Tego jeszcze nie było! 30-procentowe podatki w tym kraju nie będą dotyczyć emitentów tokenów!

Podatki w Japonii przechodzą rewolucję – tamtejsza Krajowa Agencja Podatkowa zmieniła część swoich wytycznych dotyczące podatku od osób prawnych, wdrażając nowe przepisy dla emitentów tokenów.

Zgodnie z nowelizacją prawa dokonaną przez Krajową Agencję Podatkową w dniu 20 czerwca emitenci tokenów w Japonii nie muszą już płacić podatków od osób prawnych od niezrealizowanych zysków z kryptowalut,

Podatki od tokenów? Nie tym razem

Zwolnienie z podatku weszło w życie niemal sześć miesięcy po tym, jak japoński rząd zatwierdził propozycję eliminującą wymóg płacenia przez firmy kryptograficzne podatków od zysków papierowych z tokenów, które wyemitowały i posiadały.

Ustawodawcy w Japonii omawiali nowe zasady opodatkowania kryptowalut od sierpnia ubiegłego roku w ramach szerszej reformy na 2023 r., ale organ podatkowy wydał ostateczną zgodę na nowe podatki dopiero w tym tygodniu. Zgodnie z nowymi przepisami japońskie firmy emitujące tokeny są zwolnione z płacenia ustalonej 30-procentowej stawki podatku od osób prawnych od swoich udziałów. Przed tą ustawą nawet niezrealizowane zyski podlegały opodatkowaniu.

Branża kryptowalut w Japonii przechodzi w ostatnim czasie znaczące zmiany. Od 1 czerwca br. kraj egzekwuje bardziej rygorystyczne środki przeciwdziałania praniu pieniędzy w celu śledzenia transakcji kryptowalutowych w celu dostosowania japońskich ram prawnych do globalnych zasad kryptowalut. Ustawodawcy zmienili przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy w grudniu 2023 r. po tym, jak zostały one uznane za niewystarczające przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy.

Zobacz też: GUS: Bezrobocie w maju było na rekordowo niskim poziomie

Surowe przepisy

W czerwcu ubiegłego roku japoński rząd przyjął przepisy zakazujące emisji stablecoinów przez instytucje niebankowe. Wdrożona zaledwie kilka tygodni temu ustawa stanowi, że emisja stablecoinów w kraju jest ograniczona do licencjonowanych banków, zarejestrowanych agentów przelewów pieniężnych i firm powierniczych.

Japonia była jednym z pierwszych krajów, które zalegalizowały kryptowaluty jako formę aktywów prywatnych, a jej przepisy dotyczące kryptowalut należą do najsurowszych na świecie. Po zhakowaniu Mt. Gox i Coincheck japoński organ nadzoru finansowego zaostrzył przepisy dotyczące giełd kryptowalut. Powszechnie uważa się, że lokalne przepisy ułatwiły szybki zwrot aktywów użytkownikom FTX w Japonii po globalnym upadku giełdy.

Może Cię zainteresować:

JaponiaPodatkiTokeny
Komentarze (0)
Dodaj komentarz