To koniec stablecoina USDC na Binance. „Zwiększamy płynność”

Binance poinformował, że 29 września zakończy wsparcie dla USDC oraz dwóch innych stablecoinów na rzecz własnego BUSD.

Giełda automatycznie przekonwertuje istniejące salda i nowe depozyty stablecoinów USDC, USDP i TUSD na własną wersję – BUSD. Oprócz tego Binance wygasi tradingowe pary wspomnianych stablecoinów i użytkownicy nie będą mogli ich wymieniać na USDT (Tether) oraz główne kryptowaluty, takie jak BTC (Bitcoin) czy ETH (Ethereum).

Skąd taka decyzja? Binance stawia na rozwój własnego stablecoina, ale dodatkowo chce – jak tłumaczy – zwiększyć płynność i efektywność kapitałową użytkowników.

USDC zniknie z Binance

Z punktu widzenia giełdy to dobry ruch, bo w obecnych czasach wolumen transakcji jest zdecydowanie niższy niż pod koniec 2021 r. Powstało zbyt wiele stablecoinów, co w dobie niskiego wolumenu mogło powodować problemy z płynnością. Mimo to decyzja o rezygnacji z pary z USDC uchodzi za odważną, bo np. pod względem wolumenu USDC/USDT to bardzo popularna para na Binance. Sam USDC zajmuje z kolei czwarte miejsce w rankingu krypto pod względem kapitalizacji – jego wynik wynosi 51 mld dol., natomiast na trzecim miejscu mamy USDT (67,5 mld dol.), a później na drugim Ethereum (199 mld dol.) i na pierwszym oczywiście Bitcoina (378 mld dol.).

Sprawdź: Airdrop

Binance rezygnuje z mniej popularnych stablecoinów i porzucenie USDC może nieco dziwić. Giełda zapowiedziała, że 29 września rozpocznie automatyczną konwersję wspomnianych aktywów na BUSD w stosunku 1:1.

„Z dniem 29 września użytkownicy będą handlować ze skonsolidowanym saldem BUSD na platformie Binance, które odzwierciedli salda tych czterech stablecoinów: BUSD, USDC, USDP i TUSD. Zmiany nie wpłyną natomiast na wypłaty i użytkownicy nadal będą mogli wypłacać środki w USDC, USDP i TUSD” – podaje Binance w komunikacie.

Mniej par, większa płynność

Rynek kryptowalut kurczy się w 2022 r. i giełda najwidoczniej zauważyła, że musi ograniczyć pary stablecoinów, by zachować płynność. Nic nie wskazuje też na to, aby w tym roku doszło do zauważalnego odbicia – przy rekordowej inflacji i drożyźnie inwestorzy uciekają od bardziej ryzykownych aktywów i rezygnują nie tylko z krypto, ale też z akcji spółek technologicznych.

Zobacz: Altcoin

Pary stablecoin-stablecoin zostaną zamknięte 26 września, a stablecoin-krypto zakończą się 29 września.

Zmiany, jakie wdroży Binance mogą również doprowadzić do tego, że BUSD znacznie zwiększy swoje udziały rynkowe. Choć zdecydowanie nie można powiedzieć, że są one małe – obecnie pod kątem kapitalizacji BUSD zajmuje 6. miejsce (19,4 mld dol.) i znajduje się zaraz za blockchainem Binance BNB.

Na razie trudno powiedzieć jakie długoterminowe konsekwencje dotkną stablecoiny, z których rezygnuje Binance. Dla USDC nie będzie to od razu bardzo duża utrata popularności, bo ten konkretny stablecoin jest często wykorzystywany na licznych giełdach zdecentralizowanych i platformach DeFi.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz