Chiński boom na złoto gwałtownie spowalnia

Złoto w Chinach sprzedaje się słabiej – żółty kryszec spadł z kwietniowego szczytu na poziomie 44% rok do roku do 24% w maju.

Powinno ono jednak utrzymać swój wysoki poziom ze względu na swoją reputację bezpiecznej przystani i chińskie aktywa rezerwowe.

Złoto w dół, powodem słaba gospodarka

Jak donosi agencja Bloomberg, popyt na złoto w Chinach zaczyna spadać, ponieważ spowolnienie gospodarcze tego kraju odbija się na sektorze. Tam, gdzie sprzedaż złotej i srebrnej biżuterii gwałtownie wzrosła na początku 2023 r., w maju wzrosła tylko o 24% rok do roku, co jest pierwszą oznaką spowolnienia w tym roku.

Obok Indii Chiny są największym konsumentem fizycznych sztabek złota, biżuterii i monet. Po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią pod koniec 2022 roku, stłumiony popyt doprowadził do gwałtownego wzrostu sprzedaży, która wzrosła o 37% i 44% w marcu i kwietniu br.

Majowy spadek przebiega równolegle z podobnymi zjawiskami w całych Chinach, ponieważ wzrost gospodarczy tego kraju słabnie po dobrych wynikach w pierwszym kwartale br. Produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i inwestycje gwałtownie spadły w porównaniu z kwietniem, podczas gdy bezrobocie wśród osób w wieku od 16 do 24 lat osiągnęło rekordowy poziom.

Pekin zareagował na spowolnienie aktywności gospodarczej wprowadzeniem planów bezpośrednich bodźców stymulacyjnych. Z kolei chiński bank centralny wprowadził pierwsze obniżki stóp procentowych od sierpnia 2022 r., które mają być dla obywateli zachętą do wydawania pieniędzy.

Mimo to oczekuje się, że w czerwcu 2023 r. popyt na surowiec ulegnie dalszemu osłabieniu. Jak donosi Bloomberg, powołując się na dane Światowej Rady Złota, cena złota w Szanghaju jest obecnie notowana ze zniżką w stosunku do kursu międzynarodowego.

Podczas gdy wcześniejszy chiński popyt na żółty metal pomógł utrzymać jego rekordowy poziom ponad 2000 dolarów za uncję, złoto nadal kosztuje około 1935 dolarów. Pomimo spowolnienia sprzedaży detalicznej, bezpieczne aktywa prawdopodobnie utrzymają podwyższony poziom dzięki napięciom geopolitycznym i obawom o recesję.

Zobacz też: Meksyk: nowe przepisy sieją panikę wśród firm wydobywających srebro

Duże rezerwy

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zagraniczne banki centralne również będą wspierać wyższą cenę złota, ponieważ w ciągu ostatnich kilku kwartałów gromadziły aktywa rezerwowe na znacznie wysokich poziomach. Wynika to z faktu, że chcą one zmniejszyć swoją zależność od dolara, widząc wpływ sankcji dolarowych na Rosję.

Chiny nie są tu wyjątkiem. Ich bank centralny posiada 2092 obecnie tony złota. Państwo zgromadziło 160 ton żółtego kruszcu w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy.

Może Cię zainteresować:

ChinyZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz