Portfel Multibit classic to lekki i szybki portfel. Dzięki niemu nie potrzebujemy ściągać całej listy transakcji (blockchain) która zajmuje sporo przestrzeni dyskowej. Jest dobrym rozwiązaniem dla nietechnicznych użytkowników.
Multibit cechuje się:
- pełną kontrolą nad bitcoinami – nie potrzebujesz osób trzecich do zarządzania swoimi funduszami, wydawaniu i pobieraniu środków. Sam jesteś odpowiedzialny za zabezpieczenie i tworzenie kopi zapasowej środków zgromadzonych na adresach portfela.
- uproszczone weryfikowanie transakcji – portfel korzysta z sieci SPV i sieci Bitcoin do pobierania i weryfikowaniu transakcji. Nie jest tak bezpieczny jak pełny węzeł jednak bezpieczeństwo takiego rozwiązania uważam za dostateczne.
- otwarty kod źródłowy – każdy plik może zostać zweryfikowany przez internautów i użytkownika programu. Dzięki temu ewentualne błędy są szybko poprawiane, a także braku możliwości dodania złośliwego kodu przez twórców.
- Słaba prywatność – portfel ponawia istniejące adresy przez co ułatwia śledzenie środków i transakcji, komputery w sieci (peer’s) mogą rejestrować adres IP i powiązać środki z adresem IP.
Twórcy multibit classic zalecają przejście na nowszy program multibit HD. Jest on dalej używany przez dużą liczbę użytkowników z racji prostoty obsługi, szybkości synchronizacji i sporej ilości audytów bezpieczeństwa wykonanych przez internautów.
Instalacja
Aktualna wersja link lub wszystkie wcześniejsze wersje link. Ściągamy najnowszą wersje(w czasie pisania poradnika jest to wersja multibit-classic-0.5.19) Instalacja będzie przebiegała na systemie Windows w wersji 64 bitowej.
Korzystanie z portfela
Korzystanie z portfela jest bardzo intuicyjne i jego obsługa nie powinna sprawiać problemów, jednak postaram się opisać wszelkie możliwości i opcje, które są dostępne w programie.
Dla prostszego opisu widoku w programie, każda z sekcji widoku została przeze mnie ponumerowana:
Plik
Podstawowe opcje takie jak utworzenie nowego portfela, otwarcie go czyli przypisanie do programu i możliwość zarządzania nim, a także zamknięcie portfela, spowoduje to brak możliwości jakiejkolwiek operacji na zamkniętym pliku, w celu ponownego używania portfela należy z powrotem otworzyć dany portfel – przywrócić do programu.
Dodawanie hasła
Opcje zmiana hasła i usuwanie hasła będą dostępne gdy portfel będzie posiadał ustawione hasło
Zakładka handel
to w niej znajdują się najważniejsze opcje programu, jak wysyłanie bitcoinów oraz ich odbieranie – dokładniejszy opis wysyłania i odbierania znajduje się poniżej, w sekcji odbieranie i przyjmowanie płatności.
Widok
Transakcje zostaną opisane w sekcji transakcje.
Wykresy to nic innego jak wykres ze stanem naszego konta z ostatnich 30 dni.
Wiadomości są to logi programu dotyczące bieżącej pracy, jak synchronizacja i postęp w ściąganiu bloków, oraz inne informacje o pracy programu
przykładowe „wiadomości” programu
Ustawienia
Jest to bardzo ważna sekcja programu, w niej można dostosować kwotę opłaty transakcyjne, język, wygląd, i inne opcje
Oplata transakcyjna może zostać zmieniona za pomocą suwaka, niestety nie ma opcji zdefiniowana własnej opłaty transakcyjnej jest to z jednej strony dobre z drugiej nie. Gdy w sieci jest zbyt dużo transakcji powoduje to wzrost opłat transakcyjnych, nie mamy możliwości wysłać transakcji z wyższą opłatą(niż zdefiniowana w programie) aby została szybko zaakceptowana przez kopaczy. Niweluje to jednak błąd w wysyłaniu i przypadkowym wpisaniu zbyt dużej kwoty opłaty transakcyjnej np: pomylenie opłaty transakcyjnej z kwotą do wysyłki – w niektórych programach te pola są obok siebie.
Ustawienie języka – wybór języka interfejsu programu.
Wygląd – dostosowanie wyglądu okienka, rozmiaru i rodzaju czcionki.
Symbol waluty i kursy wymiany – możliwość dostosowania okienka w prawym górnym rogu programu ( numer 5 ) czyli podglądowego okienka ceny bitcoina na rożnych giełdach.
Integracja z przeglądarką – jeśli często płacimy bitcoinem w internecie, warto zaznaczyć tą opcje – zintegruje to nam multibit classic z przeglądarką internetową.
Narzędzia
Podpisywanie wiadomości w multibit classic
Jest to ciekawe rozwiązanie które jest bardzo proste w użyciu. Weryfikacja zapewnia nam pewność, że nasz odbiorca dostanie wiadomość która zostanie wysłana w nie zmienionej formie, dzięki czemu nikt nie może ingerować w treść (ogólnie może, jednak będziemy o tym wiedzieć). Jeśli się tak stanie zweryfikowanie wiadomości się nie powiedzie. W podpisywaniu wiadomości jak i jej weryfikacji ważne jest to, aby dokładnie sprawdzić tekst oraz znaki interpunkcyjne, każda zmiana, dodanie spacji, kropki i innych znaków sprawi, że sygnatura wiadomości zostaje zmieniona.
Dla kogo weryfikacja i podpisywanie wiadomości? – w skrócie dla każdego, a argumentów dlaczego warto podpisywać wiadomości jest dużo, np.:
* giełda może potwierdzić, że jest w posiadaniu cold walleta i dysponuje środkami na danym adresie,
* Jesteś użytkownikiem forum, możesz potwierdzić od jak dawna używasz bitcoina, szukasz najstarszego adresu i podpisujesz nim wiadomość
* Ktoś wysłał Ci ważną wiadomość: artykuł, cytat lub zupełnie coś innego, weryfikujesz wiadomość i wiesz, że dotarła do Ciebie w niezmienionej formie.
A więc jak to robić?
Aby poprawnie podpisać wiadomość musi być spełnione kilka warunków:
- Hasło do portfela (jeśli jest ustawione) – w skrócie jest ono potrzebne do tymczasowego odszyfrowania klucza prywatnego danego adresu i podpisanie nim wiadomości
- Adres, którym chcesz podpisać swoją wiadomość – wybierasz adresy, które są już wygenerowane w portfelu (nie możesz użyć czyjegoś adresu, gdyż nie masz do niego klucza prywatnego – nie jesteś jego właścicielem)
- Wiadomość, którą chcesz wysłać
Gdy wszystkie pola zostaną wypełnione klikamy podpisz wiadomość. Jeśli wszystko jest ok, zobaczymy niżej (pod polem „Podpisz wiadomość) komunikat „podpisywanie powiodło się” informujący nas że wszystko przebiegło poprawnie.
Jak weryfikować wiadomości
Wypełniamy pola, jednak celowo wpiszemy Hej Bithub.pl. (została dodana kropka na końcu). W przypadku tak krótkiej wiadomości jest możliwość szybkiej weryfikacji wiadomości gdzie coś jest źle wpisane, jednak w dłuższych musimy poprosić nadawce o ponowne jej wysłanie i sprawdzenie czy nie ma gdzieś spacji – najczęstszy i niewidoczny błąd.
Aby poprawnie zweryfikować wiadomość musimy wpisać:
- Adres, którym została podpisana
- Wiadomość
- Sygnatura
Po zweryfikowaniu pojawia się tekst niżej: Wiadomość nie została przypisana do określonego adresu. Informuje nas to, że coś w wiadomości jest nie tak.
Poprawiamy wiadomość i „widzimy” że przypadkowo dodaliśmy kropkę na końcu zdania usuwamy ją i oto efekt:
Wiadomość została przypisana do określonego adresu – wiec mamy pewność ze dostaliśmy wiadomość z danego adresu w niezmienionej formie.
Import klucza prywatnego
Gdy zdecydowaliśmy się przenieść nasze adresy i klucze prywatne do nowego programu jakim jest multibit classic. Konieczny do tego będzie właśnie import kluczy prywatnych
Opis: opis naszego portfela, do którego zostanie zaimportowany klucz prywatny. Możemy go zmienić w polu numer 3 programu (patrz początek strony – Korzystanie z portfela)
Nazwa pliku: lokalizacja pliku portfela
Hasło: jeśli ustawiliśmy hasło do naszego portfela musimy je podać
Importuj plik: tutaj musimy znaleźć nasz plik z kluczami prywatnymi np.: eksportowane z innego programu WAŻNE! plik musi mieć rozszerzenie .key
Tworzenie samemu pliku z rozszerzeniem .key
jeśli generowaliśmy adres sami lub program podaje klucze prywatne w pliku testowym musimy zrobić lekką modyfikacje
Pierwsza opcja: Otwieramy notatnik, i wklejamy
# KEEP YOUR PRIVATE KEYS SAFE !
# Anyone who can read this file can spend your bitcoin.
#
# Format:
# <Base58 encoded private key>[<whitespace>[<key createdAt>]]
#
# The Base58 encoded private keys are the same format as
# produced by the Satoshi client/ sipa dumpprivkey utility.
#
# Key createdAt is in UTC format as specified by ISO 8601
# e.g: 2011-12-31T16:42:00Z . The century, 'T’ and 'Z’ are mandatory
#
NaszKluczPrywatny’spacja’2017-10-10T00:00:00Z# End of private keys
Druga opcja: gdyby tekst wklejony nie działał należy wyeksportować pusty portfel z multibit, edytować plik (wkleić swoje klucze prywatne) i zaimportować z powrotem do multibit classic. (widoczny będzie ten sam tekst który musimy edytować – czyli jak wyżej)
data jest podglądowa i można ją zmienić, plik zapisujemy na przykład jako moje_klucze.key
Jeśli wszystko wykonaliśmy poprawnie, klikamy importuj klucze prywatne. Po poprawnym importowaniu program multibit zacznie synchronizacje – będzie sprawdzał w blockchain czy są przypisane transakcje na tym adresie.
Eksport kluczy prywatnych
Gdy chcemy się przenieść do innego klienta bitcoin i potrzebujemy „zabrać” ze sobą klucze prywatne w celu importu ich do innego programu.
Jeśli nasz portfel jest zabezpieczony hasłem musimy je podać. Wybieramy lokalizacje gdzie zapiszemy nasz plik, klikamy „eksportuj do…”
Gdy eksportujesz swoje klucze pamiętaj o ustawieniu hasła do pliku eksportu, jeśli ktoś pozyska twoje klucze prywatne będzie miał dostęp do Twoich środków!
Pole sprawdź klucze prywatne
Jest przydatne gdy importowaliśmy wiele kluczy, i chcemy sprawdzić czy wszystkie zostały poprawnie dodane do programu.
Zresetuj transakcje oraz listę bloków
Czasami może dojść do sytuacji, gdy nie możemy znaleźć transakcji lub saldo na naszym portfelu się nie zgadza. Wtedy możemy zresetować ustawienia co spowoduje ponowną weryfikacje środków i transakcji na naszych adresach. Należy uzbroić się w cierpliwość gdyż to może zając trochę czasu.
Abyś nie musiał przewijać strony i odrywać się od tekstu wstawię tutaj jeszcze raz obrazek z numeracją.
Pole numer 1 zostało właśnie opisane, przejdziemy teraz do pola numer 2:
2) Pasek ostatnio otwieranych okienek, bardzo dobre rozwiązanie – znacząco przyspiesza prace z programem.
3) Multibit classic stawia na zróżnicowanie i wielozadaniowość pod tym względem jest dużym konkurentem dla Bitcoin core. W łatwy sposób możemy podpiąć kilka portfeli (zbioru kluczy prywatnych i publicznych z których wynikają adresy). Jest to pomocne, gdy chcemy prowadzić osobne portfele do osobnych zadań, transakcji lub oddzielić nasze salda.
4) Okienko statusu, informuje nas czy nasz program jest poprawnie podłączony do sieci bitcoin. Status Podłączony informuje nas, że bloki są zsynchronizowane i wszelkie wymagane informacje zostały pobrane z sieci.
Przy otwarciu multibit classic lub słabej jakości łączu internetowym możemy zauważyć taki pasek stanu. Jest on spowodowany synchronizacją z siecią, i za chwile program będzie gotowy do pracy.
5) Jeśli używasz często bitcoina do płacenia za usługi, to okienko jest dla Ciebie bardzo przydatne. Na bieżąco możesz sprawdzać aktualną cenę. W ustawieniach można zmienić walutę oraz giełdę, której cena będzie wyświetlana.
Odbieranie płatności
Gdy chcemy odebrać nasze pierwsze bitcoiny w programie multibit classic
Aby odebrać bitcoiny musimy wygenerować adres, aby to zrobić klikamy pole „Nowy”. Znajduje się ono w lewym dolnym rogu obrazka.
W programie mamy możliwość wygenerować jednocześnie 1,5,20 i 100 adresów, jeśli nasz portfel jest zabezpieczony hasłem musimy je podać aby móc wygenerować adresy.
Gdy już zostały one wygenerowane możemy odbierać płatności, podając adres osobie wysyłającej bitcoiny. Po kliknięciu na konkretny adres możemy także dodać etykietę np. bithub lub inną.
Gdybyśmy chcieli podać nadawcy konkretną kwotę jaką ma nam wysłać, możemy ją wysłać w postaci kodu QR. Generuje się on automatycznie i zmienia zależnie od wpisanej kwoty.
Obrazek został zamazany.
Wysyłanie bitcoinów
Wysyłanie bitcoinów jest tak samo proste jak wysyłanie zwykłego przelewu bankowego.
Pola które musimy wypełnić to:
Adres: jest to adres, na który zostaną wysłane nasze środki,
Etykieta: możemy zostawić puste, (to taka nasza nazwa odbiorcy lub tytuł konkretnego przelewu) etykieta jest dla nas, nikt z sieci jej nie zobaczy,
Kwota: można wpisać w dolarach lub w bitcoinach,
Możemy także wysłać naraz bitcoiny do kilku adresów, dodajemy je za pomocą okienka „Nowy”. Dzięki czemu nie musimy oddzielnie wykonywać wysyłania, możemy dodawać kolejne adresy. Oszczędzamy na opłatach transakcyjnych, a także jest to wygodniejsze, od pojedynczego wysyłania każdej z transakcji. Pola w dodanym nowym adresie należy uzupełniać tak samo jak w przypadku pojedynczego przelewu, dla każdego adresu wysyłki osobno.
Adres, na który wyślemy środki 141cmQ… czyli do samego siebie – jednak i tak transakcja musi przejść przez sieć. Nasze saldo się nie zmieni jednak będziemy musieli poczekać na akceptacje transakcji przez kopaczy zanim będziemy mogli wydać ją ponownie. Wyślemy 0.00015 BTC co w dniu pisania poradnika to około $0,78.
Potwierdzenie oraz kwota opłaty jaka będzie pobrana za wysłanie naszych środków. Do wysłania konieczne jest podanie hasła portfela (jeśli mamy ustawione).
Po potwierdzeniu transakcji środki zostały rozgłoszone w sieci. Ilość komputerów, które zaobserwowały transakcje.
Po pewnym czasie transakcja została potwierdzona, na szybkość potwierdzenia transakcji ma miedzy innymi wysokość opłaty transakcyjnej oraz ilość nowych bloków (statystycznie blok wpada co 10 minut, jednak może się zdarzyć ze nie wpadnie przez godzinę). W ostatnim czasie (wzrost popularności bitcoina) jest dużo oczekujących transakcji co może także wydłużyć czas oczekiwania na akceptacje.
Stan: Transakcja pojawiła się w najlepszym łańcuchu na wysokości – informuje nas to, że transakcja została zawarta w bloku o numerze „x” i jest potwierdzona
Data: Data wysłania
Kwota Wysłana: tutaj jest 0 gdyż wysłaliśmy do siebie
Transaction fee (BTC): wielkość opłaty za transakcje
suma wydatków: kwota jaka została przesłana w tej transakcji
Transakcje
W zakładce transakcje możemy zobaczyć całą historię wykonywanych operacji wysyłki i odbierania płatności.
Posiadamy 2 transakcje, od których otrzymaliśmy środki. Jedna potwierdzona(zielony „ptaszek”), druga oczekuje na akceptacje przez sieć (białe kółko). Multibit classic podaje w przybliżeniu kwotę transakcji w $ przeliczony według giełdy, która została zaznaczona w ustawieniach.
W lewym górnym rogu widzimy „Saldo 0,00015BTC ($0,72)” oraz „Dostępne do wydania”. Saldo jest to kwota jaką będziemy mieli w czasie potwierdzenia wszystkich transakcji przez sieć. Dostępne do wydania to środki, które są już potwierdzone przez sieć, wiec możemy je wydać kiedy chcemy.
Po zaznaczeniu danej transakcji możemy kliknąć „Pokaż szczegóły transakcji” dostępnej w dolnej części programu.
Lekki portfel multibit jest idealny do szybkiego wykonywania transakcji (bez synchronizacji pełnych bloków) oraz zapewnia wsparcie wielu portfeli na raz, co czyni go dalej bardzo popularnym. Kolejnym jego nowszym wzorem jest multibit HD jednak o nim w następnym poradniku 🙂
Autor dołożył wszelkich starań aby zawarte informacje były rzetelne i kompletne, jednak nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z wykorzystania informacji w artykule, a także nieumiejętne użytkowanie opisanych mechanizmów i funkcji. Informacje zawarte w artykule pochodzą z własnego doświadczenia autora.
Dziekuje , bardzo przydatny artykul. Dziala wszystko poprawnie.
Dziekuje , bardzo przydatny artykul. Dziala wszystko poprawnie.
Mam pytanie mam adres „xxx” i klucz prywatny „ zzzzz” jak przenieść ten adres do tego portfela . Przyznam ze kiepski jestem z edycji jakiś plików . Poprosze o dokładna instrukcje co zrobić ?