3 sposoby wykrycia oszustwa wg SEC

Czy trudno jest wykryć oszustwo związane z kryptowalutami? Według prezesa SEC, Gary’ego Genslera, nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Zdradził 3 sposoby na wykrycie oszustwa.

Gensler i komisarz SEC, Caroline Crenshaw, dyskutowali o tym, co postrzegają jako niebezpieczeństwa związane z inwestowaniem w kryptowaluty i jak stwierdzić, czy projekt jest oszustwem?

Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, czasami tak naprawdę jest” – powiedział Gensler.

Ogólnie rzecz biorąc, Gensler przedstawił 3 sposoby na wykrycie, że coś może być oszustwem. Po pierwsze, projekt nie jest w stanie dostarczyć jasnej dokumentacji tego, jak działa lub jak planuje osiągnąć swoje cele. Po drugie, projekt nie może wykazać, że jest zgodny z przepisami. Ostatni sygnał pojawia się, gdy projekt w ogóle nie może łatwo wyjaśnić, czym dokładnie jest.

Gensler powiedział również, że oferty wysokodochodowe to już ryzyko. Ostrzegł przed projektami, które są zbyt skomplikowane lub zmuszają inwestora do podjęcia decyzji, bazujące na „FOMO”.

Przewodniczący SEC po raz kolejny powtórzył również swoje przekonanie, że wiele kryptowalut może być niezarejestrowanymi papierami wartościowymi.

„Większość [kryptowalut] nie jest zgodna z przepisami dotyczącymi papierów wartościowych, ale powinna być” – powiedział. „To Dziki Zachód.”

Przedstawiając ponure perspektywy na przyszłość branży krypto, Gensler powiedział, że większość kryptowalut, czyli ponad 15 000 tokenów obecnych na rynku, ostatecznie upadnie.

„Ważne jest, aby zrozumieć, że kryptowaluty są nowe i spekulacyjne” – powiedział Crenshaw. „Istnieje naprawdę, bardzo niska ochrona inwestorów, ponieważ większość z nich nie zdecydowała się podjąć współpracy z SEC”.

Przypominając historię oszustw kryptowalutowych, Crenshaw powiedział, że w branży potrzebna jest większa przejrzystość.

Chociaż Crenshaw nie odniósł się bezpośrednio do FTX, stwierdził, że widmo nieistniejącej giełdy kryptowalut Sama Bankmana-Frieda nadal nawiedza rynek kryptowalut.

FTX, niegdyś dominujący gracz w sektorze kryptowalut, zakończył pracę w listopadzie po fali wypłat, które okazały się nie do pokrycia. Kryzys płynności zmusił firmę do przyznania się, że nie posiada indywidualnych rezerw aktywów klientów i ogłoszenia upadłości.

Bankman-Fried został aresztowany i oskarżony o osiem przestępstw finansowych, w tym oszustwa bankowe i spisek w celu prania brudnych pieniędzy. W tej chwili wciąż nierozliczone są miliardy aktywów klientów, a miliony klientów wciąż nie wiedzą, czy kiedykolwiek zobaczą te fundusze.

„Najważniejsze jest to, że inwestowanie w te nowatorskie, spekulacyjne i niestabilne inwestycje, które naprawdę nie mają podstawowych zabezpieczeń i przepisów, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem” – powiedział komisarz Crenshaw.

AltcoinBitcoinBlockchainBTCETHEthereumKryptowalutySECUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz