Memecoiny od początku swojego istnienia budzą skrajne emocje. Bardziej konserwatywni inwestorzy zwykle nimi gardzą, porównując do hazardu i czystej spekulacji. Ci bardziej postępowi, jeśli nie inwestują, to patrzą na nie przynajmniej z umiarkowanym zaciekawieniem. Jedno jednak jest niepodważalne — na memecoinach można zarobić i to niemałe kwoty. Historii typu „od zera do milionera” w kilka dni mamy jak na pęczki. Do fanów memecoinów raczej nie należy Chris Giancarlo, były przewodniczący amerykańskiej CFTC. Twierdzi on, że za dominacją memów stoi sama Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Jak do tego doszedł?
SEC utorowała drogę dla spekulacji?
W jego ocenie wszystkiemu winne jest agresywne egzekwowanie przepisów wobec altcoinów. To miało sprawić, że „nic niewarte memecoiny” stały się naprawdę ciekawą opcją dla inwestorów. W rozmowie na podcaście „Thinking Crypto” Giancarlo dosadnie podsumował działania regulatora:
„Zaatakowali wszystko, co miało jakąkolwiek wartość. Stworzyli więc krajobraz, w którym jedyną opcją były memecoiny – praktycznie bezwartościowe.

To nie pierwszy raz, kiedy ktoś znaczący z branży wysuwa podobną tezę. Były CEO Binance, Changpeng „CZ” Zhao, również obarczył SEC winą za wzrost popularności kryptowalut opartych wyłącznie na spekulacji. Według niego to właśnie nieustanne pozwy i nękanie tokenów użytkowych sprawiły, że rynek zwrócił się ku memecoinom.
„Przez ostatnie cztery lata potężna agencja regulacyjna pozywała niemal każdego, kto wypuścił token użytkowy, błędnie twierdząc, że to papier wartościowy. Więc ludzie zaczęli tworzyć i inwestować memecoiny.” – stwierdził CZ.
Kto powinien regulować memecoiny?
To tak naprawdę SEC w dużej mierze kształtuje rynek kryptowalut, w tym tokenów memowych. Co ciekawe, komisarz Hester Peirce zasugerowała jednak, że akurat memecoiny nie powinny leżeć w jej kompetencjach.
„Wiele memecoinów prawdopodobnie nie podlega obecnym regulacjom SEC.” – powiedziała w wywiadzie dla Bloomberga. Dodała, że być może ich nadzór powinien przypaść CFTC lub wymaga to głębszych przemyśleń Kongresu.
Tymczasem memecoiny, chociażby pod względem długowieczności, mają fatalne statystyki. Badania Coinwire pokazują, że 76% influencerów na X promowało projekty, które obecnie są już martwe. Co więcej, około 80% polecanych memecoinów spadło o 70% w ciągu tygodnia od premiery.
Na czym polega paradoks? SEC chciała uregulować rynek i wyeliminować ryzykowne aktywa. W efekcie to… ona dała światu kryptowalut prawdziwą fabrykę spekulacji.