Te kraje najlepiej wiedzą, jak sprzedawać złoto

W maju 2023 r. największym sprzedawcą złota na świecie po raz kolejny był Bank Centralny Turcji. Łącznie w tym miesiącu podmiot sprzedał 63 ton żółtego kruszcu.

Globalne rezerwy złota w maju br. uległy zmniejszeniu o 27 ton. To mniej niż połowa z 69 ton sprzedaży netto odnotowanych w kwietniu.

Złoto w Turcji wciąż ma silną pozycję

Od marca br. turecki bank sprzedał prawie 160 ton złota, co odpowiada jego skumulowanym zakupom w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Jak podkreślają analitycy, sprzedaż ta jest raczej odpowiedzią na dynamikę lokalnego rynku (bardzo silny popyt na złoto i tymczasowy częściowy zakaz importu kruszcu) niż zmianą długoterminowej polityki w zakresie złota.

Krishan Gopaul, starszy analityk Światowej Rady Złota, podkreśla, że konkretne czynniki napędzają sprzedaż złota w Turcji. – Kraj ten doświadczył paraliżującego poziomu inflacji, a konsumenci kupowali złoto, aby chronić swoją siłę nabywczą – wyjaśnił.

Inflacja w Turcji spadła w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy, ale nadal pozostaje bardzo wysoka, rosnąc o 38,2% w ciągu ostatnich 12 miesięcy (stan na czerwiec 2023 r).

Znaczącymi sprzedawcami złota w ciągu ostatniego miesiąca były również banki centralne Uzbekistanu (11 ton złota), Kazachstanu (2 tony) i Niemiec (2 tony). – Sprzedaż przez banki, które kupują złoto z krajowej produkcji – takie jak Uzbekistan i Kazachstan – nie jest rzadkością, podczas gdy sprzedaż Niemiec jest prawdopodobnie związana z programem bicia monet – powiedział Gopaul.

W maju br. osiem banków centralnych zwiększyło swoje oficjalne rezerwy złota. Narodowy Bank Polski dodał do swojego stanu posiadania aż 19 ton żółtego kruszcu w ciągu miesiąca, zwiększając swoje rezerwy do 263 ton. Z kolei Ludowy Bank Chin dokonał zakupu 16 ton złota, co stanowi siódmy miesiąc zakupów wykonanych przez ten podmiot z rzędu. Jego rezerwy złota wynoszą obecnie 2092 tony. Innymi znaczącymi nabywcami złota były banki centralne Singapuru (4 tony), Rosji (3 tony), Indii (2 tony), Republiki Czeskiej (2 tony) i Republiki Kirgiskiej (2 tony). Natomiast Bank Centralny Iraku zwiększył swoje rezerwy złota o nieco ponad 2 tony, zwiększając swoje rezerwy do 133 ton.

Gopaul zauważył również, że Rosja zwiększyła swoje rezerwy złota o 3 tony; dodał jednak, że rosyjski Narodowy Fundusz Majątkowy zmniejszył swoje zasoby złota o 37 ton od początku roku. Co prawda niewiele jest publicznie dostępnych informacji na temat działalności tego podmiotu, ale wiele wskazuje na to, że sprzedaż złota była dla Rosji niezbędna do pokrycia deficytu budżetowego.

Zobacz też: Złoto: indyjski rynek ma szansę na mocne odbicie

Banki centralne będą dyktować ceny

Pomijając wpływ Turcji na popyt na złoto ze strony banków centralnych, analitycy twierdzą, że konsekwentne zakupy banków centralnych będą nadal wspierać ceny złota do 2023 roku. – Banki centralne kupują złoto, ponieważ chcą zdywersyfikować swoje rezerwy w stosunku do dolara amerykańskiego. To będzie ciągły trend. Popyt ze strony banków centralnych naprawdę podnosi cenę złota – komentuje Douglas Groh, partner zarządzający w firmie Sprott.

Może Cię zainteresować:

TurcjaZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz