EOS – opis kryptowaluty.

NAZWA I LOGO

EOS

 

OPIS KRYPTOWALUTY

Oprogramowanie EOS.IO wprowadza nową architekturę blockchain zaprojektowaną w celu umożliwienia pionowego i poziomego skalowania zdecentralizowanych aplikacji. Osiąga się to poprzez stworzenie konstrukcji podobnej do systemu operacyjnego, na której można budować aplikacje. Oprogramowanie zapewnia konta, uwierzytelnianie, bazy danych, komunikację asynchroniczną i szeregowanie aplikacji w setkach rdzeni procesora. Powstała technologia to architektura blockchain, która skaluje się do milionów transakcji na sekundę, eliminuje opłaty transakcyjne dla użytkowników i pozwala na szybkie i łatwe wdrażanie zdecentralizowanych aplikacji.

EOS wykorzystuje jedyny zdecentralizowany algorytm konsensusu, który jest w stanie spełnić wymagania wydajnościowe dla aplikacji na blockchainie. Jest nim Delegated Proof of Stake (DPOS). Zgodnie z tym algorytmem osoby posiadające tokeny, mogą wybierać producentów bloków poprzez ciągły system głosowania i każdy może zdecydować się na udział w produkcji bloków. Ilość wyprodukowanych bloków przez danego użytkownika jest proporcjonalna do całkowitej otrzymanej liczby głosów, w stosunku do wszystkich innych producentów (użytkowników).

Oprogramowanie EOS.IO umożliwia tworzenie bloków dokładnie co 3 sekundy i dokładnie jeden producent jest upoważniony do wyprodukowania bloku w danym momencie. Jeśli blok nie zostanie wyprodukowany w zaplanowanym czasie, wówczas blok dla tego przedziału czasowego jest pomijany. Kiedy jeden lub więcej bloków jest pominiętych, istnieje 6 lub więcej sekund przerwy w łańcuchu bloków.

Tworzenie bloków odbywa się w rundach, która każda zawiera 21 bloków. Na początku każdej rundy wybiera się 21 unikalnych producentów bloków. 20 użytkowników z największą ilością głosów jest automatycznie wybieranych w każdej rundzie, a ostatni producent jest wybierany proporcjonalnie do liczby głosów w stosunku do innych producentów. Wybrani producenci są tasowani za pomocą liczby pseudolosowej pochodzącej z czasu bloku. Tasowanie ma na celu zapewnienie, że wszyscy producenci zachowują zrównoważoną łączność ze wszystkimi pozostałymi producentami.

Jeśli producent przegapi blok i nie utworzy żadnego bloku w ciągu ostatnich 24 godzin, zostaje usunięty z rundy, dopóki nie powiadomi ponownie sieci, że jest gotowy do ponownego rozpoczęcia produkcji bloków. Zapewnia to bezproblemową pracę sieci, minimalizując liczbę pominiętych bloków.

 

SPECYFIKACJA

 Maksymalna ilość monet: 1,000,000,000 EOS (1 miliard)

Wydobytych monet: 896,149,492 EOS (prawie 897 milionów)

Pierwszy blok: 26 czerwca 2017

Liczba bloków: 2,214,408 bloków

Średni czas pomiędzy blokami: 0.5 sekundy

Nagroda w bloku: brak danych

Rozmiar Blockchain: brak danych

Ilość masternodów: 21

Algorytm: DPOS

 

DYSTRYBUCJA

Dystrybucja tokenów EOS odbywała się poprzez ICO. Start obył się 26 czerwca 2017 roku i trwał przez 341 dni do 2 czerwca 2018. Podczas ICO zostało rozdystrybuowane 1 miliard tokenów według poniższego planu:

  • 200 milionów tokenów (20% całej puli) zostało wyemitowane podczas pierwszych 5 dni ICO pomiędzy 26 czerwca a 1 lipca 2017.
  • 700 milionów tokenów (70% całej puli) jest emitowane podczas 350 jednakowo podzielonych 23 godzinnych rund. W każdej rundzie jest dostępnych 2 miliony tokenów. Pierwsza runda runda rozpoczęła się 1 lipca 2017 o godzinie 13.
  • 100 milionów tokenów (10% całej puli) jest zamrożone w „pierwszym bloku” i nie może być wymienione ani wysłane w sieci Ethereum. Zostaną one odblokowane po 2 czerwca 2018 r.

Pod koniec każdej z 23 godzinnych rund, 2 miliony tokenów EOS jest rozdzielanych na postawie proporcji pomiędzy wszystkimi inwestorami, w oparciu o całkowitą ilość tokenów Ethereum wpłaconych na adres smart kontraktu ICO. Dystrybucja odbywa się według poniższego sposobu:

Ilość tokenów przydzielona pojedynczemu inwestorowi = a * (b/c)

Gdzie:

  • a = całkowita ilość tokenów Ethereum wpłacona przez jednego inwestora
  • b = całkowita ilość tokenów EOS dostępna w danej rundzie (2 miliony)
  • c = całkowita ilość tokenów Ethereum wpłacona przez wszystkich użytkowników

Dla przykładu: 20 tokenów EOS jest dostępnych w danej rundzie. Bob wpłaca 4 ETH, a Alice wpłaca 1 ETH w danej rundzie. W sumie 5 ETH zostało wpłaconych za 20 tokenów EOS w tej rundzie, 1 Token EOS będzie dystrybuowany za każde wpłacone 0.25 ETH. Dlatego Bob otrzymuje 16 tokenów EOS, a Alice otrzymuje 4 Tokeny EOS.

 

 CZYM RÓŻNI SIĘ OD BITCOINA?

Wykopanych monet 17,110,287 BTC 611,481,819 EOS
Czas wykopania bloku 10 minut 0.5 sekundy
Liczba bloków 528,828 2,214,408
Wielkość blockchain 162 GB Brak danych
Algorytm SHA256 DPOS
Prywatność Do używania Bitcoina (i innych walut) wystarczy mieć jedynie klucz publiczny i prywatny, które nie zawierają żadnych danych o użytkowniku takich jak dane personalne czy adres zamieszkania. Teoretycznie więc zapewniona jest anonimowość. W praktyce jednak trzeba się sporo natrudzić gdyż wszystkie transakcje i adresy publiczne są ogólnodostępne w sieci – na czym zresztą polega istota Bitcoina. Prześledzenie historii transakcji nie jest niemożliwe i przy odpowiedniej determinacji można powiązać adres z użytkownikiem np. analizując jego działania w sieci z użyciem adresów Bitcoin (zakupy, wpisy na forach) i adres IP. By zmniejszyć taką szansę należy trzymać środki na większej ilości adresów, transakcji dokonywać z różnych adresów, a w ostateczności skorzystać z serwisów oferujących mieszanie monet – jest to jednak powierzanie Bitcoinów stronie trzeciej. Tak samo jak w przypadku innych kryptowalut, do używania EOS potrzebujemy znać jedynie klucz publicznych innego użytkownika aby przesyłać tokeny. W blockchain explorer możemy zobaczyć wartość transakcji oraz adresy biorące w nich udział. W związku z tym poziom prywatności jest taki jak w Bitcoinie.
Szybkość Czas potwierdzenia jest stosunkowo długi i wynosi czasami ponad kilka godzin. Obecnie z powodu narastającej ilości transakcji na sekundę nie wszystkie przelewy trafiają od razu do bloku. Jest to zależne od opłaty transakcyjnej (fee) – im większa tym szybciej trafi. Bloki transakcyjne w blockchainie EOS pojawiają się co 1 sekundę. Z tego powodu przesyłanie EOS jest bardzo szybkie i zajmuje kilka sekund.
Inne Całość nagrody trafia do górników. Skutkiem tego jest dość kosztowne utrzymanie węzłów.

Bitcoin  oparty jest tylko o mining

EOS jest platformą, która ma zapewnić szybkie i płynne działanie zdecentralizowanych aplikacji. Wydaje się być naturalnym konkurentem dla Ethereum, które ma problemy z przepustowością sieci oraz skalowalnością aplikacji. Jeżeli EOS spełni wszystkie swoje obietnice, będzie dużo lepiej technicznie rozwinięty niż Ethereum.

 

ROADMAP

Aktualnie znajdujemy się w 4 fazie rozwoju EOS. Trzy poprzednie części (minimalne i sprawdzone środowisko testowe, minimalna sieć testowa oraz testowanie i audyty bezpieczeństwa) zostały ukończone 2017 i 2018 roku. Czwarta faza ma zakończyć się jesienią 2018, która obejmuje rozwój i aktualizacje kodu źródłowego dla produktu 1.0, rozwiniętego podczas trzech pierwszych faz. W połowie 2019 roku ma zakończyć się ostatnia – piąta faza, która obejmuje analizę i wdrożenie „technologii przyszłości”.

 

PORTFELE

Na dzień dzisiejszy EOS nie posiada dedykowanego portfela. Są jednak alternatywy:

MyEtherWallet:
https://www.myetherwallet.com/

Exodus:
Windows (64-bit):
https://exodusbin.azureedge.net/releases/exodus-windows-x64-1.42.0.exe

Mac:
https://exodusbin.azureedge.net/releases/exodus-macos-1.42.0.dmg

Linux:
https://exodusbin.azureedge.net/releases/exodus-linux-x64-1.42.0.zip

Ledger:
https://www.ledgerwallet.com/products/ledger-nano-s

Trezor:
https://trezor.io/

Jaxx:
Windows (desktop):
https://jaxx.io/downloads.html

Linux:
https://jaxx.io/downloads.html

Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kryptokit.jaxx&hl=en

iOS:
https://itunes.apple.com/us/app/jaxx-bitcoin-ethereum-wallet/id1084514516?mt=8

Rozszerzenie przeglądarkowe (Chrome):
https://chrome.google.com/webstore/detail/jaxx-blockchain-wallet/ancbofgphhmhcchnaognahmjfajaecmo

 

MINING

W EOS nie występuje zjawisku miningu. 900 milionów tokenów zostanie wyemitowanych poprzez ICO, które skończyło się 2 czerwca 2018 roku. Po zakończonym ICO, 100 milionów tokenów zamrożonych w „pierwszym bloku” zostanie również uwolnione. Całkowita dostępna liczba tokenów wyniesie 1 miliard EOS.

 

TWÓRCY ORAZ DEWELOPERZY

  • Brendan Blumer – CEO
  • Daniel Larimer – CTO
  • Ian Grigg – partner
  • Brock Pierce – partner

 

MEDIA

Oficjalna strona

https://eos.io/

Twitter

https://twitter.com/eos_io?lang=da

Facebook

https://www.facebook.com/eosblockchain/

Youtube

https://www.youtube.com/channel/UCbc7vIgwb-sPSckU0FbWmRg

LinkedIn

https://www.linkedin.com/company/eos/?originalSubdomain=dk

 

KOD ŹRÓDŁOWY

https://github.com/EOSIO/eos

 

BLOCKCHAIN EXPLORER

 https://etherscan.io/token/EOS

 

GIEŁDY

https://www.binance.com/

https://www.bithumb.com/

https://www.huobi.pro/

https://www.bitfinex.com/

https://www.okex.com/

https://upbit.com/

 

WYKRES Z CENĄ

  https://coinpaprika.com/coin/eos-eos/#fromSearch

https://coinmarketcap.com/currencies/eos/#charts

https://www.coingecko.com/en/coins/eos

https://www.worldcoinindex.com/coin/eos

BinanceBitfinexBithumbEOSKryptowalutyopis kryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz