Chiński gigant wciąż sygnalizuje popyt na złoto. Będzie wkrótce liderem?

Chińskie złoto: opowieść o dwóch połowach

Chiny osiągnęły najwyższy poziom importu złota od 2018 roku, z łącznym importem szlachetnego kruszcu wynoszącym 1 343 tony w 2022 roku, co stanowi wzrost o 64% w porównaniu z rokiem 2021. Chiny są obecnie największym na świecie konsumentem tego metalu, a popyt na złoto rośnie już od drugiej połowy zeszłego roku, kiedy to rząd tego kraju złagodził niektóre obostrzenia związane z pandemią COVID-19.

Światowa Rada Złota opisała ten scenariusz jako „opowieść o dwóch połowach”: z pierwszą połową, która charakteryzowała się tłumionym popytem i importem ze względu na lockdowny, oraz drugą połową gdzie zanotowano wzrost importu ze względu na łagodzenie środków ostrożności i obostrzeń przeciwko COVID i wzrost lokalnych premii za złoto.

Według raportu Światowej Rady Złota (World Gold Council, WGC, przyp. red.), siła na chińskim rynku złota utrzymała się w styczniu bieżącego roku wraz ze wzrostem popytu na kruszec, który poskutkował łagodnym wzrostem premii za złoto na rynku Szanghaj-Londyn, zatrzymując tym samym trend spadkowy w tej kategorii trwający od października 2022 r. Ożywienie chińskiej gospodarki po odejściu od covidowych obostrzeń znacznie pomogło w napędzeniu ożywienia na rynku złota, co wynikało z prostego faktu, że nastąpiło ożywienie chińskich aktywności gospodarczych w tym samym czasie.

Zobacz też: Kryptowaluty przyczyną blackoutu w Azji?

Według Chińskiego Stowarzyszenia Złota, w ciągu 15-dniowego okresu od chińskiego Nowego Roku do Święta Wiosennych Latarni chińska konsumpcja złota wzrosła o 18% rok do roku. Wypłaty złota z Szanghajskiej Giełdy Złota wyniosły 140 ton w styczniu, z niewielkim spadkiem miesięcznym o 2 tony w stosunku do grudnia 2022 r. i o 25% niższym poziomem niż w styczniu 2022 roku. Wynikało to głównie ze względu na Chiński Nowy Rok 2023, który ograniczył styczniowy okres handlu tylko do 16 dni. Jednak w porównaniu do styczniowych miesięcy Chińskiego Nowego Roku w latach wcześniejszych, całkowity poziom wypłat w tegorocznym styczniu był o 12% wyższy niż średnia dziesięcioletnia.

https://twitter.com/theworldindex/status/1625735880479473664?s=20

Zobacz też: GPW to pustynia? Niepokojący raport PwC za 2022 r.

Bank centralny gromadzi zapasy złota. Ile ton ma nieoficjalnie?

Chiński Bank Ludowy wznowił oficjalne zakupy złota w listopadzie 2022 r., kontynuując je do stycznia br. i dodając kolejne 15 ton szlachetnego kruszcu do swoich rezerw. Złoto stanowi teraz 3,7% całkowitych rezerw Chin. Bank centralny tego kraju zgromadził w sumie łącznie 1 448 tony złota między 2002 a 2019 rokiem, a spekuluje się, że Chiny posiadają o wiele więcej złota niż oficjalnie ujawniają.

Jeśli ten wyraźny wzrost chińskiego rynku złota będzie się utrzymywał w 2023 roku, to napędzi on ogólny światowy popyt na złoto. Zapotrzebowanie na ten kruszec wzrosło globalnie o 18% do 4 741 ton w 2022 roku, co jest najwyższym poziomem popytu od 11 lat.

Kurs złota rósł zarówno wobec chińskiego juana jak i dolara

Raport Światowej Rady Złota informuje również o zachowaniu cen tego aktywa w 2023 roku. Ceny złota rozpoczęły rok silnie, przy czym zarówno indeks SHAUPM (Shanghai Gold Price Benchmark – przyp. red.) denominowany w chińskim jenie (popularna nazwa na oficjalną nazwę walutą kraju którą jest RMB, skrótowiec od słowa Renminbi oznaczającego walutę ludową – przyp. red.), jak i LBMA Gold Price AM w dolarze amerykańskim kontynuowały swój rajd z końca 2022 roku.

Źródło: World Gold Council

Zdaniem analityków oczekiwania uczestników rynku co do wolniejszego wzrostu stóp procentowych były kluczowym czynnikiem podtrzymującym cenę złota na głównych rynkach. Relatywna słaba siła ceny złota denominowanego w CNY w porównaniu z ceną w USD wynikała głównie z siły waluty chińskiej, ponieważ w styczniu RMB umocnił się o ponad 2% w stosunku do dolara na fali słabszej kondycji dolara i optymizmu dotyczącego ponownego otwarcia gospodarki Chin.

Zobacz też: Kursy walut mogą zmienić trend. Analitycy ostrzegają

https://twitter.com/bigsb_news/status/1623293304510074880?s=20

Rosnący popyt na złoto ze strony kluczowych graczy, rosnące ryzyko niewypłacalności rządu Stanów Zjednoczonych, wolniej hamująca inflacja oraz ogólna sytuacja makroekonomiczna to czynniki wyraźnie sprzyjające temu kruszcowi. Nadchodzące miesiące będą z pewnością interesujące dla całego rynku złota.

Może Cię zainteresować:

Chinyludowy bank chinmetale szlachetneZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz