Użytkownicy kryptowalut odetchnęli z ulgą. Po wielu miesiącach rządowa agencja poszła im na rękę

Internal Revenue Service (IRS), służba skarbowa rządu federalnego USA, zmieniła termin, w którym użytkownicy kryptowalut muszą złożyć sprawozdanie dotyczące transakcji na aktywach cyfrowych przekraczających wartość 10 000 dolarów.

Termin został przesunięty do czasu wprowadzenia przez Departament Skarbu kolejnych przepisów. Warto przypomnieć, że sekcja 6050I Kodeksu podatkowego wymaga, aby każda osoba „zajmująca się handlem lub działalnością gospodarczą” i która „w trakcie takiej działalności otrzymała więcej niż 10 tys. dolarów USD w gotówce w ramach 1 transakcji (lub 2 lub więcej powiązanych transakcji)” złożyła do FinCEN Formularz 8300 w celu zgłoszenia transakcji.

Jaki problem mieli użytkownicy kryptowalut?

W tym miejscu wyjaśnijmy, że Ustawa o inwestycjach infrastrukturalnych i miejscach pracy z 2021 r. rozszerzyła definicję środków pieniężnych o aktywa cyfrowe. Przepisy dotyczące aktywów cyfrowych weszły w życie 1 stycznia 2024 r. i wywołały u entuzjastów kryptowalut zamieszanie graniczące z paniką.

Przed wydaniem nowych wytycznych przedsiębiorcy, do których miały zastosowanie nowe przepisy, mogli albo starać się przestrzegać prawa w dobrej wierze, albo przyjąć znacznie bardziej ryzykowne podejście – czyli nic nie robić i czekać na dalszy rozwój wypadków. Ostatecznie w zawiadomieniu 2024-4 wyjaśniono, że firmy mogą opóźnić raportowanie do czasu wydania dalszych przepisów, co wielu przedstawicieli branży przyjęło z ulgą.

W sumie nerwowości właścicieli fiirm trudno się dziwić, bo brak konkretnych wytycznych regulacyjnych nawet wśród osób zajmujących się podatkami wywołał konsternację. Tynisa Gaines, ekspert podatkowy ds. kryptowalut i redaktor naczelna magazynu „EA Journal” zauważyła, że nawet pomimo uchwalenia ustawy o inwestycjach infrastrukturalnych i zatrudnieniu z 2021 r., formularz 8300 został zaktualizowany dopiero w grudniu 2023 r. i aktualizacja ta nie obejmowała zasobów cyfrowych.

Zobacz też: Chainalysis podsumowało 2023 rok pod kątem kradzieży na giełdach kryptowalutowych. Teoretycznie jest lepiej niż rok wcześniej?

To nie jest komfortowa sytuacja

Zdaniem Gaines firmy otrzymujące płatności w kryptowalutach nie są pewne tego, który przedmiot wybrać w przypadku transakcji kryptowalutowej. – Aktywa cyfrowe nie są walutą amerykańską, więc nie wydaje się to właściwe. Czy jest to waluta obca, jeśli mój klient przebywa za granicą? – zastanawia się redaktorka – Jako firma kryptograficzna możemy zapewnić uzgodnienia kryptograficzne klientom, którzy mogą składać własne podatki lub korzystać z własnego narzędzia przygotowującego. Dlatego nie mamy nazwisk, adresów ani numerów ubezpieczenia społecznego wszystkich klientów – dodaje.

Dodajmy, że nowe prawo stwarza również problemy dla przedsiębiorstw, takich jak cyfrowe galerie sztuki. Pojedynczy zakup tokena NFT 0,0 proc. może bowiem wywołać obowiązek raportowania na formularzu 8300 w sytuacji, gdy sprzedaż odbywa się wyłącznie na blockchainie i w dużej mierze anonimowo.

Może Cię zainteresować:

KryptowalutyPodatkiUSAużytkownicy kryptowalut
Komentarze (0)
Dodaj komentarz