem sprzętowym Trezor opracowanym przez SatoshiLabs.

Ma dwa przyciski i 128 x 64-pikselowy wyświetlacz OLED zamiast ekranu dotykowego. Przypomina brelok i jest bardzo kompaktowy i lekki do noszenia.

Trezor One jest chroniony plastikową obudową ABS, która jest odporna na uderzenia i wytrzymała oraz w pewnym stopniu chroni przed drobnymi uszkodzeniami fizycznymi.

Składa się z mikrokontrolera STM32 F2 oraz procesora ARM Cortex-M3 działającego z częstotliwością 120 MHz, co zapewnia płynny i bezpieczny dostęp do naszych środków.

Zarówno Trezor One, jak i Trezor T są dostarczane bez baterii.

Oba portfele Trezor umożliwiają dostęp do różnych funkcji, takich jak Menedżer haseł (który umożliwia przechowywanie, dostęp i zarządzanie danymi logowania do różnych aplikacji) oraz token uwierzytelniający U2F (który umożliwia łatwe logowanie do różnych serwisów społecznościowych, takich jak Twitter, Github, Google itp. ).

Trezor Model T

Trezor T to portfel drugiej generacji i jest nowszą, zaktualizowaną i bezpieczniejszą wersją portfela sprzętowego Trezor One.

Ma nowszy, szybszy i lepszy system operacyjny i procesor. Jest chroniony obudową z tworzywa ABS+PC i składa się z mikrokontrolera STM32F4 oraz procesora ARM Cortex-M4 działającego z częstotliwością 168 MHz.

Trezor T posiada kolorowy wyświetlacz RGB o rozdzielczości 240 x 240 pikseli z ekranem dotykowym i obsługuje znacznie więcej kryptowalut niż Trezor One.

Ekran dotykowy zapewnia użytkownikowi bardziej przyjazne wrażenia, lepszą dostępność i pełną kontrolę nad portfelem sprzętowym.

Ekran jest jedynym nośnikiem, na którym można wprowadzać hasła lub kod PIN, odblokowywać urządzenie, odzyskiwać istniejące portfele i potwierdzać inne działania, co czyni go mniej podatnym na działania cyberprzestępcówi bezpieczniejszym podczas procesu odzyskiwania dostępu.

Ekran ma również większy rozmiar, co sprawia, że ​​portfel jest znacznie wygodniejszy w użyciu.

Portfel ma wbudowaną łączność mobilną, gniazdo kart SD i złącze USB typu C, które umożliwia transakcje mobilne i jest kompatybilny z dowolnym urządzeniem mobilnym lub komputerem. Zamiast korzystać z interfejsów stron trzecich, portfel pozwala nam używać własnego interfejsu portfela internetowego do transakcji tokenami ERC20.

Zalety portfela sprzętowego

Istnieje wiele zalet korzystania z portfeli sprzętowych:

  • Portfele sprzętowe mogą obsługiwać wiele kryptowalut jednocześnie w odizolowanym środowisku offline.
  • Portfele sprzętowe są bezpieczniejsze i mniej podatne na wirusy komputerowe i złośliwe oprogramowanie, co zapewnia większe bezpieczeństwo transakcji.
  • Portfele tego typu są chronione szyfrowanym kodem PIN, który jest przez nas generowany. Po trzech kolejnych błędnych wpisach hasła portfel ulega samozniszczeniu i blokuje się każdemu, kto próbuje wejść na siłę, próbując różnych pinów. Klucze zostaną usunięte przez urządzenie, aby zapewnić bezpieczeństwo naszych środków.
  • Klucz prywatny wprowadzany jest tylko na naszym zaszyfrowanym urządzeniu sprzętowym, co sprawia, że jest niewidoczny dla innych osób i urządzeń oraz zapobiega włamaniom.
  • Portfele te nie pozwalają nikomu dokonywać transakcji bez dostępu do urządzenia, ponieważ weryfikacja transakcji odbywa się przez sam portfel sprzętowy. Dzięki temu nasze dane i transakcje są bezpieczne tak długo, jak tylko my mamy dostęp do portfela sprzętowego.

Wady portfela sprzętowego

Wady portfeli sprzętowych są następujące:

  • Nie są darmowe.
  • Portfel może się zgubić lub zepsuć.
  • Wyodrębnienie klucza prywatnego jest dość trudne.
  • Ponieważ są bardzo bezpieczne, nie pozwalają nam na wykonanie transakcji kilkoma kliknięciami, a założenie portfela jest czasem trudne.
  • Istnieje wiele osób i platform zakupów online, które zajmują się produkcją i sprzedażą fałszywych portfeli sprzętowych, co może doprowadzić do opróżnienia naszych funduszy.

Aby uniknąc zostania oszukanym, warto dokonywać zakupów u autoryzowanych sprzedawców, takich jak FlyingAtom.

źródło: tutaj

Może Cię zainteresować:

Ledgerportfel bitcoinPortfel kryptowalutowyPortfel SprzętowyportfeleTrezor
Komentarze (0)
Dodaj komentarz