Znacie Polygon? Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z tym , co oferuje i umożliwia ten protokół, możecie teraz nadrobić zaległości. Jest to interesujące tym bardziej, że poruszymy kwestii poruszania się po sektorze DeFi bez konieczności martwienia się o wysokie opłaty transakcyjne w sieci Ethereum. Brzmi jak marzenia? Sprawdźmy, czy to możliwe…
Powyższy artykuł został opracowany na podstawie case’u autorstwa Sebastiana Guggisberga, który pojawił się na Medium.
Ethereum bije ostatnio jeden rekord po drugim, zdobywając znaczny udział w rynku kosztem Bitcoina. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być rozwój szerokiego ekosystemu składającego się ze zdecentralizowanych aplikacji z różnych dziedzin, takich jak zdecentralizowane finanse (DeFi) lub tokeny niewymienialne (NFT).
Zwłaszcza DeFi oferuje ogromny potencjał zwrotów, który przewyższa nawet stopy zwrotu z inwestycji giełdowych. Jest jednak jeden haczyk: ze względu na popularność powyższego, sieć Ethereum jest bardzo zatłoczona, a opłaty transakcyjne przekraczają marże zysku dla mniejszych inwestorów.
Ale martw się. W tym artykule przedstawiam sposób na obejście wysokich opłat za gas na głównej warstwie Ethereum za pomocą rozwiązań skalowania warstwy 2 od Polygon. W kolejnych akapitach znajdziesz przewodnik krok po kroku, jak utworzyć i zasilić swoje konto, aby rozpocząć korzystanie z DeFi.
Wprowadzenie do DeFi i Polygon
Nie chcę wdawać się w zbyt wiele szczegółów na temat DeFi, ponieważ w Internecie dostępnych jest wiele wspaniałych zasobów, takich jak oficjalna witryna Ethereum lub kanał Finematics na Youtube. Ale tutaj wymieńmy kilka punktów, które odróżniają DeFi od tradycyjnych finansów [1]:
- DeFi oferuje nowe i potencjalnie lukratywne możliwości inwestycji (pożyczki, zapewnianie płynności, yield farming…)
- W DeFi twoje pieniądze są trzymane przez ciebie, a nie przez firmy zewnętrzne (banki)
- DeFi jest dostępne dla każdego
- Rynki DeFi są otwarte 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu
- DeFi opiera się na przejrzystości, w której każda transakcja jest trwale i niezmiennie zapisywana w publicznym rejestrze blockchain
Chociaż DeFi jest generalnie otwarte dla każdego, wspomniane już przeciążenie sieci Ethereum prowadzi do bardzo wysokich kosztów transakcji (w godzinach szczytu + 100 $), co ostatecznie wyklucza uczestników z mniejszymi zasobami finansowymi. Na szczęście w Ethereum wdrażane są obecnie innowacyjne rozwiązania skalujące, które sprawiają, że transakcje są znacznie szybsze i tańsze.
Polygon (wcześniej Matic Network) oferuje obecnie rozwiązania skalujące w oparciu o Plasma i PoS (Proof-of-Stic) i planuje rozszerzać swoją ofertę w przyszłości. Dwie główne aplikacje DeFi na Ethereum, a mianowicie Aave (protokół udzielania/ zaciągania pożyczek) i Curve (automatyczny market maker), uruchomiły swoje udane aplikacje już na Polygon. Były one w stanie przyciągnąć duży kapitał (odpowiednio 1,85 miliarda i 180 milionów dolarów od 29 kwietnia 2021). Zwłaszcza Curve oferuje atrakcyjne nagrody, z którymi żadne konto bankowe nie jest w stanie konkurować:
Tworzenie konta dla DeFi
Aby korzystać z DeFi, potrzebujesz portfela Ethereum do przechowywania swoich kryptowalut. Chociaż istnieje kilka opcji, polecam Metamask, który jest rozszerzeniem przeglądarki i ułatwia interakcję ze zdecentralizowanymi aplikacjami. Kiedy po raz pierwszy pobierasz Metamask, upewnij się, że jest to oficjalna wersja Metamask z https://metamask.io/.
Jeżeli nie wiesz, jak skonfigurować portfel MetaMask, zajrzyj tutaj
Po skonfigurowaniu konta możesz je zasilić za pomocą ETH lub innej waluty kompatybilnej z Ethereum (token ERC-20). Ale ponieważ chcemy używać DeFi na Polygon, musimy przygotować nasz portfel na Polygon Mainnet. Aby to zrobić, kliknij menu rozwijane Wybór sieci w Metamask, a następnie wybierz Niestandardowe RPC (Custom RPC). Tam musisz wprowadzić następujące konfiguracje z nowym adresem URL RPC https://rpc-mainnet.maticvigil.com/ i adresem URL Block Explorer https://explorer.matic.network/.
Po skonfigurowaniu portfela Metamask polecam odwiedzić stronę https://wallet.matic.network/ i zalogować się za pomocą swojego portfela. To jest oficjalny portfel Polygon, który zapewnia pomost do przesyłania środków między Ethereum Mainnet a Polygon. Powinieneś również otrzymać airdrop 0,001 MATIC, który pomoże ci zapłacić za pierwsze transakcje.
Zasil swoje konto dla DeFi
Jesteśmy prawie gotowi do korzystania z DeFi na Polygon, jednak najpierw musimy zasilić nasze konto. Jeśli masz już kryptowaluty w portfelu w sieci Ethereum Mainnet, możesz użyć portfela Matic do przelania tych środków. Pamiętaj, że będziesz płacić opłaty oparte na Ethereum, aby wysłać swoje monety do sieci Polygon Mainnet.
Kolejnym, bardzo wygodnym rozwiązaniem są usługi „fiat on-ramp”. Na początek przygody z DeFi poleciłbym zakupić trochę MATIC (do opłacenia transakcji), a także nieco stablecoinów, które są powiązane 1: 1 z dolarem amerykańskim (takichjak DAI lub USDC), aby zainwestować w protokoły DeFi. Poniżej pokażę, jak kupić DAI dla swojego konta Polygon z Ramp.
Jeśli otworzysz Ramp i rozpoczniesz proces zakupu, możesz wybrać żądaną kryptowalutę, którą chcesz kupić. Jeśli szukasz DAI, znajdziesz trzy opcje (DAI w Ethereum, DAI w Polygon Chain i xDAI). Pamiętaj, aby wybrać DAI w łańcuchu Polygon. Jeśli wybierzesz DAI na Ethereum, zauważysz dużą różnicę w opłatach sieciowych (12,44 € w porównaniu do 0,01 €). Kiedy juz określisz wymiar wartości którą chcesz kupić, kliknij „kontynuuj”:
Po podaniu adresu e-mail i potwierdzeniu go, zostaniesz poproszony o podanie adresu Polygon. Możesz łatwo skopiować swój adres do schowka z portfela Metamask, klikając przycisk konta. Upewnij się, że obydwa adresy są zgodne. Następnie możesz dokonać zakupu.
W kolejnych krokach musisz wybrać metodę płatności, a następnie ją przeprocesować. Ramp ułatwia płacenie za pomocą Revolut, ale opłaty są wyższe niż w przypadku zwykłego przelewu bankowego. Chociaż zakupy kartą kredytową są najwygodniejszym sposobem zapłaty za DAI, wiążą się one z najwyższymi opłatami. DAI otrzymasz po określonym czasie, w zależności od metody płatności.
Skorzystaj z DeFi
Gratulacje, możesz teraz zacząć odkrywać nowe możliwości inwestycyjne bez płacenia ogromnych opłat transakcyjnych! Zanim jednak przejdziesz do DeFi, polecam najpierw zapoznać się z tematem i dowiedzieć się więcej o ryzyku związanym z tymi aplikacjami i inwestycjami.
Na początek gorąco polecam zakup MATIC, aby zawsze móc przenieść swoje środki i zapłacić koszty transakcji, nawet jeśli są one niewiarygodnie tanie. Jednym ze sposobów na zrobienie tego jest użycie Ramp, jak opisano powyżej i zakup MATIC bezpośrednio. Ale ponieważ masz już DAI, możemy użyć ich do zakupu MATIC na zdecentralizowanej giełdzie, takiej jak QuickSwap.
Jeśli zdecydujesz się zapewnić płynność Curve, przejdź do ich aplikacji i podłącz swój portfel Metamask. Następnie kliknij dostępną pulę (tylko pula na dzień dokonywania wpłaty) i… dokonaj wpłaty. Teraz możesz zdeponować swoje DAI. Aby zdobyć nagrody MATIC za dostarczoną płynność, musisz postawić (stake) swoje tokeny dostawcy płynności Curve. Pamiętaj, że nie jest to porada finansowa i upewnij się, że znasz ryzyko, jeśli chcesz zainwestować.
Gratulacje, założyłeś swoje konto, a może nawet zacząłeś odkrywać DeFi za ułamek ceny w porównaniu z kosztem korzystania z sieci głównej Ethereum.
Może Cię zainteresować:
Źródło: tutaj.
[1] Ethereum Foundation. Zdecentralizowane finanse (DeFi). Pobrane z https://ethereum.org/en/defi/
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.