Dzięki obszernemu raportowi dostarczonemu przez CoinGecko możemy sprawdzić jak wyglądają koszty wydobycia BTC w poszczególnych krajach i regionach. Różnice są ogromne.
Według raportu, istnieje znacząca światowa różnica w kosztach energii elektrycznej dla indywidualnych górników Bitcoina. Podczas gdy produkcja jednego Bitcoina we Włoszech kosztuje 208 560 dolarów, w Libanie jest to prawie 800 razy tańsze! Według raportu tylko 65 krajów jest opłacalnych dla indywidualnych górników Bitcoina. Takie możemy wyciągnąć wnioski opierając się wyłącznie na kosztach energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Spośród tych “opłacalnych krajów” 34 kraje znajdują się w Azji, podczas gdy w Europie jest ich tylko pięć.
Jednak górnicy indywidualni Bitcoin znajdują się w sprzeczności ze światową średnią kosztów energii elektrycznej dla gospodarstw domowych:
Średni koszt zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym (na świecie) na wydobycie 1 Bitcoina wynosi 46 291,24 dolarów, co jest o 35% wyższe od średniej dziennej ceny 1 BTC w lipcu 2023 roku (30 090,08 dolarów).
Raport wskazał Włochy jako kraj o najwyższych kosztach wydobycia Bitcoina w gospodarstwach domowych, wynoszących 208 560 dolarów za Bitcoina. Jest to więc aż ośmiokrotnie droższe niż wartość samego Bitcoina (na dzień dzisiejszy). Następnie w kosztach uplasowała się Austria z kosztem 184 352 dolarów oraz Belgia z kosztem 172 382 dolarów.
Zobacz też: Nowa technologia kopania BTC może zwiększyć jego skuteczność o ponad 250%!
A gdzie kopanie BTC jest najtańsze?
Sprawdźmy gdzie najtaniej można wykopać Bitcoina. Według raportu stawki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych w Libanie pozwalają indywidualnym górnikom wygenerować jednego Bitcoina za zaledwie 266 dolarów. Na podstawie tych danych jest to około 783 razy tańsze niż koszt wydobycia Bitcoina we Włoszech. W Libanie pozyskamy więc też Bitcoina niemalże sto razy taniej niż jego obecna rynkowa cena (ok 26 000 dolarów).
Iran uplasował się na kolejnym miejscu i koszt jest już dwa razy wyższy niż w Libanie. W Iranie wykopiemy Bitcoina średnim kosztem produkcji 532 dolarów. Niemniej jednak, pomimo że Iran zalegalizował wydobycie Bitcoinów w 2019 roku, od tamtego czasu kraj wielokrotnie zakazywał legalnych operacji, powołując się na obciążenie sieci energetycznych w okresie zimowym. Na przykład na początku roku tamtejsza Organizacja ds. Zbierania i Sprzedaży Mienia Państwowego Iranu przejęła około 150 000 urządzeń do kopania kryptowalut.
Kilka dni temu CEO Binance, Changpeng „CZ” Zhao, opublikował zrzut ekranu z danymi tego raportu na platformie X. Zapytał on ironicznie dlaczego osoby w tych krajach o niskim koszcie energii elektrycznej nie miałyby wykopywać Bitcoina (skoro to takie opłacalne). Jednak CZ pozostał sceptyczny i uważa, że może istnieć więcej czynników do uwzględnienia.
Ważne jest również zauważenie, że wiele z tych krajów ma niewystarczające zasoby energii, aby wykorzystać niskie koszty energii elektrycznej. Większość z tych krajów boryka się z brakiem energii elektrycznej i zazwyczaj wyłącza swoje ciężkie przemysły latem lub w godzinach szczytu.
Poniżej możemy zobaczyć jeszcze jedną grafikę przygotowaną przez CoinGecko prezentującą mapę świata z naniesionymi wartościami kosztów wydobycia 1 BTC:
Może Cię zainteresować: