To właśnie jemu głodny Laszlo Hanyecz zapłacił 10000 BTC za dwie pizze. Co z nimi zrobił?

Dokładnie trzynaście lat temu doszło do legendarnej, pierwszej transakcji przy użyciu Bitcoina. Laszlo Hanyecz, członek popularnego wówczas forum bitcointalks, zapłacił trudne do objęcia wyobraźnią współcześnie 10k BTC za dwie duże pizze. Historię tą znają już prawie wszyscy. Dobre pytanie natomiast brzmi: kto był drugą stroną transakcji, innymi słowy, kto zostałby dziś multimilionerem? Przedstawiamy historię tego człowieka. Poznajcie Jeremy’ego Sturdivanta.

Nie zapomnijcie też o promocji którą przygotowaliśmy dla Was z tej okazji! Więcej szczegółów poniżej. Zachęcamy do lektury!

Otrzymał 10 000 BTC za dwie pizze. Oto jego historia

W maju 2010 roku miała miejsce pozornie zwyczajna transakcja, która przeszła do historii świata kryptowalut. Jeremy Sturdivant, 19-letni student z Kalifornii, odpowiedział na wiadomość na forum internetowym bitcointalks, oferując wymianę dwóch dużych pizz na 10 000 sztuk BTC. Sturdivant nie wiedział wówczas, że transakcja ta stanie się pierwszym w historii fizycznym zakupem dokonanym za pomocą bitcoinów i zostanie unieśmiertelniona na zawsze jako Pizza Day.

Oryginalny post na forum znajduje się tutaj.

Adresy użyte przez Laszlo i Jeremy’ego:

17SkEw2md5avVNyYgj6RiXuQKNwkXaxFyQ (adres Jeremy’ego)

1XPTgDRhN8RFnzniWCddobD9iKZatrvH4 (addres Laszlo)

Sturdivant, obecnie 30-latek, wspomina swoją decyzję jednocześnie z dumą i żalem. Okazuje się bowiem, że wydał on całe swoje 10 000 BTC na podróże, nie zdając sobie sprawy, że jego pozornie nieistotna nabytek zamieni się dekadę później w ogromną fortunę. Dziś wartość tych bitcoinów wynosi oszałamiające 270 milionów dolarów. W wywiadzie dla portalu Telegraph, Sturdivant przyznał, że potraktowanie tego jako inwestycji przyniosłoby inny rezultat, mówiąc: „Gdybym tak do tego podszedł, być może potrzymałbym je trochę dłużej”.

Jeremy Sturdivant, źródło: Bitcoin Magazine, zdjęcia własne autora

Zobacz też: Co można zrobić w 15 sekund? Wygrać mecz w piłkę ręczną i stworzyć zupełnie nowe kryptowaluty

Jednak pomimo realnej „utraty” niewyobrażalnego bogactwa, zarówno Sturdivant, jak i Hanyecz, mieszkaniec Florydy który zainicjował transakcję, nie żałują. Hanyecz, wczesny współtwórca oprogramowania dla Bitcoina, wspomina transakcję z pizzą z sympatią, stwierdzając:

„Dostałem pizzę za wkład w projekt open source. Zwykle hobby to pochłaniacz czasu i pieniędzy, a w tym przypadku moje hobby kupiło mi obiad.” – wzruszył ramionami

Pamiętnego lata Laszlo Hanyecz wydał w sumie 100 000 bitcoinów na pizzę, która jest obecnie warta oszałamiające 3,8 miliardów dolarów. W 2018 postanowił otworzyć konto na Twitterze i pojawiło się na nim nawet kilka tweetów, głównie nawiązujących do Pizza Day. Autor określa siebie jako „tamten gość” a swój obecny status materialny sarkastycznie jako „ubogi„. Zachęca też użytkowników Twittera do wpłacania datków na jego konto w BTC.

Obie historie naszych bohaterów dobrze oddają wczesne dni Bitcoina oraz poczucie eksperymentowania i społeczności, które go otaczały. Decyzje obydwu panów wydają się co najmniej nierozsądne z perspektywy czasu, jednak przyczyniły się do rozwoju sieci oraz na zawsze ugruntowały rolę kryptowalut jako nowoczesnych nośników wartości i narzędzi do zdecentralizowanych płatności.

Bitcoin Pizza Day to przypomnienie nieprzewidywalnej natury kryptowalut i możliwościach, jakie ze sobą niosą. Pokazuje podróż od niejasnego postu na forum internetowym do światowego wydarzenia, które symbolizuje rzeczywiste wykorzystanie walut cyfrowych.

Może Cię zainteresować:

BitcoinBitcoin Pizza DayBTCKryptowalutypizza
Komentarze (0)
Dodaj komentarz