Dyrektor generalny WGC: „Złoto będzie nadal bezpieczną przystanią”

Popyt na złoto na całym świecie będzie w kolejnych miesiącach bardzo duży, ponieważ utrzymująca się niepewność geopolityczna, rosnące zadłużenie państw oraz inflacja mogą skłonić inwestorów do gromadzenia bezpiecznych aktywów.

David Tait, dyrektor generalny Światowej Rady Złota (World Gold Council), uważa, że banki centralne, zwłaszcza te w mniej rozwiniętych krajach, mogą w 2024 r. chętniej sięgać po złoto, aby uzupełnić swoje rezerwy.

Alternatywna klasa aktywów

– Ponadto uważam, że utrzymujące się napięcia geopolityczne będą wspierać rynek złota. Jednym z kluczowych czynników, które będą wspierać złoto, jest rosnący poziom zadłużenia – powiedział Tait, który jest również niezależnym członkiem uznanej Rady Standardów Rynkowych FICC Banku Anglii. – Wszyscy znamy pułap zadłużenia Stanów Zjednoczonych. Spodziewam się zwiększonego zainteresowania podwyższonym zadłużeniem w Europie. W związku z tym oczekuję, że złoto pozostanie alternatywną (klasą aktywów – przyp. red.) w świadomości inwestorów – dodał.

Jak zauważył Tait, globalny popyt na złoto, z wyłączeniem obrotu pozagiełdowego, spadł o 5 proc. do 4448,4 ton metrycznych w 2023 r., ale nadal pozostawał silny w porównaniu ze średnią 10-letnią.

Dyrektor Światowej Rady Złota wypowiedział się również na temat Indii – jednego z największych importerów złota na świecie. Podczas gdy ogólny indyjski popyt na złoto spadł o 3 proc. w 2023 r. do 747,5 ton, napędzany 6 proc. spadkiem zakupów biżuterii, Tait wskazał na znaczącą zmianę – popyt na złote sztabki i monety wzrósł w tym kraju o 7 proc.

Zobacz też: Szykuje się przełom w AI. Google nawiązało współpracę z Reddit

„Popyt na złoto wzrośnie”

– Wzrost cen złota mógł zniechęcić niektóre osoby do kupowania biżuterii (w 2023 r. – przyp. red.), ale popyt inwestycyjny wzrósł. Spodziewam się, że popyt na sztabki i monety będzie szczególnie dobry w 2024 r. Musi to być odzwierciedleniem sytuacji geopolitycznej, która skłania ludzi do takich działań – powiedział Tait.

Uważa on, że podwyższony popyt może przyczynić się do wzrostu cen złota w 2024 roku. – Trudno byłoby sobie wyobrazić sytuację, w której cena złota nie będzie nadal rosła. Spodziewam się więc, że ten powolny trend wzrostowy będzie kontynuowany, dopóki na świecie nie stanie coś naprawdę fundamentalnego – dodał.

Ceny złota osiągnęły rekordowy poziom 2135,4 USD za uncję trojańską w grudniu 2023 r., po czym spadły. Mimo to w tym roku utrzymały się powyżej psychologicznego poziomu 2000 USD.

Może Cię zainteresować:

David TaitŚwiatowa Rada ZłotaZłoto
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
  • JK

    Wrzesień 2011: uncja złota $1921
    powolny trend wzrostowy będzie kontynuowany”