Złoto – Top 10 największych firm wydobywczych na świecie

Złoto – Top 10 największych firm wydobywczych na świecie – raport

Złoto to oczywisty złoty temat. Można o nim pisać i mówić bez końca. Z powodu swojej siły i magii przyciągania jest w centrum zainteresowania ludzkości od zawsze.

Warto poznać tych, którzy obecnie stoją za wydobyciem złota, które następnie ląduje w skarbcach banków centralnych albo prywatnych sejfach.

Przedsiębiorstwa wydobywcze to prawdziwi giganci i maszynki do zarabiania pieniędzy.

Firma Kitco sklasyfikowała firmy wydobywcze złota na podstawie ich najnowszych zgłoszonych potwierdzonych i prawdopodobnych rezerw in-situ (na miejscu). Zasoby mineralne to ekonomicznie nadająca się do wydobycia część zasobów mineralnych.

Największe rezerwy posiada firma wydobywcza złota w Rosji

Rosyjski gigant wydobywczy złota Polyus szczyci się największą bazą rezerw złota na świecie. Na dzień 31 grudnia 2022 roku spółka posiadała 97 mln uncji złota w rezerwach w porównaniu do 101 mln uncji na dzień 31 grudnia 2021 roku. Spółka podała, że spadek rezerw złota rok do roku wynikał z wyczerpywania się w wyniku wydobycia. Innym powodem była zmiana w zapasach z tytułu naddatków pochodzących z wydobycia i odzysku do przerobu.

Największa na świecie firma wydobywcza to Newmont

Newmont ma drugą co do wielkości bazę rezerw złota w całej branży. W 2022 roku firma Newmont posiadała 96,1 mln uncji rezerw mineralnych złota. Jest to wzrost o 3,6% w porównaniu z łączną liczbą 92,8 mln uncji z poprzedniego roku. Firma wyjaśniła, że dodanie 8,6 miliona uncji i przejęcie 3,1 miliona uncji zostało częściowo zrównoważone przez wyczerpanie 7,2 miliona uncji i niekorzystne rewizje netto o 1,2 miliona uncji.

Barrick ma siedzibę w Kanadzie

Barrick jest trzecim przedsiębiortswem w zestawieniu z 76 milionami uncji rezerw złota zgłoszonych w 2022 roku. Stanowi to wzrost o 10% w stosunku do 2021 roku (69 milionów uncji). Firma podała, że jej wzrost rezerw minerałów złota był spowodowany znaleziskiem Pueblo Viejo oraz regionem Afryki i Bliskiego Wschodu.

Australia ma swojego giganta

Newcrest zajmuje czwarte miejsce. Spółka wykazała rezerwy złota na poziomie 61 mln uncji na dzień 30 czerwca 2022 roku. Oznacza to spadek o 3% w porównaniu do rezerw na dzień 31 grudnia 2021 roku (63 mln uncji), głównie z powodu wyczerpania wydobycia.

Przedstawiciel RPA w zestawieniu to Gold Fields

Gold Fields zajmuje piąte miejsce w zestawieniu z 52,1 mln uncji złota w rezerwach zgłoszonych w 2022 roku. W 2021 roku było to 47,4 mln uncji.

Przeczytaj także: Złoto jest niedowartościowane a dolar przewartościowany – BCA Research

Kanada

Agnico Eagle zajmuje szóste miejsce. Potwierdzone zasoby złota firmy wzrosły o 9% rok do roku do 48,7 mln uncji (1186 mln ton o gradacji 1,28 grama na tonę). Firma stwierdziła, że wzrost zasobów mineralnych był w dużej mierze spowodowany znacznymi znaleziskami w Detour Lake. Dodatnio na wielkość zasobów wpłynęła także udana konwersja zasobów mineralnych w kilku innych operacjach.

RPA słynie z firm wydobywczych: Anglo Gold Ashanti i Harmony Gold

Zasoby złota Anglo Gold Ashanti z RPA wzrosły z 29,8 mln uncji w grudniu 2021 roku do 30,4 mln uncji w grudniu 2022 roku. Roczny wzrost netto o 0,6 mln uncji obejmuje dodatki wynikające ze zmian poszukiwawczych i modelowania o 2,8 mln uncji. Dodatnio na wielkość zasobów wpłynęły także zmiany założeń ekonomicznych o 1,0 mln uncji . Wzrost ten został częściowo skompensowany spadkiem o 2,9 mln uncji oraz spadkami wynikającymi z innych czynników o 0,3 mln uncji.

Całkowite przypisane rezerwy minerałów złota Harmony Gold wyniosły 28,1 mln uncji na dzień 30 czerwca 2022 roku w porównaniu z 31,4 mln uncji na dzień 30 czerwca 2021. Spadek wynikał głównie ze zmniejszenia rezerw w kopalniach Tshepong i Bambanani.

Kanada

Całkowite szacunkowe potwierdzone i prawdopodobne rezerwy złota Kinross na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiły około 25,5 mln uncji. Jest to spadek o 2,1 mln uncji z 27,6 mln (z wyłączeniem 5,0 mln uncji związanych z operacjami w Chirano i Rosji) na dzień 31 grudnia 2021. Spadek szacowanych rezerw złota w porównaniu do 31 grudnia 2021 roku wynikał głównie z wyczerpywania się zasobów do wydobycia.

Rosja

W 2022 roku rezerwy złota rosyjskiego giganta wydobywczego Polymetal spadły o 9% rok do roku do 24,7 mln uncji. Powodem było głównie stopniowe wyczerpanie zasobów. Zostało to częściowo zrekompensowane pomyślnymi wynikami poszukiwań w hubie Omolon (centrum Burgali i Nevenrekan), Pesherny (centrum Voro). Wstępne szacunki dotyczące rezerw w centrach Galka i Tamunier (centrum Voro) także napawają optymizmem.

Może Cię zainteresuje:

firmy wydobywczewydobycieZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz