Visa otwiera się na rozliczenia z walutach cyfrowych. Operator płatności ogłosił dzisiaj, że przeprowadził transakcję przy użyciu USDC na blockchainie Ethereum.
Jak wynika z treści opublikowanego dziś komunikatu, Visa poświęciła ostatnie 18 miesięcy na opracowanie ścieżki do rozliczania waluty cyfrowej w swojej infrastrukturze. Operator płatności poinformował, że będzie współpracować z Anchorage, bankiem aktywów cyfrowych, jako partnerem rozliczeniowym, a także z Crypto.com jako bramką płatniczą.
Pierwszy z głównych graczy, który będzie rozliczał transakcje w USDC
Visa twierdzi, że wskazane wyżej ulepszenia infrastruktury umożliwią obsługę walut cyfrowych banku centralnego (CBDC) – w miarę ich wdrażania w przyszłości.
„Fintechy dedykowane kryptowalutom chcą partnerów, którzy rozumieją ich działalność i złożoność czynników związanych z cyfrową walutą” – powiedział Jack Forestell, dyrektor ds. produktów Visa. „Dzisiejsze ogłoszenie jest kamieniem milowym w naszej zdolności do zaspokojenia potrzeb fintechów zarządzających swoją działalnością za pomocą stablecoina lub kryptowaluty i jest tak naprawdę przedłużeniem tego, co robimy każdego dnia”.
Kris Marszalek, dyrektor generalny Crypto.com, dodał, że jego firma szukała partnerów finansowych, z którymi mogliby współpracować, aby pomóc w „przejściu świata na kryptowaluty”, a Visa pasuje do tego, ponieważ rozumie możliwości, jakie stwarzają aktywa cyfrowe. gospodarka światowa.
„Visa przyszła do nas w 2019 r. z pomysłem – umożliwić bezpieczne, wydajne i bezproblemowe rozliczenie płatności w walucie cyfrowej, łącząc Visa z platformą powierniczą Anchorage” – mówi Diogo Mónica, współzałożyciel i prezes Anchorage. „Dałoby to kolejnej generacji rodzimych emitentów kryptograficznych możliwość bezpośredniego rozliczenia się z Visa w cyfrowej walucie za pośrednictwem publicznego łańcucha bloków”.
Popyt, stabilność, bezpieczeństwo
Visa podkreśliła, że określenie, jakie zasoby cyfrowe zaoferować jako opcje rozliczeń, sprowadza się do trzech czynników: popytu, stabilności i bezpieczeństwa. W przypadku dwóch ostatnich firma twierdzi, że dotyczy przede wszystkim wahań cen i płynności, a także protokołów zgodności i zarządzania.
W opinii Visa, USDC „zmierzyło się” ze wszystkimi powyższymi kryteriami. Visa zauważyła, że stablecoin ma w obiegu prawie 10 miliardów dolarów, z silną społecznością programistów i wyraźną historią zgodności z regulacjami. Visa zwróciła również uwagę na pojawienie się nowych przypadków użycia wokół USDC, w tym płatności transgranicznych B2B, rozliczeń handlowych i przekazów pieniężnych.
W lutym Mastercard ogłosił, że planuje wprowadzić „wybrane kryptowaluty” do swojej sieci płatności, zauważając, że większość zasobów cyfrowych nie kwalifikowałaby się do wyboru, ponieważ nie spełniałyby wymagań firmy w zakresie compliance.
Zarówno Visa, jak i Mastercard posiadają duże portfele patentów blockchain. W maju ubiegłego roku Visa złożyła wniosek o „patent cyfrowego dolara opartego o blockchain”, aby rozliczać płatności CBDC za pośrednictwem łańcucha bloków.
źródło newsa: tutaj