Irak wyrusza na zakupy. W planach duże zakupy złota
Bank centralny Iraku powiększył swoje rezerwy złota o 2% w ciągu jednego dnia. Według relacji Bloomberga apetyty są znacznie większe. Irak po okresie wojny i chaosu próbuje stanąć na nogi i systematycznie przeprowadza reformy zalecone przez Bank Światowy. Odbudowa zaufania do finansów państwa jest kolejny krokiem w dobrym kierunku.
Jeden zakup 2,5 tony złota – drobnostka
Irak zakupił w czwartek 2,5 tony złota, zwiększając swoje całkowite rezerwy złota do 132,73 ton, jak powiedział Bloomberg cytowany przez Bloomberga, Mazina Sabaha, dyrektor generalnego departamentu inwestycji banku centralnego.
Sabah powiedział, że Irak realizuje strategię stopniowego dodawania złota do krajowych rezerw jako bezpiecznej alternatywy.
„Naszym obecnym planem jest wielokrotne kupowanie małych ilości, a nie dużych ilości za jednym razem” – powiedział Sabah.
Złoto jest „bezpieczną przystanią”
Banki centralne kupiły w zeszłym roku rekordowe ilości złota, zwiększając rezerwy aktywem postrzeganym jako bezpieczna przystań w czasie kryzysu gospodarczego i trwającego trendu de-dolaryzacyjnego.
Irak wykorzystał zeszłoroczne niższe ceny jako okazję do wznowienia zakupów złota po czteroletniej przerwie. Irak kupił 34 tony złota około rok temu. Jednorazowym zakupem zwiększył zasoby złota o 35%. Irackie złoto jest przechowywane w Anglii i Francji.
Przeczytaj także: Prawdopodobna podwyżka stóp w czerwcu obniża wycenę złota
Banki centralną kupują szlachetny metal
Według Światowej Rady Złota (WGC) w pierwszym kwartale tego roku banki centralne dodały 228 ton do swoich światowych rezerw złota, co oznacza rekordowe tempo w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku od rozpoczęcia gromadzenia danych w 2000 roku. Ale liczby można interpretować na więcej niż jeden sposób.
Popyt banku centralnego w I kwartale był zgodny z ubiegłorocznymi rekordowymi rocznymi zakupami na poziomie 1078 ton. I chociaż liczby w pierwszym kwartale wzrosły o 176% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, spadły o 45% w porównaniu z danymi z czwartego kwartału 2022 r. i oznaczały drugi kwartał spadków z rzędu. Dla porównania banki centralne zakupiły w IV kwartale 2022 r. 417 ton złota.
Według Sabah, bank centralny Iraku ma wytyczne cenowe, których należy przestrzegać przy dokonywaniu dodatkowych zakupów złota.
Złoto odnotowało w piątek trzecią z rzędu tygodniowy spadek. Rynki ponownie skalibrowały się przed kolejną podwyżką stóp procentowych o 25 punktów bazowych w czerwcu. Jak się okazało nadzieje na przerwę w podwyżkach spełzły na niczym.
Może Cię zainteresuje: