Ustawa kryptowalutowa w ogniu krytyki. Stowarzyszenie Blockchain negatywnie o propozycji senator Elizabeth Warren

Blockchain Association, branżowa grupa handlowa reprezentująca branżę kryptowalut w Waszyngtonie, wysłała drugi list do kierownictwa Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów i Senackiej Komisji Bankowej, wyrażając głębokie zaniepokojenie ustawą Digital Asset Anti-Money Laundering Act of 2023 (DAAMLA).

Osobą, która forsowała ustawę, była senator Elizabeth Warren ze stanu Massachussets. Jej działania poparło 19 innych senatorów.

Głos sprzeciwu wobec pomysłu Elizabeth Warren

Pod pierwszym listem wysłanym przez Blockchain Association w listopadzie 2023 r., podpisało się 40 sygnatariuszy. Wśrod nich znalazło się wielu byłych amerykańskich oficerów wojskowych, bezpieczeństwa narodowego i wywiadu. Teraz zaś, pod nowym listem, podpisało się 80 osób. Jak czytamy w dokumencie, projekt ustawodawczy Warren „ryzykuje strategiczną przewagę naszego kraju, zagraża dziesiątkom tysięcy miejsc pracy w USA i ma niewielki wpływ na działające niezgodnie z prawem podmioty, w których jest wymierzone”.

Dokument stanowi też swoistą odpowiedź na list Warren przesłany do Blockchain Association. W swoim liście senator twierdziła, że stowarzyszenie „wyciąga niezbyt tajną broń: małą armię byłych urzędników obrony, bezpieczeństwa narodowego i organów ścigania (…) w celu podważenia dwupartyjnych wysiłków Kongresu i administracji Bidena, aby zająć się rolą kryptowaluty w finansowaniu Hamasu i innych organizacji terrorystycznych”.

Zobacz też: Agencja Fitch wypowiedziała się o gospodarczych zagrożeniach wynikających z sytuacji politycznej w Polsce

„To wręcz niemożliwe do zrealizowania”

Blockchain Association twierdzi w swoim nowym liście do Warren, że ta „zakwestionowała motywacje i uczciwość wielu amerykańskich weteranów wojskowych i wywiadowczych, nie odnosząc się do istoty naszych argumentów”. Osoby, które podpisały list, twierdzą, że „ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy w zasobach cyfrowych (DAAMLA) zagraża strategicznej przewadze naszego kraju, zagraża dziesiątkom tysięcy miejsc pracy w USA i ma niewielki wpływ na nielegalnych aktorów, na których jest ukierunkowana”.

Co istotne, część ustawy uznałaby wszystkich górników Bitcoin i walidatorów innych łańcuchów bloków za odpowiedzialnych za prowadzenie przepisów Know-Your-Customer (KYC) i Bank Secrecy Act (BSA), co zdaniem wielu osób z branży kryptowalutowej jest niewykonalne i zasadniczo niemożliwe ze względu na sposób działania stosowanej technologii.

Może Cię zainteresować:

BlockchainBlockchain AssociationElizabeth WarrenKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz